moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
F-16 nad Litwą, Łotwą i Estonią

Załogi polskich myśliwców F-16 z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego wyleciały dziś na Litwę, gdzie będą stacjonować przez kolejne cztery miesiące. Polacy podczas VIII zmiany PKW Orlik będą pełnili dyżur 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Na nich również spoczywa odpowiedzialność za wykonanie każdej operacji lotniczej podczas Baltic Air Policing.

VIII zmiana PKW Orlik rozpocznie się 1 stycznia 2019 roku i będzie trwała cztery miesiące. Polskie myśliwce, piloci, technicy oraz obsługa naziemna samolotów będą stacjonować w litewskiej bazie w Szawlach. Dowódcą polskiego kontyngentu jest ppłk pil. Adam Kalinowski, który w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego służy na stanowisku dowódcy grupy działań lotniczych.

Wylatujących na misję żołnierzy żegnał gen. bryg. Jacek Pszczoła, inspektor sił powietrznych, płk Ireneusz Nowak, dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego oraz płk Rafał Zadencki, dowódca 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego. – Przed wami bardzo ważna misja. Wiem, że zdajecie sobie sprawę z tego, jak duża odpowiedzialność na was ciąży. Jestem jednocześnie przekonany, że jesteście przygotowani do zadań, które przed wami stoją. Czekam na wasz szczęśliwy powrót – mówił gen. Pszczoła. Wspomniał również, że pilotom, technikom i obsłudze szybko udało się przygotować do VIII zmiany Orlika. Mieli oni mniej czasu na trening ze względu na to, że decyzja o udziale F-16 w Baltic Air Policing zapadła we wrześniu. Wcześniej planowano, że na Litwę polecą samoloty MiG-29, ale ze względu na wypadek, w którym zginął kpt. Krzysztof Sobański oraz uziemienie myśliwców, decyzję zmieniono.

Pod koniec listopada załogi F-16 przeszły certyfikację, która sprawdziła m.in. umiejętności pilotów podczas operacji przechwytywania samolotów i sprowadzania ich na ziemię oraz znajomość przepisów, do których muszą się stosować podczas wykonywania operacji w ramach misji BAP.

Polska będzie krajem wiodącym w misji Baltic Air Policing. Co to oznacza? – W razie potrzeby polskie myśliwce podrywają się jako pierwsze. Nasi piloci będą odpowiedzialni również za wszystkie operacje wykonane podczas VIII zmiany PKW Orlik – wyjaśnia kpt. Krzysztof Nanuś, rzecznik prasowy 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. Polacy będą chronić przestrzeń nad terytorium Litwy, Łotwy i Estonii 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Do ich zadań będą należały np. misje rozpoznania powietrznego oraz misje polegające na przechwyceniu niezidentyfikowanego samolotu, który wtargnąłby w przestrzeń powietrzną któregoś z państw. Myśliwce będą również wykonywać loty patrolowe.

Baltic Air Policing rozpoczęła się w 2004 roku, gdy Litwa, Łotwa i Estonia – nieposiadające własnych myśliwców – poprosiły NATO o pomoc w patrolowaniu ich przestrzeni powietrznej. Państwa członkowskie NATO zdecydowały, że takiego wsparcia udzielą bezterminowo. Polacy weszli w skład BAP dwa lata po jej rozpoczęciu. Jako pierwsi polecieli tam piloci z 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Od I do VI zmiany nad krajami bałtyckimi latały wyłącznie myśliwce MiG-29. VII zmianę tworzyły F-16 z Krzesin, natomiast rozpoczynającą się VIII zmianę PKW Orlik miały ponownie tworzyć MiG-29. Niestety, ze względu na tragiczny wpadek, w którym zginął pilot myśliwca kpt. Krzysztof Sobański, maszyny zostały uziemione. Postanowiono, że zmianę utworzą F-16 z Krzesin.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Piotr Łysakowski, kpt. Krzysztof Nanuś

dodaj komentarz

komentarze


Tajna misja polskiej agentki
 
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Przerwany lot „Orlika”
Wielki test w West Point coraz bliżej
Rusza morski „Dragon”
Leopardy jadą na poligon
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Nowoczesna łączność dla armii
Którą drogą do armii?
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Ferie w mundurze
Telefon zaufania dla żołnierzy
Sztandar dla Dowództwa WOT
Lotnictwo i kobiety
W Jachrance o skokach spadochronowych
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Pamiętamy o Niezłomnych
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Priorytety dla armii
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Polska przystań brytyjskich jeńców
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Kleszcze dla wojska
Palmiry – miejsce kaźni
Będzie za co kupić koreańską broń
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Zachód przeciwko „korsarzom”
Eurofightery znowu w Polsce
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zamiana po włosku
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Nowy szef CWCR

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO