moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

365 dni żołnierskich zmagań w 2 Brygadzie Zmechanizowanej

Dowódca płk dypl. Arkadiusz Szkutnik w swoim półrocznym okresie dowodzenia 2 Brygadą Zmechanizowaną wielokrotnie podejmował nowatorskie inicjatywy. Mieliśmy już „drogę Hannibala” czy reaktywowany tor nauki jazdy dla pojazdów gąsienicowych w Czarnem. Tym razem nadszedł czas na zorganizowanie spektakularnego przedsięwzięcia w koszarach 2 Brygady Zmechanizowanej. Uroczystość ta przede wszystkim była świętem żołnierzy oraz idealną okazją do ich uhonorowania, po to, by ukazać lokalnej społeczności żołnierski trud i wysiłek w 2018 roku.

Uroczystość miała niezwykły charakter. Łączyła w sobie elementy ceremonialne, takie jak udział wojskowej asysty honorowej, odśpiewanie hymnu Rzeczpospolitej Polskiej i Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego z ucztą intelektualno-kulturalną, którą niewątpliwie był koncert barytona Adama Zaremby z bydgoskiej Opery Nova w asyście Wojskowej Orkiestry z Bydgoszczy, której dowódcą jest niesamowity oficer-dyrygent, mjr dr Dominik Sierzputowski.

Głównymi boahterami tej uroczystości byli jednak żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej złocienieckiej brygady. Uhonorowano oficera roku – podpułkownika Roberta Karczewskiego, podoficera roku – starszego sierżanta Jarosława Prędkiego oraz szeregowego roku – starszego szeregowego Bartłomieja Szeróla. Po raz pierwszy w 2 Brygadzie Zmechanizowanej wybrano pracowników roku Resortu Obrony Narodowej. Zostali nimi wojskowi strażacy - p. Tomasz Dorociak i p. Bogdan Śliwiński, którzy dokonali czynu bohaterskiego ratując życie wędkarza na przyległym do Brygady jeziorze Krosino. Ponadto docenieni zostali żołnierze i pracownicy sekcji personalnej 2 Brygady Zmechanizowanej za działalność kadrową, żołnierze z podoodziałów oraz najlepsi sportowcy w 2018 roku. Ostatnim elementem było podsumowanie współpracy z władzami samorządowymi i partnerami społecznymi, w ramach której zrealizowano 34 przedsięwzięcia na korzyść placówek publicznych podległych Staroście Drawskiemu i Burmistrzom Złocieńca i Czaplinka. Doceniono także solidaryzowanie się z Brygadą pozostałych służb mundurowych w Powiecie Drawskim, tj. Komendą Powiatową Policji, Żandarmerią Wojskową oraz 16. Wojskowym Oddziałem Gospodarczym. Peleton zasłużonych w 2018 roku zamykali Nadleśniczowie Drawska, Złocieńca i Czaplinka oraz lokalni przedsiębiorcy, panowie Hubert i Artur Osakowie.

Po części oficjalnej nastąpiła projekcja filmu autorstwa plut. Radosława Dominowskiego. Choć niełatwo podsumować rok taki jak ubiegły, to film był swoistym kalendarium dokonań i osiągnięć żołnierzy złocienieckiej brygady w 2018 roku. Projekcja wzbudziła wiele pozytywnych emocji. Po raz pierwszy żołnierze mieli sposobność obserwacji swoich dokonań i wysiłków szkoleniowych.

Zwieńczeniem uroczystości był koncert barytona Adama Zaremby, którego perfekcyjna współpraca artystyczna z dowódcą orkiestry, mjr Dominikiem Sierzputowskim, zaowocowała niezwykle wartościowym wydarzeniem kulturalnym. Przez około pół godziny naszą halę sportową niczym wielkomiejską filharmonię wypełniały dźwięki muzyki klasycznej. Pozytywne odczucia uczestników koncertu przerosły oczekiwania organizatorów.

Niespodziewanym akcentem było przekazanie przez Burmistrzów flag Złocieńca i Czaplinka w związku z planowanym skierowaniem przez 2 Brygadę Zmechanizowaną żołnierzy do udziału w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Republice Iraku w grudniu 2019 r.

Po wręczeniu wyróżnień, filmie i koncercie, nadszedł czas na ucztę kulinarną, jaką niewątpliwie była grochówka wojskowa zaserwowana przez żołnierzy batalionu logistycznego.

Żywimy głęboką nadzieję, że tego typu uroczystości na stałe wpiszą się w działalność naszej jednostki wojskowej, po to, by dokonania i osiągnięcia każdego roku mogły być podsumowane i docenione.

Tekst: mjr Maciej Wiśniewski

red. PZ

autor zdjęć: plut. Radosław Dominowski

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
 
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Charge of Dragon
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Sprawa katyńska à la española
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Barwy walki
Zbrodnia made in ZSRS
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Szarża „Dragona”
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Prawda o zbrodni katyńskiej
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Zmiany w dodatkach stażowych
Na straży wschodniej flanki NATO
Ocalały z transportu do Katynia
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Optyka dla żołnierzy
Rakiety dla Jastrzębi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Święto wojskowego sportu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Kurs z dzwonem
Wojna w świętym mieście, epilog
Ogień w podziemiu
Strażacy ruszają do akcji
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ramię w ramię z aliantami
Mundury w linii... produkcyjnej
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Przygotowania czas zacząć
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Szpej na miarę potrzeb
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Głos z katyńskich mogił
NATO na północnym szlaku
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
V Korpus z nowym dowódcą
Odstraszanie i obrona
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO