moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Więcej studentów-informatyków na uczelniach wojskowych

Zgodnie z zapowiedzią ministra Mariusza Błaszczaka, resort obrony narodowej przyjmie więcej studentów na uczelnie wojskowe, na kierunki związane z informatyką. Zwiększone limity są jednym z elementów programu cyber.mil.pl, który ma zwiększyć potencjał Sił Zbrojnych RP w cyberprzestrzeni. W latach 2015–2016 limit miejsc na kierunki związane z informatyką wynosił 156 osób, w roku akademickim 2019/2020 miejsc będzie dla 469 osób.

W przyszłym roku akademickim studia na uczelniach wojskowych będzie mogło rozpocząć 1482 absolwentów szkół średnich, którzy myślą o służbie zawodowej. 889 podchorążych rozpocznie naukę na I roku w Wojskowej Akademii Technicznej, 365 podchorążych w Akademii Wojsk Lądowych, 120 miejsc przygotuje Akademia Marynarki Wojennej, a Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie 108.

Najwięcej, bo aż 889 kandydatów przyjmie Wojskowa Akademia Techniczna. Zainteresowani studiami na WAT mają do wyboru jedenaście kierunków. Na elektronice i telekomunikacji dostępne są 222 miejsca. To wzrost o 59 miejsc w porównaniu z obecnym rokiem akademickim. Na kryptografię i cyberbezpieczeństwo zostanie przyjętych 107 osób. Limit ten został podniesiony prawie dwukrotnie już w roku akademickim 2018/2019 z 55 miejsc do 107.

Ci, którzy zdecydują się studiować w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, będą mogli wybrać jeden spośród trzech kierunków. Najwięcej z nich, bo aż 320 osób, będzie mogło studiować na dowodzeniu. Pozostałe miejsca zarezerwowano na inżynierii bezpieczeństwa i logistyce.

120 indeksów dostępnych jest w Akademii Marynarki Wojennej. Natomiast Lotnicza Akademia Wojskowa przyjmie 108 kandydatów.

Ogólnie liczba miejsc na kierunkach z obszaru cyberbezpieczeństwa: elektronika i telekomunikacja, informatyka czy kryptologia dostępnych na Wojskowej Akademii Technicznej oraz informatyka czy systemy informacyjne w bezpieczeństwie w Akademii Marynarki Wojennej wzrosła w porównaniu z rokiem akademickim 2018/2019 z 407 do 469.

Osoby zainteresowane służbą kandydacką pełnioną w uczelniach wojskowych składają wniosek do rektora-komendanta uczelni wojskowej do dnia 31 marca danego roku. Po złożeniu wniosku rozpoczyna się procedura kwalifikacyjna, która przewiduje uzyskanie przez zainteresowanych orzeczenia wojskowych komisji lekarskich oraz pracowni psychologicznych potwierdzających ich zdolność do pełnienia zawodowej służby wojskowej.

Po pomyślnym przejściu tych etapów maturzyści będą mogli wziąć udział w egzaminach wstępnych w uczeni wojskowej (obejmują one m.in. test sprawnościowy i rozmowę kwalifikacyjną).

Ci, którzy dostaną się na studia jako podchorążowie rozpoczną pięcioletnią naukę. Będą mieli zagwarantowane bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, umundurowanie oraz opiekę medyczną. Co miesiąc, w zależności do roku studiów i stopnia wojskowego, będą też otrzymywać wynagrodzenie.

Decyzję o tym, ilu kandydatów na żołnierzy zawodowych będą mogły przyjąć na pierwszy rok wojskowe uczelnie, podejmuje każdego roku resort obrony. Limity dotyczące czterech uczelni wojskowych znalazły się w podpisanym Rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 lutego 2019 r. w sprawie limitu przyjęć na studia na określonym kierunku dla kandydatów na żołnierzy zawodowych w poszczególnych uczelniach wojskowych.

Zobacz akt prawny.

red. PZ

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
 
Liban uznany za strefę działań wojennych
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Podwójny Półmaraton Komandosa
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Szef MON-u w Brukseli
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Skromny początek wielkiej wojny
Którą drogą do armii?
Abramsy pod dobrą opieką
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Nowoczesna łączność dla armii
Nowy szef CWCR
Rusza kwalifikacja wojskowa
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Dobrowolsi – czas start!
Pierwszy skok
Eurofightery znowu w Polsce
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Śnieg może być groźną bronią
Cud w Trewirze
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Wojenny bohater na szubienicy
Tajna misja polskiej agentki
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zimowy sprawdzian podchorążych
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Bruksela przed szczytem
Zachód przeciwko „korsarzom”
Mocny sygnał od NATO
Wojna o porządek świata
Zamiana po włosku
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Roszady personalne w PGZ-ecie
Air Show ’25 – do zobaczenia
Lekcje z frontu
Rakietowy szach
Offset dla „Wisły”
Lista trupich główek
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
„Avenger” na Monte Cassino
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Invictus w zimowym stylu
Zielone światło dla Barbary
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Polska przystań brytyjskich jeńców
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO