moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Stawiamy na leadership!

Wczoraj minął rok od rozpoczęcia procesu formowania brygad obrony terytorialnej na terenie siedmiu województw w Polsce centralnej. - Dynamiczny rozwój brygad na wstępnym etapie formowania był możliwy dzięki temu, że postawiliśmy na dobry leadership – ocenia dowódca formacji, generał Kukuła.

Rok temu, 15 stycznia 2018 roku, minister obrony narodowej wyznaczył dowódców kolejnych siedmiu brygad OT. Decyzja ta oficjalnie uruchomiła trzeci etap formowania Wojsk Obrony Terytorialnej, czyli budowę struktur WOT na terenie województw: pomorskiego, kujawsko – pomorskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, wielkopolskiego oraz śląskiego.

Pierwszym żołnierzem w etacie każdej nowo formowanej brygady jest jej dowódca, to na nim spoczywa odpowiedzialność sprawnego i efektywnego zorganizowania procesu budowy jednostki. Od jego charyzmy, odpowiedzialności, uporu w dążenia do celu, ale także umiejętności współpracy i zarządzania zależy tempo w jakim jednostka osiągnie gotowość szkoleniową. Często pierwszym pomieszczeniem brygady jest jeszcze remontowana kancelaria lub przejściowa lokalizacja. „Pierwszych” celów jest na początku wiele, można do nich zaliczyć: stworzenie szkieletu dowództwa, sztabu brygady oraz pierwszego batalionu. Priorytetem na tym wstępnym etapie jest odbiór uzbrojenia i wyposażenia, które zostanie przydzielone pierwszym ochotnikom.

Jednocześnie trwa proces powoływania do służby przyszłych żołnierzy, uzgadniane są szczegóły planów szkoleniowych, a Mobilne Zespoły Szkoleniowe prowadzą pierwsze kursy dla przyszłych instruktorów. Wszystkie te działania sprowadzają się do dwóch słów: „osiągnięcia gotowości” do szkolenia pierwszych rekrutów. Gdy biurokratyczno – logistyczno – infrastrukturalna machina rusza czas staje się towarem deficytowym, a od terminu pierwszej przysięgi odlicza się dni na realizację planu.

Dzisiaj, po roku funkcjonowania brygad, których formowanie rozpoczęło się w III etapie tworzenia WOT, można powiedzieć, że cele postawione przed ich dowódcami zostały osiągnięte. Pierwsze brygady z siedmiu, których proces formowania rozpoczął się w styczniu 2018 roku, już po sześciu miesiącach od wyznaczenia dowódców rozpoczęły szkolenia ochotników. Dzisiaj w strukturach brygad o numerach od „7” do „13” służy niemal 4 tysiące żołnierzy, którzy złożyli 19 przysiąg wojskowych i wzięli udział w 89 różnego rodzaju szkoleniach (podstawowych, wyrównawczych i rotacyjnych).

Jak zaznacza Dowódca WOT utrzymanie zakładanego tempa rozwoju formacji nie byłoby możliwe bez dwóch czynników: – Głównym źródłem powodzenia było postawienie na dobry leadership. Jest to doskonały przykład na to, jak wielki wpływ na wykonanie zadań ma osobowość dowódców. Nie bez znaczenia pozostaje również bezprecedensowa odpowiedź na formowanie brygad ze strony lokalnych społeczności, w tym zainteresowanie służbą. Wiodące w tym obszarze są brygada Wielkopolska i Śląska – ocenił dowódca WOT, gen. dyw. Wiesław Kukuła.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej służy ponad 17,2 tys. żołnierzy, w tym 14,3 tys. żołnierzy OT oraz 2,9 tys. żołnierzy zawodowych, którzy tworzą trzynaście brygad rozwijanych na terenie dwunastu województw. Plany rozwoju formacji przewidują, że do końca 2019 roku w WOT będzie służyło 26 tys. żołnierzy. W styczniu 2019 roku formacja rozpoczęła trzeci rok funkcjonowania.

Tekst: ppłk Marek Pietrzak

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
 
Optyka dla żołnierzy
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Rakiety dla Jastrzębi
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Głos z katyńskich mogił
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Ogień w podziemiu
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ocalały z transportu do Katynia
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Święto wojskowego sportu
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Wojsko inwestuje w Limanowej
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Sprawa katyńska à la española
Zapomniana Legia Cudzoziemska
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Jeśli nie Jastrząb, to…
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Prawda o zbrodni katyńskiej
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Zmiany w dodatkach stażowych
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
NATO na północnym szlaku
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Jak wyszkolić pilota F-16?
Kurs z dzwonem
Zbrodnia made in ZSRS
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ramię w ramię z aliantami
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, epilog
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
V Korpus z nowym dowódcą
25 lat w NATO – serwis specjalny
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO