moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Gdyni stanie pomnik komandosów Formozy

Dwóch uzbrojonych nurków w bojowym oporządzeniu wynurza się z wody. Komandosi trzymają w rękach broń, są gotowi do oddania strzału – tak będzie wyglądać pomnik żołnierzy Jednostki Wojskowej Formoza, który za półtora roku stanie na skwerze Kościuszki w Gdyni. Pomysłodawcą monumentu jest st. chor. mar. rez. Dariusz Terlecki.

– Wciąż wielu Polaków nie wie, że w Gdyni znajduje się Formoza. A przecież od początku historia naszej jednostki jest związana właśnie z tym miastem. Chcemy, aby ten pomnik był wyrazem szacunku i uznania nie tylko dla naszych żołnierzy, lecz też dla komandosów na całym świecie, którzy są gotowi w każdej chwili oddać życie w słusznej sprawie – mówi pomysłodawca rzeźby st. chor. mar. rez.Dariusz Terlecki, prezes Stowarzyszenia Kulturalno-Rekreacyjno-Sportowego „Formoza”, zrzeszającego byłych i obecnych żołnierzy morskiej jednostki specjalnej.

Specjals z morzem w tle

Pomysł, by powstał pomnik komandosów, dojrzewał kilka lat. Dariusz Terlecki wyjaśnia, że koncepcja klarowała się od 2015 roku, kiedy to odbyła się pierwsza edycja ultratriathlonu „Z Helu na Rysy”. Trzy lata temu w tym ekstremalnym przedsięwzięciu organizowanym przez KRS Formoza wzięło udział sześciu żołnierzy wojsk specjalnych. Komandosi płynęli wpław z Helu do Gdyni, jechali na rowerach z Gdyni do Zakopanego, a następnie wbiegali na Rysy. Wszystko po to, by uczcić pamięć byłego dowódcy wojsk specjalnych generała Włodzimierza Potasińskiego, który zginął tragicznie w Smoleńsku. – Już wtedy chciałem, by w Tatrach znalazła się tablica upamiętniająca generała Potasińskiego. Nie udało się tego zorganizować, ale nie porzuciliśmy tej koncepcji. Potem myślałem, by taką tablicę czy popiersie upamiętniające patrona naszej jednostki umieścić w Gdyni – opowiada dalej Terlecki. Tak powoli rodził się pomysł postawienia pomnika, który uhonoruje żołnierzy Formozy i generała. – To był niezwykły człowiek i wyjątkowy dowódca. Uwierzył w Formozę. Dzięki niemu zaczęliśmy się intensywniej rozwijać. Widział w nas potencjał – dodaje prezes Stowarzyszenia.

Ideę poparło dowództwo jednostki, a także prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. – Wybrałem kilka zdjęć z naszego archiwum i pojechałem do miejskiego ratusza. Myślałem, że nie będzie łatwo przekonać prezydenta do tego projektu, ale on od początku był przychylny – mówi Terlecki. Prezydent Wojciech Szczurek w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl podkreśla: – Jesteśmy dumni z tej jednostki. Charakter i specyfika działań Formozy są takie,
że rzadko słyszymy o jej akcjach i sukcesach. Tym bardziej żołnierze, którzy narażają życie dla kraju, a z założenia unikają rozgłosu, zasługują, by oddać im honor.

Monument, który stanie w Gdyni, ma przyciągnąć uwagę mieszkańców i turystów. – Chcemy w ten sposób rozbudzać w młodym pokoleniu patriotyzm i poczucie dumy z bycia Polakiem – mówi Dariusz Terlecki. – Wolałbym nawet nie używać słowa „pomnik”, bo nie zależy nam na tym, by ktoś tam kładł kwiaty i zapalał znicze. Nam przyświecają inne intencje. Opowiada, że gdy miał 10 lat, po raz pierwszy zobaczył w Gdyni żołnierza marynarki wojennej. Wtedy właśnie postanowił, że wstąpi do wojska. Przyjechał zatem z Dolnego Śląska na Pomorze i 13 lat służył w MW, później dołączył do Formozy.

Trzymetrowy komandos

Jesienią 2018 roku KRS Formoza, prezydent Gdyni i Rada Miasta ustalili, że pomnik stanie na południowym molo skweru Kościuszki. Przedstawiać będzie morskich komandosów w trakcie wykonywania zadania. – Chcemy pokazać dwie postacie nurków bojowych w czasie operacji specjalnej. Żołnierze będą wyłaniać się z morza, bo to właśnie woda jest naturalnym środowiskiem działania komandosów Formozy – mówiDariusz Terlecki.

Rzeźba ma być dopracowana w najdrobniejszych szczegółach. Komandosi będą wyposażeni w sprzęt, jakim dysponuje obecnie jednostka. Będą w skafandrach nurkowych, z aparatami tlenowymi, w hełmach z noktowizją, z bronią, nożami nurkowymi i podczepionymi płetwami. – Rzeźba zostanie wykonana na podstawie jednego ze zdjęć, które zrobiono w czasie szkolenia. Para komandosów wychodzi z wody, żołnierze trzymają broń, obserwują teren i są gotowi do oddania strzału – dodaje podoficer.

Nie było łatwo znaleźć artystę, który podjąłby takie wyzwanie. Ostatecznie umowę podpisano ze światowej sławy malarzem i rzeźbiarzem Michelem Lenglardem-Lenskim. Figury komandosów będą miały 2,8 m, a postument, na którym staną, około 70 cm.

Koszt wykonania rzeźby to około 500 tys. zł. – Kosztami nie będą obciążeni podatnicy, bo budowę pomnika w całości sfinansują ludzie, którzy wspierają działalność statutową Stowarzyszenia KRS „Formoza”. Od kilku lat zabezpieczają oni w całości prowadzone przez nas akcje charytatywne, a teraz wyrażają również chęć uczestniczenia w tego typu projekcie – podkreśla Terlecki.

Rzeźba zostanie odsłonięta w sierpniu 2020 roku podczas drugiej edycji ultratriathlonu „Z Helu na Rysy” ku czci generała Potasińskiego.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: ppor. Izabela Guga-Marek, KRS Formoza

dodaj komentarz

komentarze

~tomasy1304
1579783980
Komandosi są w tylko Lublińcu
8B-9B-09-0C
~Scooby
1545652200
zamiast pomników proponuję zakup tego : https://www.youtube.com/watch?v=n1oDFFcA-Yw
EC-B4-95-43
~biegacz82
1545498840
super fota!
45-E8-31-99

F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
 
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Eurofightery znowu w Polsce
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Pierwszy skok
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Lista trupich główek
Offset dla „Wisły”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Polska przystań brytyjskich jeńców
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Rusza kwalifikacja wojskowa
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Szef MON-u w Brukseli
„Avenger” na Monte Cassino
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Tajna misja polskiej agentki
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Bruksela przed szczytem
Dobrowolsi – czas start!
Wojenny bohater na szubienicy
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Którą drogą do armii?
Air Show ’25 – do zobaczenia
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Nowoczesna łączność dla armii
Cud w Trewirze
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Nowy szef CWCR
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Skromny początek wielkiej wojny
Zamiana po włosku
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Zachód przeciwko „korsarzom”
Zimowy sprawdzian podchorążych
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Wojna o porządek świata
Abramsy pod dobrą opieką
Mocny sygnał od NATO
Podwójny Półmaraton Komandosa
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO