W niedzielę, 3 marca w każdym z trzech garnizonów żołnierze Wielkopolskiej Brygady uczcili pamięć o Żołnierzach Wyklętych w ramach biegu „Tropem Wilczym”.
Bieg Tropem Wilczym to projekt biegowo–edukacyjny, ku czci pamięci żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 na obszarze przedwojennych granic RP.
Początki biegu sięgają 2013 roku, kiedy to grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy
, a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, pobiegło już 1500 biegaczy, a to dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje bieg do dzisiaj. Od 2015 roku bieg „Tropem Wilczym” ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.
Bieg odbywa się na dystansie 1963 metrów. Liczba ta jest symbolizuje rok, w którym zamordowany został ostatni z Żołnierzy Wyklętych – Józef „Lalek” Franczak.
Tegoroczną edycję biegu w trzech garnizonach Wielkopolskiej Brygady zorganizowała Sekcja Wychowania Fizycznego i Sportu (SWFiS). Na starcie biegu wśród zebranych uczestników, najliczniejszą grupę stanowili żołnierze 17-stki.
„Nasze społeczeństwo jest coraz bardziej świadome patriotycznie, a historia Żołnierzy Wyklętych i ich bohaterska walka o wolną Polskę jest inspiracją dla młodego pokolenia dlatego bieg „Tropem Wilczym” cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem” – ocenia oficer SWFiS kpt. Krzysztof Wróbel.
Należy podkreślić, że tego dnia, to nie zwycięstwo było najważniejsze, ale przede wszystkim sam udział w biegu jako wyraz pamięć o żołnierzach, którzy przelewali krew i ofiarowali życie w walce o niepodległości Polski.
Zwycięzcy otrzymali z rąk dowódców pododdziałów 17WBZ oraz przedstawicieli władz samorządowych pamiątkowe statuetki i medale.
W garnizonie Międzyrzecz na podium w grupie mężczyzn stanęli: 1. Marcin Antczak, 2. Dariusz Siek, 3.Dariusz Domański.
Wśród kobiet najszybsza okazała się Emilia Budna, przed Sandrą Osowską i Pauliną Stefaniuk.
W Wędrzynie zwyciężczynią biegu wśród kobiet została Magdalena Kiewluk, a za jej plecami dobiegły Renata Świniarska i Marta Urbańska.
W kategorii mężczyzn zwyciężył Maciej Terka przed Pawłem Kowalczykiem i Piotrem Błochem;
W garnizonie Krosno Odrzańskie wśród kobiet prym wiodły Aleksandra Bereśniewicz, Nicola Machcińska i Magdalena Łobażewicz. W kategorii mężczyzn najszybciej trasę biegu pokonał Damian Wąchała przed Sylwestrem Kalińskim i Bartoszem Sukiennikiem.
***
Żołnierze Wykleci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów.
Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, wiezieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę̨ członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacowało się̨ na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również̇ Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej.
Tekst: kpt. Tomasz Kwiatkowski
autor zdjęć: st. szer. Michał Wilk/ archiwum SWFiS
komentarze