14 lutego to dzień szczególny dla Wojsk Obrony Terytorialnej. To właśnie dziś świętują rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.
Z okazji obchodów 77. rocznicy powstania Armii Krajowej delegacja 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wraz z przedstawicielami Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej złożyła kwiaty i zapaliła znicze na grobach żołnierzy Armii Krajowej: gen. bryg. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego i Zofii Kochmańskiej oraz na grobach: gen. dyw. Janusza Brochwicza-Lewińskiego, gen. byg. Stefana Bałuki, gen. dyw. Stanisława Nałęcza-Komornickiego, oraz gen. dyw. Antoniego Chruściela „Monter”.
Wojska Obrony Terytorialnej czerpią z niezwykłych doświadczeń AK, z drugiej chcą kultywować wyznawane przez nią zasady i tradycje. - Armia Krajowa dążyła do scalenia środowisk konspiracyjnych w jednolitą organizację wojskową, Wojska Obrony Terytorialnej mają zaś na celu scalić społeczeństwo, środowiska pozarządowe i organizacje proobronne. Podobnie jak kiedyś AK, obecnie WOT stawia na organizację oddziałów i pododdziałów zgodnie z kluczem terytorialnym, co mocno wspiera lokalny wymiar bezpieczeństwa, umacnia patriotyzm i tworzy więzi wśród lokalnych społeczności - powiedziała ppor. Jolanta Maciaszek, oficer prasowy 6 MBOT.
Wojska Obrony Terytorialnej podobnie jak AK sięga po potencjał drzemiący w sercach każdego Polaka. - Najbardziej wymiernym dowodem naszego uznania dla „zwykłych-niezwykłych” ludzi, którzy tworzyli Armię Krajową jest czynna kontynuacja ich misji i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom polskich żołnierzy. Jesteśmy dumni, że możemy czerpać z ich doświadczeń – dodała ppor. Maciaszek.
77 lat temu, 14 lutego 1942 r. z rozkazu Naczelnego Wodza, gen. Władysława Sikorskiego Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową, co miało na celu uznanie ZWZ jako części Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Nazwa „Armia Krajowa” miała również odzwierciedlać miejsce i rolę formacji zarówno w wojsku jak i w strukturach państwa.
6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego herbu Leliwa ps. „Witold”, „Druh” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 61 blp z siedzibą w Grójcu, 62 blp w Radomiu, 64 blp w Płocku i w 65 blp Pomiechówku. Brygadą dowodzi płk Grzegorz Kaliciak oficer z 26-letnim doświadczeniem, uczestnik misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.
Na obecnym etapie rozwoju głównym zadaniem brygady jest dalsze formowanie i szkolenie żołnierzy OT. Mazowieccy Terytorialsi wspierają także lokalne społeczności oraz administracje lokalną.
Tekst: ppor. Jolanta Maciaszek
autor zdjęć: WOT
komentarze