moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Podsumowanie działalności w 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej

Dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej generał dywizji Marek Sokołowski przeprowadził roczną odprawę rozliczeniowo-zadaniową, której celem było omówienie i rozliczenie zadań Dowództwa Dywizji oraz JBP zrealizowanych w 2018 roku.

W czwartek 28 lutego w Białobrzegach odbyła się odprawa rozliczeniowo-zadaniowa z udziałem kierowniczej kadry Dowództwa Dywizji, Dowódców jednostek podległych oraz zaproszonych gości: Prezesa Wojskowego Sądu Garnizonowego w Warszawie i przedstawiciela Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej oraz Komendanta Powiatowego Policji w Legionowie. Ponadto w odprawie uczestniczyli dowódcy przodujących pododdziałów, finaliści olimpiad: taktycznej i metodycznej, mistrzowie ognia 16DZ oraz nominowani podoficerowie i szeregowi w plebiscycie o miano żołnierza roku 2018 w 16 Dywizji Zmechanizowanej.

Podczas odprawy dokonano oceny stopnia realizacji zadań za ubiegły rok, a także doprecyzowano i skoordynowano zadania oraz zasadnicze zamierzenia w działalności w 2019 roku. W tej części odprawy głos zabrali pełniący obowiązki Zastępcy Dowódcy-Szefa Sztabu Dywizji płk Tomasz Biedziak oraz Szef Pionu Szkolenia Dywizji pułkownik Piotr Fajkowski. Następnie szefowie wydziałów i sekcji Dowództwa Dywizji szczegółowo omówili pozytywne aspekty z dotychczasowej działalności, wskazując na niedociągnięcia, które należy wyeliminować w bieżącym roku.

Następnie Szef Wydziału Wychowawczego ppłk Andrzej Bubek przedstawił analizę dyscypliny na szczeblu dywizji za 2018 rok, podsumowując miniony rok pod względem stosowania profilaktyki dyscyplinarnej w zakresie wyróżniania żołnierzy i rozpatrzenia sprawców naruszeń dyscypliny wojskowej. Wystąpienie zakończył przedstawieniem planu działań profilaktycznych w 2019 roku. Głos zabrali także zaproszeni przedstawiciele Policji i ŻW oraz wymiaru sprawiedliwości, którzy podzielili się spostrzeżeniami w obszarach działalności dotykających środowisko wojskowe. Odnosząc się do wystąpień prelegentów generał Sokołowski zwrócił szczególną uwagę na przestrzeganie dyscypliny wojskowej, która ma przemożny wpływ na ogólny poziom realizacji zadań we wszystkich obszarach działalności służbowej.

W dalszej części odprawy odbyło się podsumowanie działalności szkoleniowej i współzawodnictwa w wyszkoleniu bojowym, przodujących pododdziałów, wyróżniono najlepszych żołnierzy 2018 roku w konkursie o tytuł mistrza ognia artyleryjskiego i mistrza taktyki wojsk inżynieryjnych.

Pierwsze miejsca zdobyli kpt. Patryk Łach z Dowództwa 16DZ oraz mjr Grzegorz Berut z 20 Brygady Zmechanizowanej. Wyróżniono również zwycięzców olimpiady metodycznej i taktycznej przeprowadzonej na szczeblu dywizji w 2018. Mistrzem metodyki w kategorii oficerów starszych został ppłk Piotr Szelezin z 9 Brygady Kawalerii Pancernej, natomiast mistrzem taktyki w kategorii oficerów starszych został mjr Remigiusz Czaderna także żołnierz 9 Brygady Kawalerii Pancernej. W kategorii oficerów młodszych mistrzem metodyki został kpt. Adrian Kozak z 20 Brygady Zmechanizowanej, a tytuł mistrza taktyki przypadł por. Damianowi Krysztofiak z 9 Brygady Kawalerii Pancernej.

Podsumowanie rocznej działalności dywizji było okazją do wyróżnienia tytułem żołnierza roku, nominowanych w poszczególnych korpusach osobowych żołnierzy. Tytułem podoficer roku 2018, 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej wyróżniony został mł.chor. Piotr Żabikowski - żołnierz 20 Brygady Zmechanizowanej, tytuł szeregowy roku 2018 otrzymał szer. Marcin Piróg z 9 Brygady Kawalerii Pancernej.

W drugiej części odprawy meldunki złożyli dowódcy jednostek wojskowych podległych, którzy podsumowali i ocenili stopień realizacji zadań w działalności szkoleniowej, metodycznej i wychowawczej w swoich jednostkach. Dowódcy jednostek przedstawili priorytety i główne kierunki działania do realizacji w 2019 roku. Na zakończenie odprawy gen. Sokołowski skupił się na priorytetach działalności 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w 2019 roku.

Tekst: mjr Marek Nabzdyjak 

red. PZ

autor zdjęć: ppor. Karol Frankowski

dodaj komentarz

komentarze


Polska wiktoria na Monte Cassino
 
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Zawsze gotowi do pomocy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Nie szpital, a instytut
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polki pobiegły po srebro!
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Piedimonte – samobójcza misja
„Ryś” z laserem
Nowe zadania szefa SKW
Flota Bayraktarów w komplecie
They Will Check The Training Results in Combat
Wszystkie misje AWACS-a
Bohater odtrącony
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ostatnia droga Pileckiego
Abramsy w pętli
Ameryka daje wsparcie
Układ nerwowy Mieczników
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Mobilne dowodzenie
By Polska była bezpieczna
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Po śladach polskich bohaterów
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Serwis K9 w Polsce
„Pierwsza Drużyna” na start
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Cień atomowej zagłady
Broń Hitlera w rękach AK
„Grand Quadriga ‘24”
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Na straży nieba
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Śladami ojca

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO