moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Weekend z jubilatką

Zwiedzanie fregaty ORP „Gen. T. Kościuszko”, okrętu podwodnego ORP „Sęp” i niszczyciela min ORP „Kormoran” – to niektóre z długiej listy atrakcji pikniku, który 3 Flotylla Okrętów organizuje w Gdyni w najbliższy weekend. Okazją do świętowania jest setna rocznica utworzenia polskiej marynarki. W niedzielę podobna impreza odbędzie się w Świnoujściu.

Pikniki dla uczczenia stulecia Marynarki Wojennej RP odbywają się od kilku miesięcy. W czerwcu, przy okazji Dni Morza w Gdyni, marynarze zorganizowali wielką paradę, w której udział wzięły między innymi amerykański okręt desantowy USS „Oak Hill”, chińska fregata FFG „Binzhou” czy korweta FGS „Magdeburg” z Niemiec. Tydzień wcześniej w Świnoujściu paradowały jednostki służące w tamtejszej 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Tymczasem wielkimi krokami zbliża się 28 listopada, czyli faktyczna rocznica sformowania polskich sił morskich. – Tuż przed nią, w najbliższy weekend, organizujemy piknik, na który serdecznie zapraszamy mieszkańców Trójmiasta oraz ich gości – mówi kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik 3 Flotylli Okrętów w Gdyni.

W sobotę o 10.00 swoje pokłady otworzą trzy okręty zacumowane w centrum Gdyni, przy Skwerze Kościuszki. Na zwiedzających będzie czekała między innymi fregata rakietowa ORP „Gen. T. Kościuszko”. To jeden z dwóch największych i najlepiej uzbrojonych okrętów polskiej marynarki. Został przystosowany do zwalczania samolotów, jednostek nawodnych oraz okrętów podwodnych. W swojej historii brał udział między innymi w misji natowskiego zespołu SNMG2, który pilnował bezpieczeństwa żeglugi na styku Europy, Azji i Afryki, uczestniczył też w ćwiczeniach za kołem polarnym. ORP „Kościuszko” pod biało-czerwoną banderą służy od 2002 roku. Wcześniej okręt należał do marynarki Stanów Zjednoczonych i nosił nazwę USS „Wadsworth”. Na początku lat 90. pojawił się w znanej hollywoodzkiej produkcji pt. „Polowanie na Czerwony Październik”. – Jeśli pogoda pozwoli, na pokładzie „Kościuszki” zostanie wyeksponowany śmigłowiec morski SH-2G. Maszyny tego typu na co dzień współpracują z fregatami Oliver Hazard Perry – tłumaczy kmdr ppor. Pioch.

Na cywilów będzie również czekał okręt podwodny ORP „Sęp”. To z kolei niewielka jednostka typu Kobben – jedna z pięciu, które na początku XXI wieku Polska kupiła od sił morskich Norwegii. W tej chwili pod biało-czerwoną banderą służą jeszcze dwie takie jednostki. Kobbeny brały udział chociażby w operacji „Active Endeavour” na Morzu Śródziemnym. Wiązała się ona z monitorowaniem szlaków żeglugowych, by zminimalizować ryzyko przemytu do Europy ludzi i broni. Podstawowym uzbrojeniem tego typu jednostek są torpedy wystrzeliwane z ośmiu wyrzutni.

Nieopodal Skweru Kościuszki zacumuje najmłodszy okręt polskiej marynarki – niszczyciel min ORP „Kormoran”, który służbę rozpoczął w ubiegłym roku. Na razie przechodzi etap zgrywania załogi i testowania systemów. „Kormoran” ćwiczył na Bałtyku i Morzu Północnym, reprezentował Polskę podczas święta belgijskiej marynarki, a kilka dni temu wrócił z ośrodka szkoleniowego w Neustadt. Okręt jest przeznaczony między innymi do tworzenia przejść w zagrodach minowych. Zbudowany został z amagnetycznej stali i został wyposażony w cichy napęd oraz kilka pojazdów podwodnych. Osłonę ma zapewnić mu 23-mm armata, trzy wielkokalibrowe karabiny maszynowe oraz wyrzutnie rakiet Grom. ORP „Kormoran” to pierwszy z serii trzech okrętów zamówionych przez resort obrony. Choć na co dzień stacjonuje w gdyńskim porcie, podlega 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Pokłady okrętów będą otwarte w sobotę do 15.00, a potem w takich samych godzinach w niedzielę. Ale to nie jedyne atrakcje pikniku. – W sobotę na skwerze zostanie zaprezentowany sprzęt licznych jednostek marynarki wojennej, między innymi Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego, Morskiej Jednostki Rakietowej, Brygady Lotnictwa Marynarki, 43 Batalionu Saperów czy 9 Dywizjonu Przeciwlotniczego – wylicza kmdr ppor. Pioch.

W programie znalazły się też koncerty i poczęstunek grochówką oraz chlebem wypiekanym w polowej piekarni. Swoją cegiełkę do organizacji gdyńskiego pikniku dołoży Muzeum Marynarki Wojennej. Zaprezentuje ono jeden ze swoich najnowszych eksponatów, czyli autobus sztabowy. – To wyprodukowany w 1969 roku Star 660. Niedawno pozyskaliśmy go z wojskowego demobilu. Autobus przeszedł remont w Zespole Technicznym Komendy Portu Wojennego Gdynia. Jeden z naszych pracowników zrobił nawet prawo jazdy na ciężarówkę, by móc go obsługiwać – mówi Tomasz Miegoń, dyrektor muzeum. We wnętrzach stara rozprowadzono sieć elektryczną, jest oświetlenie, pokaźny stół na mapy oraz miejsce do spania. – Można tam również dodatkowo rozwiesić kilka hamaków – zaznacza Miegoń. Podczas kryzysu czy konfliktu zbrojnego z pojazdu można było dowodzić na przykład jednostkami logistycznymi marynarki. – Takie autobusy sztabowe w PRL były eksportowane między innymi do państw arabskich – informuje dyrektor.

Na tym jednak nie koniec, gdyż podczas pikniku będzie można za darmo zwiedzić historyczny niszczyciel ORP „Błyskawica”. Dziś to oddział Muzeum Marynarki Wojennej, a zarazem jednostka reprezentacyjna polskich sił morskich. – „Błyskawica” czeka na gości w niedzielę – zapowiada kmdr ppor. Pioch. – Okręt zawsze cieszył się dużym zainteresowaniem. Podczas niepodległościowego pikniku 10 listopada tylko jednego dnia odwiedziło go 2470 osób – dodaje.

Impreza z okazji setnej rocznicy powołania marynarki odbędzie się w weekend również w Świnoujściu. – W niedzielę o 11.00, po mszy w kościele garnizonowym, przy Nabrzeżu Władysława IV rozpocznie się festyn dla mieszkańców i turystów –mówi kpt. mar. Grzegorz Lewandowski z biura prasowego 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. – Dla zwiedzających zostanie udostępniony okręt transportowo-minowy, trałowiec, będzie można obejrzeć sprzęt naszych jednostek, a także skorzystać z wojskowego poczęstunku – informuje.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak, Muzeum Marynarki Wojennej,

dodaj komentarz

komentarze


Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
 
Szarża „Dragona”
Święto stołecznego garnizonu
Wojna na detale
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sandhurst: końcowe odliczanie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
SOR w Legionowie
Na straży wschodniej flanki NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
NATO na północnym szlaku
Barwy walki
NATO on Northern Track
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Kolejne FlyEle dla wojska
Wojna w świętym mieście, epilog
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Front przy biurku
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Głos z katyńskich mogił
Przygotowania czas zacząć
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
W Italii, za wolność waszą i naszą
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Charge of Dragon
Szpej na miarę potrzeb
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kadisz za bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Sprawa katyńska à la española
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w świętym mieście, część druga
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zachować właściwą kolejność działań
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Morze Czarne pod rakietowym parasolem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO