moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rozpoczął się „NATO Week”

Rozpoczęły się obchody dwudziestej rocznicy wstąpienia Polski do NATO. Z tej okazji prezydent Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkali się z polskimi i amerykańskimi żołnierzami, którzy służą w Żaganiu. – Dziękuję za służbę dla waszych ojczyzn, ale także dla światowego bezpieczeństwa – mówił dziś zwierzchnik sił zbrojnych.

Wizyta prezydenta i ministra obrony w Żaganiu zainicjowała „NATO Week”, czyli cykl wydarzeń związanych z obchodami 20. rocznicy wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Właśnie tu stacjonują żołnierze 11 Dywizji Kawalerii Pancernej, a także 1 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej US Army. – Wspólna służba na terytorium Polski żołnierzy polskich i żołnierzy armii Stanów Zjednoczonych, to coś, do czego dążyliśmy przez wiele lat i co kiedyś było marzeniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego – mówił Andrzej Duda. Zwierzchnik sił zbrojnych, przypomniał słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego, że moment, w którym w Polsce pojawią się oddziały US Army, stanie się dla świata jasnym sygnałem, że nie jesteśmy obszarem wpływów rosyjskich.

Prezydent podziękował także żołnierzom za zaangażowanie, z jakim uczestniczą w szkoleniach. – Dziękuję za służbę dla waszych ojczyzn, ale także dla światowego bezpieczeństwa – mówił prezydent Duda. Do żołnierzy zwrócił się również minister Mariusz Błaszczak. – Obejrzeliśmy dziś prezentację wyszkolenia, która pokazała profesjonalizm Wojska Polskiego i armii amerykańskiej. Dziękuje żołnierzom, którzy codziennie wspólnie ćwiczą – mówił szef MON. Dodał, że polscy żołnierze – w imię sojuszniczego wsparcia – służą także w innych częściach świata. – Bardzo poważnie traktujemy nasze zobowiązania sojusznicze, stąd też obecność Wojska Polskiego, także na Łotwie, w Rumunii, Afganistanie, Iraku czy innych misjach podejmowanych przez NATO – podkreślił.

Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa (ang. Armored Brigade Combat Team – ABCT) rozpoczęła misję w styczniu 2017 roku. Było to konsekwencją decyzji podjętych podczas szczytu NATO w Warszawie. Obecnie w Polsce stacjonuje czwarta zmiana ABCT. Tworzy ją trzy i pół tysiąca żołnierzy 1 Brygadowego Zespołu Bojowego (zwanego Devil Brigade), który wchodzi w skład 1 Dywizji Piechoty z Fort Riley.

Amerykańscy żołnierze stacjonują także w Bemowie Piskim i wspólnie z wojskowymi z Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji tworzą Batalionową Grupę Bojową NATO. Ten pododdział spotka się w prezydentem Dudą i ministrem Błaszczakiem w środę.

W ramach „NATO Week” zwierzchnik sił zbrojnych i szef resortu obrony wezmą udział w odprawie kadry kierowniczej MON w Warszawie. Natomiast na kolejny poniedziałek zaplanowano ich wizytę w Wielonarodowym Korpusie Północno-Wschodnim w Szczecinie. W sobotę, 9 marca, w całej Polsce odbędą się wojskowe pikniki. Każdy kto zdecyduje się wziąć w nich udział będzie miał okazję obejrzeć nie tylko wojskowy sprzęt, ale także zobaczyć, jak wygląda szkolenie żołnierzy oraz skosztować legendarnej grochówki.

Natomiast 12 marca prezydent Duda uda się do Czech, gdzie wspólnie ze swoimi odpowiednikami z Republiki Czeskiej Milošem Zemanem, Republiki Słowackiej Andrejem Kiską oraz Republiki Węgier Jánosem Áderem uczczci 20-lecie rozszerzenia NATO.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze

~Pompe
1551973560
Ciekawe kiedy służba stalakr tak jak minister obiecal ze kontraktow nie bedzie
27-6B-77-8D

Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
 
Będą kolejne „Daglezje-P”
Zachód przeciwko „korsarzom”
Mocny sygnał od NATO
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Nowe śmigłowce kawalerii
Pierwszy skok
Cud w Trewirze
Podwójny Półmaraton Komandosa
Offset dla „Wisły”
Invictus w zimowym stylu
Rakietowy szach
Wojna o porządek świata
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zamiana po włosku
Abramsy pod dobrą opieką
Bruksela przed szczytem
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Spadochroniarze na Podlasiu
Dobrowolsi – czas start!
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Skromny początek wielkiej wojny
Nowy szef CWCR
Lekcje z frontu
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Liban uznany za strefę działań wojennych
Eurofightery znowu w Polsce
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Ślubowanie kadetów OPW
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Roszady personalne w PGZ-ecie
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Śnieg może być groźną bronią
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Lista trupich główek
W rezerwie pasywnej będą oceny
„Avenger” na Monte Cassino
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Rusza kwalifikacja wojskowa
Którą drogą do armii?
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Szef MON-u w Brukseli
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zimowy sprawdzian podchorążych
Zielone światło dla Barbary

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO