moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Droga do WOT-u przez Internet

Wojska obrony terytorialnej skracają drogę naboru do służby. Teraz, by złożyć wniosek o powołanie nie trzeba przychodzić do Wojskowej Komendy Uzupełnień, ale można to zrobić za pomocą Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej epuap.gov.pl. Kandydaci, którzy skorzystają z tej możliwości dostaną dodatkowe punkty podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Do listy spraw urzędowych, jakie można załatwić przez Internet dołączono możliwość złożenia wniosku o powołanie do wojsk obrony terytorialnej. Aby to zrobić, trzeba skorzystać z platformy ePUAP, czyli Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej dostępnej na stronie www.epuap.gov.pl. Należy wejść w zakładkę „bezpieczeństwo narodowe” i kliknąć „spełnianie powszechnego obowiązku obrony”. Do wniosku trzeba dołączyć elektroniczną kopię potwierdzającą wykształcenie. Jeżeli kandydat działał w organizacjach proobronnych może także załączyć rekomendacje.

– Dziś chętnie korzystamy z bankowości elektronicznej, rozliczamy PIT-y przez Internet, rejestrujemy firmy online. Teraz logując się w sieci, możemy aplikować do służby w WOT. Cieszymy się, że osoby zainteresowane służbą wojskową będą mogły skorzystać z nowoczesnych narzędzi – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT-u. Zapewnia, że ci, którzy złożą wniosek przez Internet będą premiowani. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej otrzymają za to dodatkowe punkty.

Ppłk Pietrzak zauważa, że w ten sposób kandydatów do WOT-u nie będą już ograniczać godziny pracy urzędów. – Sami mogą zdecydować kiedy złożą wniosek. Dokumentu nie trzeba też podpisywać ręcznie, w tym celu można skorzystać z tzw. profilu zaufanego – wyjaśnia rzecznik WOT-u.

Złożenie wniosku o powołanie do służby w WOT przez Internet ma skrócić drogę naboru. Dotychczas, kandydaci składali pisemny wniosek w WKU. Mogli także wysłać aplikację pocztą, ale potem i tak musieli stawić się w wojskowym urzędzie, by pokazać oryginalne dokumenty poświadczające np. zdobyte wykształcenie.

Przedstawiciele wojskowej administracji zastrzegają jednak, że skorzystanie z internetowego zgłoszenia nie oznacza, że kandydat nie będzie musiał w ogóle pojawić się w wojskowej komendzie uzupełnień. – Wizyta w WKU ma swoje plusy. Przede wszystkim przekazujemy tu kandydatom informacje na temat służby w WOT, wykonujemy bezpłatnie poświadczenia kserokopii dokumentów, a także kierujemy na badania psychologiczne i lekarskie – tłumaczy mjr Marcin Dominiak, szef wydziału rekrutacji WKU w Ciechanowie.

Pomysł, by wnioski składać przez Internet chwali także ppłk Paweł Wójcik, wojskowy komendant uzupełnień w Nowym Targu. – Cieszę się, że najmłodszy rodzaj sił zbrojnych RP stosuje się do najnowocześniejszych rozwiązań. Ludzie nie lubią przychodzić do urzędów, dlatego takie możliwości na pewno będą dużym udogodnieniem oraz oszczędzą czas – podkreśla ppłk Wójcik.

Złożenie elektronicznego wniosku rozpoczyna rekrutację, ale wcale jej nie wyczerpuje. – Po sprawdzeniu, czy ochotnik spełnia podstawowe warunki powołania do terytorialnej służby wojskowej, zaprosimy go do WKU. Zostanie skierowany do jednostki WOT, by zapoznać się z warunkami służby, a następnie na badania – mówi ppłk Wójcik.

Do WKU trzeba też przyjść, by odebrać kartę powołania.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Nowy szef CWCR
 
Rakietowy szach
Skromny początek wielkiej wojny
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Śnieg może być groźną bronią
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Liban uznany za strefę działań wojennych
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Bruksela przed szczytem
Wojna o porządek świata
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zachód przeciwko „korsarzom”
Cud w Trewirze
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Spadochroniarze na Podlasiu
Lista trupich główek
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Dobrowolsi – czas start!
Zamiana po włosku
Rusza kwalifikacja wojskowa
Zimowy sprawdzian podchorążych
Szef MON-u w Brukseli
Roszady personalne w PGZ-ecie
Offset dla „Wisły”
Invictus w zimowym stylu
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Ślubowanie kadetów OPW
Zielone światło dla Barbary
Abramsy pod dobrą opieką
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
W rezerwie pasywnej będą oceny
Lekcje z frontu
Mocny sygnał od NATO
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Pierwszy skok
„Avenger” na Monte Cassino
Którą drogą do armii?
Będą kolejne „Daglezje-P”
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Podwójny Półmaraton Komandosa
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Nowe śmigłowce kawalerii
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Eurofightery znowu w Polsce
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO