moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ratownicza nagroda WIM

Dla ratowników, którzy wykazali się męstwem oraz dla instytucji przyczyniającej się do skuteczniejszego ratowania ludzkiego życia – w takich kategoriach przyznawana jest nagroda dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego Animus Fortis (Mężny Duch). Kandydatów, także z wojska, można zgłaszać do końca tego roku. Laureatów poznamy wiosną 2019 roku.

– Nagrodą Animus Fortis chcemy przede wszystkim honorować wyjątkowych ratowników, którzy wykazali się odwagą i męstwem ratując ludzkie życie – mówi gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego. Laureatem nagrody może zostać osoba pełniąca służbę bądź pracująca w instytucji związanej z ratownictwem. Chodzi o wojsko, policję, straż pożarną, służbę zdrowia, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

– W WIM-ie leczyliśmy większość naszych żołnierzy rannych na misjach, dlatego doskonale znamy profesjonalizm i poświęcenie ratowników w wojskowych mundurach. Począwszy od tych, którzy udzielają pomocy na polu walki, po chirurgów pracujących w szpitalu polowym w Ghazni – mówi gen. Gielerak. – Chcemy takich ludzi pokazywać Polakom, dlatego szukamy osób, które w mijającym roku wykazały się bohaterstwem. Mam nadzieję, że otrzymamy sporo zgłoszeń z wojska – dodaje dyrektor WIM-u.
Animus Fortis przyznawana jest także w kategorii instytucjonalnej. Uhonorować nią można przedstawiciela firmy bądź instytucji, która wprowadza zmiany pozwalające skuteczniej ratować ludzkie życie.

Po raz pierwszy nagroda WIM-u została wręczona w ubiegłym roku. W kategorii indywidualnej zwyciężyła kpt. dr n. o zdr. Anita Podlasin, oficer Sekcji Planowania Szkolenia Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. Pani kapitan służyła jako ratownik na XII zmianie polskiego kontyngentu w Afganistanie, jest też m.in. instruktorem TCCC – Taktycznej Pomocy Rannym na Polu Walki, a od 2007 roku także ratownikiem medycznym w Systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego w zespołach wyjazdowych.

Kapituła wyróżniła także podkom. mgr. Sławomira Butkiewicza, eksperta Wydziału Szkolenia Bojowego i Koordynacji Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji.

W kategorii instytucjonalnej nagrodę zdobyło Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe działające od 1999 roku na Zalewie Zegrzyńskim. Grupa zajmuje się m.in. ratownictwem medycznym, lodowym i poszukiwaniami podwodnymi.

– Przyznane nagrody wskazują na to, co jest najistotniejsze w zapewnianiu bezpieczeństwa innym, czyli poświęcenie i gotowość do niesienia pomocy – mówiła wicepremier Beata Szydło honorując laureatów w marcu 2018 roku.

Nagrodzeni otrzymują miniatury statuetki „Pomnika sanitariusza”. Monument upamiętniający medyków poległych w walkach o odzyskanie niepodległości miał stanąć w przedwojennej Warszawie. Projekt zamówiono u jednego z najwybitniejszych ówczesnych rzeźbiarzy Edwarda Wittiga, autora m.in. warszawskiego pomnika Lotnika. Rzeźbiarz zaprojektował pomnik przedstawiający sanitariusza w mundurze wojskowym podtrzymującego za ramiona rannego żołnierza. Środki na budowę zbierano w całej Polsce w ramach dobrowolnych składek medyków cywilnych i wojskowych. Powstał gipsowy model obelisku, a w 1937 roku rozpoczęto prace nad jego odlewem z brązu. Niestety, prace przerwała II wojna.

Kandydatów do II edycji Animus Fortis można zgłaszać do 31 grudnia 2018 roku. Pisemne wnioski do dyrektora WIM-u mogą kierować zarówno osoby indywidualne, jak i instytucje. Szczegółowe zasady znajdziemy na stronie wim.mil.pl. Zwycięzców wybierze kapituła pod przewodnictwem dyrektora WIM-u, w której zasiadają m.in. przedstawiciele premiera, ministrów: obrony, spraw wewnętrznych, zdrowia oraz WIM-u. Laureatów poznamy na wiosnę 2019 roku. Nagroda Animus Fortis została objęta patronatem honorowym Beaty Szydło, wiceprezesa Rady Ministrów.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek

dodaj komentarz

komentarze


Odstraszanie i obrona
 
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, część druga
Przygotowania czas zacząć
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Hiszpański palimpsest
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Święto wojskowego sportu
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Wojsko inwestuje w Limanowej
25 lat w NATO – serwis specjalny
V Korpus z nowym dowódcą
Weterani i bokser „Master”
Prawda o zbrodni katyńskiej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, epilog
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Animus Fortis, czyli mężny duch
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Zbrodnia made in ZSRS
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Rakiety dla Jastrzębi
Mundury w linii... produkcyjnej
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ogień w podziemiu
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kurs z dzwonem
Optyka dla żołnierzy
Jak wyszkolić pilota F-16?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Psiakrew, harmata!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Jeśli nie Jastrząb, to…
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ocalały z transportu do Katynia
Cena wolności
NATO na północnym szlaku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO