moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Obronne wyzwania fotoniki

Ponad dwustu ekspertów od optyki, elektroniki i informatyki ze świata nauki, przemysłu i wojska przez dwa dni debatowało w podwarszawskiej Jachrance o wyzwaniach, jakie stoją w najbliższych latach przed polską fotoniką w dziedzinie obronności. Konferencję Optoelektroniczną już po raz czwarty zorganizowało PCO, WAT, Politechnika Warszawska oraz Polska Platforma Techniczna Fotoniki.

Eksperci przez dwa dni, 14 i 15 listopada, rozmawiali o najważniejszych wyzwaniach stojących przed fotoniką, czyli dziedziną nauki łączącą w sobie optykę, elektronikę oraz informatykę. – Chcemy, aby polski przemysł korzystał z rodzimych osiągnięć z dziedziny fotoniki, wdrażał innowacyjne rozwiązania z myślą o poprawie bezpieczeństwa kraju i obywateli – Krzysztof Kluza, prezes Przemysłowego Centrum Optyki (PCO S.A.), wyjaśnia ideę zorganizowania – już po raz czwarty – konferencji.

Podobnie jak miało to miejsce w poprzednich latach, także i tegoroczna impreza objęta została honorowym patronatem ministrów: obrony narodowej oraz nauki i szkolnictwa wyższego. Nic dziwnego, mając na uwadze, jak ważna jest fotonika dla obronności państwa. Lornetki wyposażone w dalmierze, celowniki oraz gogle nokto- i termowizyjne, głowice optoelektroniczne w dronach i zestawach przeciwlotniczych oraz pociskach rakietowych różnego typu, systemy dookólnej obserwacji terenu, wszelkiego rodzaju kamery do pojazdów, systemy wykrywania opromieniowania laserowego, peryskopy… Żołnierze na całym świecie bardzo intensywnie i na szeroką skalę wykorzystują różnego typu konstrukcje optoelektroniczne, a polscy wojskowi nie są w tym zakresie wyjątkiem.

IV Konferencja Optoelektroniczna podzielona została na trzy sesje panelowe: „Wyzwania wobec nowoczesnych systemów optoelektronicznych”, „Potencjał polskiej fotoniki w służbie bezpieczeństwa kraju i obywateli” oraz „Technologie optoelektroniczne we współczesnej sztuce wojennej”, a także na cztery sesje dyskusyjne poświęcone przyszłości polskiej fotoniki.

Z wymienionych sesji panelowych szczególny charakter miała sesja nr 2, gdyż poświęcono ją pamięci zmarłego w tym roku prof. dr. inż. Zbigniewa Puzewicza, jednego z najwybitniejszych polskich konstruktorów systemów optoelektronicznych ostatnich lat, który był autorem m.in. pierwszych polskich laserów i przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Grom i Piorun.

Wyzwania polskiej fotoniki

Najciekawszą częścią konferencji były panele dyskusyjne, na których specjaliści dyskutowali na temat wyzwań i problemów, z jakimi mierzą się naukowcy i konstruktorzy pracujący nad systemami optoelektronicznymi. Jako główne bolączki wskazano niewystarczającą ilość środków finansowych, jakie kierowane są z budżetu na badania obronne z zakresu fotoniki. – Kiedyś tych projektów badawczo-rozwojowych było zdecydowanie więcej. Teraz jest ich zbyt mało. Można wręcz powiedzieć, że są realizowane tylko te prace, które uruchomiono kilka lat temu – sygnalizował Ryszard Kardasz, były prezes PCO i PIT Radwaru. – Brak jest finansowania podstawowych prac badawczo-rozwojowych, które zakończyłyby się opracowaniem prototypu czy demonstratora. To ogromny problem – zgadzali się inni uczestnicy debaty.

Wskazano też na inny istotny problem – na komunikację na linii wojsko – przemysł – nauka. – Nie ma wystarczającego przepływu informacji pomiędzy gestorami a przemysłem i nauką. Nie mamy wystarczającego dostępu do wymagań operacyjnych, aby móc przygotować dla wojska produkty, których oczekuje – podkreślał przedstawiciel Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia.

Uczestnicy konferencji byli zgodni, że szansą dla naprawy powyższych bolączek jest utworzenie Agencji Uzbrojenia, która może zostać wyposażona nie tylko w stosowne środki finansowe, aby uruchamiać nowe prace badawczo-rozwojowe, ale również mieć narzędzia prawne do skutecznej komunikacji z przemysłem i światem nauki.

„Polska Zbrojna” była patronem medialnym konferencji.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: szer. Patryk Szymaniec, Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Telefon zaufania dla żołnierzy
 
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Palmiry – miejsce kaźni
Będzie za co kupić koreańską broń
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Leopardy jadą na poligon
Nowoczesna łączność dla armii
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Polska przystań brytyjskich jeńców
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Przerwany lot „Orlika”
Jastrzębie przyleciały znad Bałtyku
Ferie w mundurze
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Eurofightery znowu w Polsce
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nowy szef CWCR
Priorytety dla armii
Zamiana po włosku
Kleszcze dla wojska
Tajna misja polskiej agentki
Air Show ’25 – do zobaczenia
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Podoficer pies
Którą drogą do armii?
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Rusza morski „Dragon”
Lotnictwo i kobiety
Wielki test w West Point coraz bliżej
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Sztandar dla Dowództwa WOT
Zachód przeciwko „korsarzom”
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
W Jachrance o skokach spadochronowych
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Pamiętamy o Niezłomnych
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO