moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Historyczna przysięga terytorialsów

Planowane na 11 stycznia br. wcielenie ochotników w szeregi 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej to ogromne przedsięwzięcie. Ilość spływających zgłoszeń i zainteresowanie historycznym wydarzeniem wieńczącym szkolenie mogą napawać dumą, ale przede wszystkim dają świadectwo jakości szkolenia, jaką z największym poświęceniem i charyzmą buduje kadra szkoleniowa brygady. Wielu cieszą liczby, mnie osobiście charakter i samodyscyplina żołnierzy, którzy już służą od lata ubiegłego roku. Poprzeczka, którą ustawili jest wysoka, ale wierzę, że Ci, którzy przyjdą, będą ją tylko podnosić - mówi płk Rafał Miernik, dowódca wielkopolskiej brygady obrony terytorialnej.

Zbliża się największa, historyczna przysięga 12. WBOT

Czwarta, zimowa edycja szkolenia podstawowego czyli „szesnastki” ma być wyjątkowa ze względu na umiejscowienie jej w historycznym kalendarzu. Szkolenie rozpoczynające się 11 stycznia, czyli w piątek poprzedzający zimowe ferie, będzie finalizowane 26 stycznia szczególną przysięgą wojskową, która przypadnie w setną rocznicę przysięgi, złożonej w ubiegłym stuleciu przez żołnierzy Wojsk Wielkopolskich na Placu Wolności w Poznaniu. Po głównych uroczystościach, związanych z przysięgą nowo przeszkolonych terytorialsów, odbędzie się historyczna inscenizacja, w której wezmą udział grupy rekonstrukcji historycznej z całej Wielkopolski odtwarzające powstanie wielkopolskie, skupione wokół projektu Ochotnicza Kompania Wielkopolska. W uroczystości wezmą także udział historyczne poczty jednostek Wojska Polskiego odtwarzane na terenie Wielkopolski. Jak pointuje historyk 12. WBOT, ppor. Mikołaj Klorek: „Składana przysięga będzie mieć unikatowy, symboliczny charakter z uwagi na fakt, iż wielu składających przysięgę to potomkowie Powstańców – i to jest siła tradycji, na filarze której Brygada opiera swoją tożsamość”.

Kilka słów o 12. Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła szkolenia żołnierzy OT jako jedna z pierwszych brygad trzeciego etapu budowy WOT. Na ten moment wcieliła ponad 400 ochotników. W historii brygady już trzy wcielenia na tzw. „szesnastki” czyli szkolenia podstawowe, dedykowane osobom, które jeszcze nie były w wojsku. W kolejnych miesiącach żołnierze będą szkolić się dwa dni w miesiącu, a raz w roku odbywać będą 14-dniowe szkolenie zintegrowane. Jak dodaje ppłk. Dariusz Wyrzykowski, dowódca leszczyńskiego 125. blp: „Naszą dumą jest, że wielkopolska brygada rozwija się najprężniej spośród brygad formowanych w trzecim etapie. Ponad czterystu wcielonych od wakacji żołnierzy i ponad dwustu, mających stanąć do przysięgi 26 stycznia daje pokaźną liczbę oliwkowych beretów, które Plac Wolności będzie musiał pomieścić. Zanim to się jednak stanie, czeka ich poligon na Biedrusku w zimowych warunkach”.

Naszym potencjałem są LUDZIE!

Kto buduje szeregi 12. WBOT? Ludzie wszelakich profesji, począwszy od mechaników samochodowych, rolników, górników, poprzez handlowców, pielęgniarki, ratowników, a skończywszy na informatykach, sportowcach, uczniach i nauczycielach. Ci ostatni stanowią całkiem pokaźną grupę osób i są niejako wypadkową wyraźnie nagłośnionego medialnie projektu „Ferie z WOT”, w ramach którego Wielkopolanie mogą zrealizować podstawowe szkolenie w strukturach formacji, wykorzystując okres ferii zimowych i nie wpływając negatywnie na swoją frekwencję w szkole. Jak będą wspominać te ferie? Z pewnością niedługo podzielą się swoimi wrażeniami…

12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej projektuje wydarzenie, warte upamiętnienia w podręcznikach do historii. Żołnierze, ich rodziny, patrioci, Wielkopolanie będą razem na Placu Wolności w Poznaniu 26 stycznia. Spotkajmy się tam – dla Niepodległej! Serdecznie zapraszam!

Tekst: Anna Szymaniak

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
 
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Ogień w podziemiu
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kurs z dzwonem
Cena wolności
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Jak wyszkolić pilota F-16?
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zmiany w dodatkach stażowych
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jeśli nie Jastrząb, to…
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szpej na miarę potrzeb
Zbrodnia made in ZSRS
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Animus Fortis, czyli mężny duch
Święto wojskowego sportu
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Odstraszanie i obrona
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Weterani i bokser „Master”
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Mundury w linii... produkcyjnej
Hiszpański palimpsest
Wojna w świętym mieście, epilog
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Prawda o zbrodni katyńskiej
Psiakrew, harmata!
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rakiety dla Jastrzębi
NATO na północnym szlaku
Zapomniana Legia Cudzoziemska
V Korpus z nowym dowódcą
Przygotowania czas zacząć
Optyka dla żołnierzy
Wojsko inwestuje w Limanowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO