moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiany w armii

Dowódca generalny i operacyjny oraz szef Inspektoratu Wsparcia będę bezpośrednio podlegali szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. To efekt wejścia w życie pierwszego etapu reformy systemu dowodzenia i kierowania armią. W Sztabie Generalnym z najwyższymi dowódcami spotkali się dzisiaj prezydent Andrzej Duda i minister Mariusz Błaszczak.

– To bardzo ważny moment w historii Wojska Polskiego, ale przede wszystkim ważny dla budowania bezpieczeństwa Rzeczypospolitej – mówił prezydent Andrzej Duda po złożeniu meldunków przez dowódców. Chwilę wcześniej gen. broni Jarosław Mika, dowódca generalny, gen. dyw. Tomasz Piotrowski, dowódca operacyjny, oraz gen. dyw. Dariusz Łukowski, szef Inspektoratu Wsparcia, zameldowali gen. broni Rajmundowi Andrzejczakowi, szefowi SGWP, gotowość przejścia w jego podporządkowanie. – To pierwszy etap reformy kierowania i dowodzenia armią. Szef SGWP staje się pierwszy żołnierzem Wojska Polskiego w całym tego słowa znaczeniu. Jest głównodowodzącym i to na nim spoczywa odpowiedzialność dowodzenia polskimi siłami zbrojnymi – powiedział prezydent Duda. Formalnie nowe przepisy wejdą w życie 23 grudnia.

Zwierzchnik Sił Zbrojny podkreślił, że rozwiązania wprowadzonej cztery lata temu reformy dowodzenia „okazały się nietrafione”. – Nie jest bowiem bezpieczna sytuacja, w której odpowiedzialność jest rozproszona. Dla wszystkich żołnierzy jest jasne: potrzebny jest dowódca, potrzebny jest głównodowodzący – mówił Andrzej Duda. Zapowiedział również, że kolejne etapy reformy przywrócą dowództwa rodzajów sil zbrojnych, które razem z Dowództwem Wojsk Obrony Terytorialnej będą podlegały szefowi SGWP. Z kolei minister Mariusz Błaszczak wspomniał o powrocie o tradycji. – Sztab Generalny Wojska Polskiego zawsze był sercem polskiego wojska. Stanowił o tradycji i honorze armii. Przywracamy mu dziś właściwą rolę. To powrót do sytuacji, w której nie ma chaosu decyzyjnego i kompetencyjnego – mówił minister.

Film: MON

Pierwszym żołnierzem Wojska Polskiego został dziś gen. broni Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Podczas uroczystości powiedział o swojej wizji armii, którą będzie dowodził. – Od moich żołnierzy wymagam inicjatywy, adaptacji do zmieniających się warunków, stosownie do tego, jakie zadania od pana prezydenta, od pana ministra będą do nas spływać. Oczekuję lojalności i zaufania. A zaufanie jest sprawą fundamentalną – powiedział gen. Andrzejczak.

Reformę kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi wprowadzają nowelizacje ustawy o urzędzie ministra obrony narodowej oraz ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP. Oba dokumenty na początku października 2018 roku uchwalił Sejm RP. Reforma kierowania i dowodzenia SZ zakłada m.in., że na czele armii stanie szef Sztabu Generalnego WP. Podlegać mu będą dowódca generalny oraz operacyjny oraz szef Inspektoratu Wsparcia. Dowódca wojsk obrony terytorialnej do czasu osiągnięcia gotowości (zakłada się, że będzie to 1 stycznia 2025 roku) będzie podporządkowany bezpośrednio ministrowi obrony narodowej. Po osiągnięciu gotowości ten rodzaj sił zbrojnych przejdzie w podporządkowanie szefa SGWP. Dzięki przyjętym zmianom system kierowania armią ma być uproszczony. Struktury organizacyjne w czasie pokoju mają być maksymalnie zbliżone do tych przygotowanych na czas wojny.

Zmiany w systemie kierowania i dowodzenia zostały przygotowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Projekty zmian opublikowano w Biuletynie Informacji Publicznej na początku czerwca tego roku.

Ewa Korsak

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
 
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Śnieg może być groźną bronią
Invictus w zimowym stylu
Zamiana po włosku
Nowy szef CWCR
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Wojna o porządek świata
Abramsy pod dobrą opieką
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Podwójny Półmaraton Komandosa
Eurofightery znowu w Polsce
Którą drogą do armii?
Skromny początek wielkiej wojny
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Mocny sygnał od NATO
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Pierwszy skok
Ślubowanie kadetów OPW
Roszady personalne w PGZ-ecie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Offset dla „Wisły”
Liban uznany za strefę działań wojennych
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Bruksela przed szczytem
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Spadochroniarze na Podlasiu
Lekcje z frontu
Dobrowolsi – czas start!
Nowe śmigłowce kawalerii
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
„Avenger” na Monte Cassino
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Cud w Trewirze
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zachód przeciwko „korsarzom”
Rakietowy szach
Zimowy sprawdzian podchorążych
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
W rezerwie pasywnej będą oceny
Zielone światło dla Barbary
Lista trupich główek
Rusza kwalifikacja wojskowa
Będą kolejne „Daglezje-P”
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Szef MON-u w Brukseli

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO