moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Strzelnica w powiecie” po raz drugi

Resort obrony narodowej po raz drugi ogłosił konkurs na dofinansowanie budowy lub rewitalizacji strzelnic. Obiekty powstałe dzięki dotacji MON mają umożliwić szkolenie  strzeleckie młodzieży, członków organizacji proobronnych i żołnierzy sił zbrojnych.  Oferty można składać do 20 lutego.

Pierwszą edycję konkursu na budowę lub rewitalizację strzelnicy Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło w sierpniu ubiegłego roku. Jego adresatami były m.in. jednostki samorządu terytorialnego szczebla gminnego, powiatowego lub wojewódzkiego. Do resortu wpłynęło w sumie 19 ofert. Tylko dwie z nich spełniały wszystkie kryteria. Dzięki finansowemu wparciu MON strzelnice powstały w Bielinach w gminie Młodzieszyn i w Odżywole w powiecie przysuskim. Łączna wartość przyznanych dotacji wyniosła ponad 1 mln 595 tys. zł.

Teraz MON ogłosił drugi już konkurs na budowę lub rewitalizację tego typu obiektów. Jego cele pozostały te same. To rozbudowa infrastruktury strzelnic w Polsce i umożliwienie prowadzenia szkolenia strzeleckiego dla uczniów klas wojskowych, członków organizacji pozarządowych zainteresowanych strzelectwem oraz żołnierzy. – Ogłosiliśmy konkurs na początku roku, bo chcemy do marca zamknąć całą procedurę wyboru ofert. Dzięki temu samorządy, których oferty zostaną zakwalifikowane, będą miały sporo czasu na przygotowanie inwestycji, a potem jej realizację – mówi Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.

Zasady dotacji

Samorządy, które chcą wziąć udział w konkursie, muszą jednak spełnić określone przez resort wymagania. Po pierwsze, muszą dysponować nieruchomością, na której znajdzie się strzelnica. Po drugie, muszą pokryć co najmniej 20% kosztów budowy lub remontu takiego obiektu. Dopiero spełnienie obu wymogów łącznie daje zielone światło do złożenia oferty w konkursie. Podobnie jak w ubiegłym roku, można to zrobić w dwojaki sposób. Oba warianty różnią się wymaganiami technicznymi, rodzajem inwestycji (budowa czy remont) oraz kwotą dotacji.

Wariant pierwszy przewiduje dofinansowanie budowy do 800 tys. zł, a remontu – do 400 tys. Strzelnica ma umożliwiać strzelanie na odległość do 100 m z różnych linii otwarcia ognia oraz prowadzenie ognia pojedynczego lub ciągłego. Wyposażenie obiektu to minimum sześć podnośników figur bojowych oraz system kontroli umożliwiający sterowanie nimi. Obiekt musi być przystosowany do korzystania z niego przez minimum sześć osób.

Drugi wariant zakłada strzelnicę na minimum dziesięć osób. Będą one mogły strzelać na odległości do 200 m, korzystając z dziewięciu podnośników figur bojowych. Ta opcja zakłada też większe dofinansowanie – maksymalnie 1,2 mln zł na budowę lub 600 tys. zł na remont.

Strzelnica dla wojska i lokalnej społeczności

Na oferty samorządów Ministerstwo Obrony Narodowej czeka do 20 lutego. Wyboru najlepszych dokona komisja konkursowa. Pod uwagę będą brane kwestie formalne i merytoryczne. – Ważne, by oferty dotyczyły inwestycji już rozpoczętych albo takich, które rozpoczną się i zakończą w tym roku – mówi wiceminister Skurkiewicz. Dodaje, że preferowane będą te propozycje, które dotyczą budowy lub remontu strzelnicy w powiatach, gdzie nie ma strzelnic wojskowych i gdzie zostały sformowane oddziały wojsk obrony terytorialnej, a także tam, gdzie są klasy wojskowe. Jak wskazano w ogłoszeniu, atutami projektu będą dodatkowe osie strzeleckie (minimum 25 m długości, nie mniej niż 17 m szerokości ) oraz możliwość prowadzenia strzelań w warunkach nocnych.

Wygrają te oferty, które uzyskają najwięcej punktów. Jak podkreślają przedstawiciele resortu, otrzymaną dotację samorządy będą mogły przeznaczyć na prace przygotowawcze, roboty budowlane i wstępne wyposażenie strzelnicy. Ze środków MON nie będzie można natomiast sfinansować zakupu broni, amunicji, celowników, kamizelek kuloodpornych i noktowizorów.

Wybudowane strzelnice mają służyć lokalnym społecznościom, a także członkom organizacji proobronych oraz uczniom szkół, które prowadzą działalność dydaktyczno-wychowawczą w dziedzinie obronności. Z obiektów będą mogli korzystać także żołnierze. Samorządy, które otrzymały dotacje z resortu obrony narodowej, będą też zobowiązane do nieodpłatnego udostępniania im strzelnic do 100 godzin w miesiącu.

Dodatkowe informacje dotyczące konkursu ofert „Strzelnica w powiecie” można uzyskać w Departamencie Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON pod numerami telefonów: 261 840 150, 261 874 717 oraz 261 840 182.

Paulina Glińska

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski / DKS MON

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
 
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
Sprawa katyńska à la española
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Święto wojskowego sportu
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Kurs z dzwonem
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w świętym mieście, epilog
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szarża „Dragona”
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Optyka dla żołnierzy
Ogień w podziemiu
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Zbrodnia made in ZSRS
Mundury w linii... produkcyjnej
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Strażacy ruszają do akcji
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
V Korpus z nowym dowódcą
Przygotowania czas zacząć
Barwy walki
Szpej na miarę potrzeb
Ocalały z transportu do Katynia
Jeśli nie Jastrząb, to…
25 lat w NATO – serwis specjalny
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Zmiany w dodatkach stażowych
Głos z katyńskich mogił
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojsko inwestuje w Limanowej
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, część druga
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Rakiety dla Jastrzębi
Ramię w ramię z aliantami
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Odstraszanie i obrona
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO