moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Awangardowe rozwiązania „błękitnych” artylerzystów

„Potrzeba jest matką wynalazków”, dlatego 12 Brygada Zmechanizowana systematycznie implementuje innowacyjne rozwiązania. 

Na współczesnym polu walki artylerzyści odgrywają niezmiernie ważną rolę, jednak by skutecznie razić cele muszą dokładnie i bez wszelkich zakłóceń widzieć efekty prowadzonego ognia. W związku z tym, że zapewniają wsparcie ogniowe pododdziałom ogólnowojskowym - celność ognia musi być obserwowana na bieżąco, aby w razie potrzeby jak najszybciej nanosić ewentualne poprawki. Podczas strzelań takie zadanie realizują sekcje wysuniętych obserwatorów. Stanowią „oko boga wojny”, więc ich wagi dla artylerii nie da się przecenić.

Jeszcze do niedawna regułą było działanie sekcji wysuniętych obserwatorów na pojazdach terenowych np. Honker lub ciężarowych takich jak Star. Dążąc do podniesienia poziomu mobilności, własnej ochrony oraz wyjątkowo dokładnej obserwacji żołnierze choszczeńskiego dywizjonu artylerii samobieżnej jako pierwsi w Wojsku Polskim wyszli z inicjatywą, aby przesiąść się z wymienionych pojazdów do kołowych transporterów opancerzonych Rosomak.

„Przewaga Rosomaka nad pojazdem terenowym jest oczywista pod każdym względem. Praktycznie wszystkie aspekty naszej działalności ulegają poprawie dzięki nim, zaczynając od tego, że jesteśmy w stanie bez problemu pomieścić cały specjalistyczny sprzęt, a kończąc na prowadzeniu rozpoznania” – podkreślił młodszy chorąży Watkowski – dowódca plutonu wysuniętych obserwatorów dywizjonu artylerii samobieżnej 12 Brygady Zmechanizowanej.

Kołowe transportery opancerzone Rosomak idealnie sprawdziły się podczas misji stabilizacyjnych, dlatego nie ma co się dziwić, że testując je przez sekcje wysuniętych obserwatorów zyskały ich wielkie uznanie. „Rosomaki zapewniają bezpieczeństwo w razie kontaktu ogniowego z przeciwnikiem. Dzięki ogromnej mobilności niewiele pojazdów jest w stanie nadążyć za nimi w trudnym terenie. Jest to dla nas przełom i mamy nadzieję, że docelowo w każdym działaniu będziemy wykorzystywać Rosomaki, bo zmienia to diametralnie nasze możliwości” – zaznaczył młodszy chorąży Watkowski.

Dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej generał brygady Piotr Trytek jak tylko usłyszał o tym pomyśle od dowódcy dywizjonu artylerii samobieżnej podpułkownika Daniela Nogi - od razu go zaakceptował i z wielką uwagą obserwował jego efekty.

Dążąc do osiągnięcia jak największych rezultatów choszczeńscy artylerzyści jako pierwsi w Wojsku Polskim postanowili maksymalnie zwiększyć operatywność oraz efektywność niestandardowo prowadząc obserwację głównie w ugrupowaniu przeciwnika, co przyniosło niespodziewane jak nigdy dotąd wyniki. Pierwszą, udaną próbę wykorzystania transporterów Rosomak przez sekcje wysuniętych obserwatorów przeprowadzono podczas międzynarodowego ćwiczenia pk. DYNAMIC FRONT-18, które odbyło się w marcu tego roku na terenie ośrodka poligonowego 7 Armii USA w Grafenwoehr w Niemczech. 

W tegorocznych, kluczowych manewrach sojuszników podczas ćwiczenia pk. ANAKONDA-18 „Błękitna” Brygada kolejny raz powtórzyła działanie sekcji wysuniętych obserwatorów z wykorzystaniem Rosomaków. - Podjąłem decyzję, aby pierwszy raz spróbować tego rozwiązania podczas międzynarodowego ćwiczenia DYNAMIC FRONT 2018, a następnie podczas ćwiczenia ANAKONDA-18. Działanie sekcji wysuniętych obserwatorów w oparciu o Rosomaki sprawdziło się bardzo dobrze. Być może będzie to wprowadzone kiedyś w całych Siłach Zbrojnych. Nam się udało, więc możemy być dla innych wzorem do naśladowania – podsumował dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej generał brygady Piotr Trytek.

Tekst: por. Błażej Łukaszewski 

red. PZ

autor zdjęć: por. Bartłomiej Kulesza, plut. Robert Ostrowski

dodaj komentarz

komentarze


Nowy szef CWCR
 
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Rusza kwalifikacja wojskowa
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Szef MON-u w Brukseli
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Roszady personalne w PGZ-ecie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Śnieg może być groźną bronią
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Eurofightery znowu w Polsce
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Podwójny Półmaraton Komandosa
Lista trupich główek
Zachód przeciwko „korsarzom”
Wojna o porządek świata
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Pierwszy skok
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Invictus w zimowym stylu
Którą drogą do armii?
Air Show ’25 – do zobaczenia
Skromny początek wielkiej wojny
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Cud w Trewirze
Bruksela przed szczytem
Liban uznany za strefę działań wojennych
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zamiana po włosku
Nowoczesna łączność dla armii
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Offset dla „Wisły”
Mocny sygnał od NATO
Tajna misja polskiej agentki
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Dobrowolsi – czas start!
Polska przystań brytyjskich jeńców
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Abramsy pod dobrą opieką
Zimowy sprawdzian podchorążych
Rakietowy szach
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zielone światło dla Barbary
Lekcje z frontu
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
„Avenger” na Monte Cassino
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Wojenny bohater na szubienicy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO