moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Taktyczna wyprawa

Trzy dni, od 28 lutego do 2 marca trwały zajęcia taktyczno-specjalne pk. SOŁA-19, w wyniku których „przeciwlotnicy” Wielkopolskiej Brygady znacząco zmienili swą dyslokację.

Celem zajęć taktyczno-specjalnych było doskonalenie umiejętności dowódców w zakresie skutecznego dowodzenia, rozwiązywania problemów taktycznych oraz sprawnego podejmowania decyzji i wydawania rozkazów.

Stanowisko dowodzenia dywizjonu przeciwlotniczego zaplanowało i zorganizowało przemieszczenie na dużą odległość, a baterie przeciwlotnicze skutecznie i praktycznie zrealizowały osłonę przeciwlotniczą w terenie przygodnym dla osłanianego obiektu podgrywanego przez wzmocniony pluton zmotoryzowany.

„Kluczowym było ustalenie procedur współdziałania mojej baterii z osłanianym obiektem, tak aby skutecznie osłonić pododdział ogólnowojskowy” - ocenia współpracę z piechotą dowódca baterii por. Robert Machnicki.

Same zajęcia rozpoczęły się ogłoszeniem alarmu bojowego, po którym pododdziały zostały wyprowadzone z miejsca stałej dyslokacji (MSD) w rejon ześrodkowania, gdzie nawiązano współdziałanie z obiektem osłony. W międzyczasie „przeciwlotnicy” musieli sobie radzić z grupami dywersyjnymi przeciwnika oraz pokonać teren skażony.

Po wykonaniu szeregu zagadnień zabezpieczenia bojowego w rejonie ześrodkowania, przyszedł czas na zorganizowane przemieszczenie pododdziału na Centralny Poligon Sił Powietrznych w Ustce.

„Przemieszczenie zrealizowano wykonując marsz administracyjny na dużą odległość po dwóch niezależnych drogach. Na miejscu w oparciu o obiekty CPSP Ustka przygotujemy się teraz do realizacji strzelań bojowych, ze szczególnym uwzględnieniem wspólnego kierowania ogniem naszych baterii plot z kpzmot” - podsumowuje dowódca dywizjonu przeciwlotniczego 17WBZ ppłk Wojciech Szołtek.

Teren nadmorski to ciekawa alternatywa dla pododdziału piechoty, który wspólnie z „przeciwlotnikami” będzie wykonywał nowatorskie strzelania i kierowania ogniem. „Decydującym czynnikiem na poligonie w Ustce jest teren. To tu możemy realnie osłaniać broniące wybrzeża pododdziały ogólnowojskowe, wykorzystując w pełni posiadany potencjał. Możemy wzajemnie poznać swoje możliwości sprzętowe oraz doskonalić procedury w trakcie wymagającego kierowania ogniem” - ocenia dowódca baterii przeciwlotniczej por. Robert Machnicki.

Teraz przed dywizjonem miesięczne zgrupowanie poligonowe w rejonie nadmorskim, które upłynie pod znakiem „taktyki i ognia”, ale dla „przeciwlotników” z Wędrzyna to już tradycja, która na stale wpisała się w ich żołnierską służbę.

*****
Dywizjon przeciwlotniczy jest pododdziałem bojowym przeznaczonym do realizowania zadań w zakresie osłony przeciwlotniczej elementów ugrupowania bojowego pododdziałów 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej oraz innych ważnych obiektów. Prowadzi także rozpoznanie przed uderzeniami z powietrza: statków powietrznych, rakiet skrzydlatych i innych celów powietrznych.

W skład dywizjonu wchodzą trzy baterie przeciwlotnicze posiadające po dwa plutony artylerii przeciwlotniczej wyposażonych w armaty ZU-23 HIBNERYT oraz jeden pluton przeciwlotniczy wyposażony w PPZR GROM. Dywizjon wspierają bateria dowodzenia oraz kompania logistyczna. W dywizjonie wykorzystuje się system dowodzenia i kierowania ogniem ŁOWCZA-REGA oraz stacje radiolokacyjne NUR-22 i ZDPSR SOŁA.

Tekst: kpt. Tomasz Kwiatkowski

red. PZ

autor zdjęć: ppłk Wojciech Szołtek

dodaj komentarz

komentarze


Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
 
Gry wojenne w szkoleniu
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Bohater odtrącony
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ameryka daje wsparcie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
W obronie wschodniej flanki NATO
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pływacy i maratończycy na medal
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Mobilne dowodzenie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wojskowe Oscary przyznane!
Po przeprawie ruszyli do walki
Armia Andersa w operacji „Honker”
Krwawa noc pośród puszczy
Polki pobiegły po srebro!
Orzeł dla bohaterów
Serwis K9 w Polsce
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Zmiany w dodatkach stażowych
„Ta ziemia do Polski należy…”
Wojna w świętym mieście, epilog
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Test współpracy dla bezpieczeństwa
I zdobyliśmy!
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO on Northern Track
Pierwsi na oceanie
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pytania o europejską tarczę
Więcej hełmów dla żołnierzy
Układ nerwowy Mieczników
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Flota Bayraktarów w komplecie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rajd ku czci saperów
Abramsy w pętli
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Śladami ojca

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO