moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
WOT szuka zaginionego

Ponad 70 żołnierzy z 14 Batalionu Lekkiej Piechoty w Hajnówce włączyło się w poszukiwania zaginionego Sergiusza Nazaruka, 80-letniego mieszkańca Czeremchy. To już druga akcja poszukiwawcza, w której biorą udział żołnierze wojsk obrony terytorialnej. Zaledwie miesiąc temu szukali nastolatka, który zaginął na Podkarpaciu.

Wniosek o włączenie żołnierzy wojsk obrony terytorialnej do akcji poszukiwawczej złożył do dowódcy 1 Podlaskiej Brygady OT komendant policji w Hajnówce. To właśnie tamtejsi funkcjonariusze od kilku dni poszukują Sergiusza Nowaka. 80-letni, cierpiący na zaniki pamięci, mieszkaniec Czeremchy na Podlasiu wyszedł z domu 6 grudnia i dotychczas do niego nie wrócił. Nie skontaktował się również z rodziną. Dziś do akcji włączyło się ponad 70 żołnierzy 14 Batalionu Lekkiej Piechoty z Hajnówki. – Wśród tych żołnierzy są też tacy, którzy zaledwie kilka dni temu ukończyli szkolenie naziemnych zespołów poszukiwawczych. Kompetencje, które rozwijamy w ramach tego typu szkoleń, mają podwójne zastosowanie, są potrzebne i na czas „W”, i tak jak dzisiaj, w nagłej potrzebie wsparcia lokalnej społeczności – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy wojsk obrony terytorialnej. – Trzymamy kciuki, by pomogli odnaleźć zaginionego. Terytorialsi szukają go na obszarze wyznaczonym przez policję, która dowodzi akcją – dodaje oficer.

Mężczyzna w chwili zaginięcia ubrany był w granatową kurtkę i ciemne spodnie. Ma 176 cm wzrostu, lekko utyka na lewą nogę, cierpi na zaniki pamięci. Jeśli ktokolwiek ma informacje dotyczące tego, gdzie może się znajdować, proszony jest o kontakt z policją.

To druga akcja poszukiwawcza, w którą włączyli się żołnierze WOT-u. W połowie listopada brali udział w poszukiwaniach 12-letniego chłopca, który zaginął na Podkarpaciu. – Kiedy minister wydał decyzję o tym, że WOT włącza się w akcję poszukiwawczą, w ciągu 90 minut prawie 100 terytorialsów porzuciło swoje dotychczasowe czynności i stawiło się do poszukiwań – mówi ppłk Pietrzak. Wówczas akcja zakończyła się sukcesem, chłopiec został znaleziony. – Takie działania jak pomoc miejscowej ludności są wpisane w etos naszej formacji. Jesteśmy po to, by w sytuacjach tego wymagających, wspierać inne służby, na przykład policję – mówi oficer.

Wniosek o użycie WOT-u w takich akcjach jak np. pomoc przy poszukiwaniu zaginionych osób składa do dowódcy brygady komendant miejscowej policji. – Zastosowanie tego typu procedury jest możliwe dzięki prerogatywie ustawy o powszechnym obowiązku obrony, która wojskom obrony terytorialnej, jako jedynemu rodzajowi sił zbrojnych, zezwala na udział w akcjach poszukiwawczych oraz ratowania lub ochrony zdrowia i życia ludzkiego – mówi ppłk Marek Pietrzak. W przypadku udziału wojska w większych operacjach, gdy konieczne jest ogłoszenie tzw. sytuacji kryzysowej, o pomoc żołnierzy wnioskuje do MON-u wojewoda.

Wojska obrony terytorialnej jako jedyny rodzaj sił zbrojnych mają wśród swoich zadań również te poszukiwawcze. – Są one wpisane do spektrum naszych zadań w ramach znowelizowanej ustawy o powszechnym obowiązku obrony – mówi ppłk Marek Pietrzak. Oficer podkreśla, że w przyszłości w akcjach poszukiwawczych terytorialsi planują używać bezzałogowców FlyEye, które trafią do nich jeszcze w tym roku.

Ewa Korsak

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze

~bialas
1544557320
mamy 1945 rok ?? a nie 2018 :) open your eyes, bieganie z karabinkami to przeszłość :)
D8-B1-8C-93

Invictus w zimowym stylu
 
Nowe śmigłowce kawalerii
Szef MON-u w Brukseli
Offset dla „Wisły”
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Lista trupich główek
Skromny początek wielkiej wojny
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Spadochroniarze na Podlasiu
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
„Avenger” na Monte Cassino
Wojna o porządek świata
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
W rezerwie pasywnej będą oceny
Zachód przeciwko „korsarzom”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Eurofightery znowu w Polsce
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zamiana po włosku
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Abramsy pod dobrą opieką
Będą kolejne „Daglezje-P”
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Pierwszy skok
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Podwójny Półmaraton Komandosa
Gwiazdy sportu dają lekcję
Dobrowolsi – czas start!
Roszady personalne w PGZ-ecie
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zimowy sprawdzian podchorążych
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Zielone światło dla Barbary
Liban uznany za strefę działań wojennych
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Śnieg może być groźną bronią
Ślubowanie kadetów OPW
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Cud w Trewirze
Bruksela przed szczytem
Rusza kwalifikacja wojskowa
Lekcje z frontu
Rakietowy szach
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO