Dziesiątą odsłonę Projektu Wojownik poprowadzą mistrz świata Muay Thai Mariusz Cieśliński i zawodnik Babilon MMA Michał Bobrowski. Pierwsze zajęcia w 2019 roku odbędą się w 22 Batalionie Piechoty Górskiej w Kłodzku.
W związku z dużym zainteresowaniem i świetnymi opiniami uczestników po raz drugi w Projekcie Wojownik zagoszczą zawodnik i jego trener. Wcześniej Cieśliński i Bobrowski prowadzili zajęcia z weteranami w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. W Kłodzku zobaczymy również Katarzynę Lubońską, która wałczyła wcześniej w KSW, a teraz jest żołnierzem Wojska Polskiego.
W 2019 roku do udziału w zajęciach, oprócz weteranów i instruktorów sportu, zaproszenia otrzymały rodziny żołnierzy, którzy zginęli podczas wykonywania zadań na misjach poza granicami kraju. W grudniu 2018 roku w zajęciach Projektu Wojownik wzięła udział wdowa po poległym weteranie.
Również w tym roku zajęcia będą się składać z części teoretycznej, czyli wykładów nt. sportu jako metody radzenia sobie ze stresem oraz podstaw żywienia i suplementacji w sportach walki i planowania treningu. Nadal do projektu będą namawiane osoby uznane w środowisku sportów walki. Pojawią się sportowcy z pierwszej edycji Projektu Wojownik jak i nowi instruktorzy. Więcej angażowanych będzie do prowadzenia zajęć zawodników z wojska, wśród których jest wielu zawodowców mających za sobą przeszłość chociażby w KSW. Mamy nadzieję na wykorzystanie doświadczeń zawodników innych federacji promujących sporty walki, m.in. DSF czy ACA.
Mariusz Cieśliński to pierwszy Polak, który wywalczył tytuł Zawodowego Mistrza Świata w tajskim boksie. Miało to miejsce w 2005 roku w Nowym Jorku gdzie pokonał tajlandzkiego zawodnika Faphimaia Bunkerda. W swojej bogatej karierze zawodniczej wielokrotnie wygrywał mistrzostwa świata i Europy w kickboxingu i muay thai.
Michał Bobrowski to wschodząca gwiazda MMA, wychowanek Mariusza Cieślińskiego. W swojej ostatniej walce podczas gali Babilon MMA pokonał Szymona Kołeckiego. Jest Amatorskim Mistrzem Polski MMA Full Contact 2013, wielokrotnym medalistą mistrzostw polski w kickboxingu, brazylijskim jiu-jitsu, taekwon-do oraz MMA.
***
Celem „Projektu Wojownik” jest przede wszystkim integracja środowiska żołnierzy weteranów – uczestników misji poza granicami kraju a także zainteresowanie sportami walki jako dyscypliną utylitarną szczególnie dla wojskowych. „Projekt Wojownik” polega na organizowaniu raz w miesiącu zajęć edukacyjno-sportowych dla żołnierzy weteranów misji poza granicami kraju, weteranów poszkodowanych, instruktorów wychowania fizycznego jednostek wojskowych wszystkich rodzajów sił zbrojnych.
Zajęcia będą polegały na seminariach (treningach) z mieszanych sztuk walki tzw. MMA (Mixed Martial Arts), które będą prowadzić czołowi polscy zawodnicy walczący w najlepszej na świecie federacji UFC (Ultimate Fighting Championship), czołowej europejskiej federacji KSW (Konfrontacja Stylów Walki) oraz mistrzowie innych federacji. Szkoleni dowiedzą się także o sporcie jako metodzie radzenia sobie ze stresem oraz prawidłowym żywieniu w sporcie.
Weteranom, po powrocie do kraju czasami trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Mają na to wpływ, nie tylko dramatyczne przeżycia i wspomnienia, ale przede wszystkim potrzeba dopasowania się do warunków panujących w Polsce. Na misji żołnierze poddawani są wielu bodźcom dostarczającym niezwykle duże zastrzyki adrenaliny, co powoduje że żołnierze stają się od niej zależni. Codzienne patrole, prowadzenie operacji, walka, pomoc dla społeczności lokalnych powodują, że wracając do kraju, ciężko jest im zwolnić i powrócić do „normalnego” funkcjonowania. Oczywiście w wielu przypadkach pojawiają się problemy chorobowe, takie jak chociażby stres pola walki (PTSD). Radzenie sobie z tymi przypadłościami jest procesem złożonym i długoterminowym. Jednym z jego elementów mogłyby być wspólne spotkania i przeżywanie emocji podczas seminariów z walki wręcz. Każdy żołnierz to wojownik i nikt tak dobrze nie nawiąże z nim więzi emocjonalnej, jak inny wojownik, a jeżeli do tego jeszcze jest autorytetem, to łatwiej osiągnąć zamierzone efekty dydaktyczne i terapeutyczne.
Projekt zawita do różnych garnizonów, an początku roku do Kłodzka.
Patronat honorowy nad „Projektem Wojownik” objął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a organizatorem jest Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. Pomysłodawcą projektu jest płk Szczepan Głuszczak.
Weteranów wspiera Dominik Grabowski znany jako Doniu (członek zespołu Ascetoholix), raper z Poznania, który wraz z weteranem poszkodowanym w Afganistanie st. kpr. Rożniatowskim napisał i nagrał piosenkę, która będzie promować projekt. - https://youtu.be/wpVPAm5X4Kg
Tekst: płk Szczepan GŁUSZCZAK
autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło; grafika: płk Szczepan Głuszczak
komentarze