Ponad dwustu ekspertów od optyki, elektroniki i informatyki ze świata nauki, przemysłu i wojska przez dwa dni debatowało w podwarszawskiej Jachrance o wyzwaniach, jakie stoją w najbliższych latach przed polską fotoniką w dziedzinie obronności. Konferencję Optoelektroniczną już po raz czwarty zorganizowało PCO, WAT, Politechnika Warszawska oraz Polska Platforma Techniczna Fotoniki.
Eksperci przez dwa dni, 14 i 15 listopada, rozmawiali o najważniejszych wyzwaniach stojących przed fotoniką, czyli dziedziną nauki łączącą w sobie optykę, elektronikę oraz informatykę. – Chcemy, aby polski przemysł korzystał z rodzimych osiągnięć z dziedziny fotoniki, wdrażał innowacyjne rozwiązania z myślą o poprawie bezpieczeństwa kraju i obywateli – Krzysztof Kluza, prezes Przemysłowego Centrum Optyki (PCO S.A.), wyjaśnia ideę zorganizowania – już po raz czwarty – konferencji.
Podobnie jak miało to miejsce w poprzednich latach, także i tegoroczna impreza objęta została honorowym patronatem ministrów: obrony narodowej oraz nauki i szkolnictwa wyższego. Nic dziwnego, mając na uwadze, jak ważna jest fotonika dla obronności państwa. Lornetki wyposażone w dalmierze, celowniki oraz gogle nokto- i termowizyjne, głowice optoelektroniczne w dronach i zestawach przeciwlotniczych oraz pociskach rakietowych różnego typu, systemy dookólnej obserwacji terenu, wszelkiego rodzaju kamery do pojazdów, systemy wykrywania opromieniowania laserowego, peryskopy… Żołnierze na całym świecie bardzo intensywnie i na szeroką skalę wykorzystują różnego typu konstrukcje optoelektroniczne, a polscy wojskowi nie są w tym zakresie wyjątkiem.
IV Konferencja Optoelektroniczna podzielona została na trzy sesje panelowe: „Wyzwania wobec nowoczesnych systemów optoelektronicznych”, „Potencjał polskiej fotoniki w służbie bezpieczeństwa kraju i obywateli” oraz „Technologie optoelektroniczne we współczesnej sztuce wojennej”, a także na cztery sesje dyskusyjne poświęcone przyszłości polskiej fotoniki.
Z wymienionych sesji panelowych szczególny charakter miała sesja nr 2, gdyż poświęcono ją pamięci zmarłego w tym roku prof. dr. inż. Zbigniewa Puzewicza, jednego z najwybitniejszych polskich konstruktorów systemów optoelektronicznych ostatnich lat, który był autorem m.in. pierwszych polskich laserów i przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Grom i Piorun.
Wyzwania polskiej fotoniki
Najciekawszą częścią konferencji były panele dyskusyjne, na których specjaliści dyskutowali na temat wyzwań i problemów, z jakimi mierzą się naukowcy i konstruktorzy pracujący nad systemami optoelektronicznymi. Jako główne bolączki wskazano niewystarczającą ilość środków finansowych, jakie kierowane są z budżetu na badania obronne z zakresu fotoniki. – Kiedyś tych projektów badawczo-rozwojowych było zdecydowanie więcej. Teraz jest ich zbyt mało. Można wręcz powiedzieć, że są realizowane tylko te prace, które uruchomiono kilka lat temu – sygnalizował Ryszard Kardasz, były prezes PCO i PIT Radwaru. – Brak jest finansowania podstawowych prac badawczo-rozwojowych, które zakończyłyby się opracowaniem prototypu czy demonstratora. To ogromny problem – zgadzali się inni uczestnicy debaty.
Wskazano też na inny istotny problem – na komunikację na linii wojsko – przemysł – nauka. – Nie ma wystarczającego przepływu informacji pomiędzy gestorami a przemysłem i nauką. Nie mamy wystarczającego dostępu do wymagań operacyjnych, aby móc przygotować dla wojska produkty, których oczekuje – podkreślał przedstawiciel Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia.
Uczestnicy konferencji byli zgodni, że szansą dla naprawy powyższych bolączek jest utworzenie Agencji Uzbrojenia, która może zostać wyposażona nie tylko w stosowne środki finansowe, aby uruchamiać nowe prace badawczo-rozwojowe, ale również mieć narzędzia prawne do skutecznej komunikacji z przemysłem i światem nauki.
„Polska Zbrojna” była patronem medialnym konferencji.
autor zdjęć: szer. Patryk Szymaniec, Krzysztof Wilewski
komentarze