moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pamięć o powstańcach styczniowych jest elementem polskiej tożsamości

Choć powstanie styczniowe przegrało, to obudziło naszą narodową świadomość i dzięki temu miało wpływ na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń Polaków – mówili w Warszawie uczestnicy centralnych obchodów 156. rocznicy rozpoczęcia insurekcji. W uroczystości i apelu pamięci pod Krzyżem Traugutta wziął udział minister Mariusz Błaszczak.

– Tak jak ponad 150 lat temu, tak i dziś wolność ojczyzny jest dla nas sprawą najważniejszą – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podczas uroczystości z okazji 156. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Wieczorne obchody w Warszawie rozpoczęła msza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji poległych powstańców. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod Krzyż i Głaz Pamięci Romualda Traugutta. Upamiętnia on miejsce stracenia pięciu przywódców powstania styczniowego, wśród nich dyktatora zrywu Romualda Traugutta.

Podczas swojego wystąpienia szef MON-u zaznaczył, że 22 stycznia 1863 roku należy do szczególnych dat w naszej historii. Jak mówił, wtedy po raz kolejny nasi przodkowie stanęli do walki o wolność. – Udowodnili całemu światu, że wolność kochamy nad życie – mówił Błaszczak. Minister dodał też, że legenda powstania jest bardzo mocno wpisana w naszą tradycję i historię. – Pamięć o powstańcach styczniowych jest wieczna i stanowi jeden z elementów naszej tożsamości – podkreślił szef MON-u.

Z kolei Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, w liście do uczestników uroczystości przypomniał słowa Traugutta wypowiedziane tuż przed śmiercią. Powiedział on, że idea narodowości jest tak potężną i czyni tak wielkie postępy w Europie, że jej nic nie pokona. – Dyktator powstania umierał ze świadomością, że przegraliśmy bitwę, ale ostateczne zwycięstwo będzie należeć do nas, ponieważ obudziła się narodowa świadomość Polaków – zaznaczył szef UdsKiOR, który przebywał dzisiaj we Lwowie, gdzie na Cmentarzu Łyczakowskim złożył hołd uczestnikom insurekcji.

O wzorowaniu się na powstańcach styczniowych pokoleń Polaków mówił z kolei poseł PiS Andrzej Melak. – Choć powstanie przegrało, to żył w narodzie jego etos, który wytyczył drogę kolejnym pokoleniom walczącym o niepodległość, m.in. legionistom Józefa Piłsudskiego – stwierdził poseł. Dodał też, że z dorobku powstania korzystali Polacy podczas II wojny światowej oraz walk z sowieckim zniewoleniem po wojnie.

Obchody z udziałem wojskowej asysty honorowej oraz pocztów sztandarowych zakończył apel pamięci, złożenie wieńców oraz odegranie „Marsza Strzelców”, jednej z najpopularniejszych pieśni wojskowych w okresie powstania styczniowego.

Walka z zaborcą

Powstanie styczniowe, największy w XIX wieku polski zryw narodowy, rozpoczęło się 22 stycznia 1863 roku manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego. Podczas insurekcji doszło do ponad tysiąca bitew i potyczek, w których wzięło łącznie udział co najmniej 200 tys. powstańców. Pierwszym przywódcą powstania był Ludwik Mierosławski, następnym Marian Langiewicz, a od 17 października 1863 roku Romuald Traugutt, były oficer armii rosyjskiej.

Gen. Traugutt został aresztowany przez rosyjską policję 10 kwietnia 1864 roku i osadzony w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej. 5 sierpnia stracono go na stokach Cytadeli. Wraz z nim powieszono czterech współpracowników z Rządu Narodowego: Rafała Krajewskiego, dyrektora Wydziału Spraw Wewnętrznych, Józefa Toczyskiego, naczelnika Wydziału Skarbu, Romana Żulińskiego, dyrektora Wydziału Ekspedytury oraz Jana Jeziorańskiego, dyrektora Wydziału Komunikacji.

Powstanie upadło jesienią 1864 roku. Bilansem zrywu było kilkadziesiąt tysięcy Polaków poległych lub straconych przez Rosjan oraz 38 tys. osób zesłanych na Syberię. Jednak mimo klęski militarnej, powstanie umocniło świadomość narodową Polaków i miało wpływ na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń. W miejscu śmierci pięciu przywódców powstania 5 sierpnia 1916 roku odsłonięto krzyż i głaz pamiątkowy.

AD

autor zdjęć: st.szer. Wojciech Król / CO MON, UdSKiOR

dodaj komentarz

komentarze


Ramię w ramię z aliantami
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Strażacy ruszają do akcji
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Święto wojskowego sportu
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Odstraszanie i obrona
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ogień w podziemiu
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w świętym mieście, epilog
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Jeśli nie Jastrząb, to…
Sprawa katyńska à la española
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Głos z katyńskich mogił
Kurs z dzwonem
Barwy walki
V Korpus z nowym dowódcą
Szpej na miarę potrzeb
Ocalały z transportu do Katynia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Na straży wschodniej flanki NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojsko inwestuje w Limanowej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rakiety dla Jastrzębi
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w świętym mieście, część druga
Optyka dla żołnierzy
Szarża „Dragona”
NATO na północnym szlaku
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Przygotowania czas zacząć

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO