moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent i szef MON z wizytą w Orzyszu

Dziękuję, że razem ćwiczycie, bo dzięki wam w wojskowy sposób możemy uczcić 20-lecie obecności Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim – mówił prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Orzyszu. Zwierzchnik sił zbrojnych wraz z ministrem Mariuszem Błaszczakiem był gościem 15 Brygady Zmechanizowanej i Batalionowej Grupy Bojowej NATO.


Trwa „NATO Week”, czyli cykl wydarzeń związanych z obchodami 20. rocznicy wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Z tej okazji prezydent Andrzej Duda i minister obrony Mariusz Błaszczak przyjechali do Orzysza. – Spotykamy się w miejscu szczególnym, bo to właśnie tu stacjonuje Wielonarodowa Batalionowa Grupa Bojowa Sojuszu Północnoatlantyckiego, która razem z polskimi żołnierzami chroni Rzeczpospolitą, ale przede wszystkim wschodnią flankę NATO – mówił dziś prezydent. Przypomniał, że tworzą ją żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji. – Mam nadzieję, że ta obecność będzie zwiększała się z biegiem lat i w Polsce będzie jeszcze więcej żołnierzy różnych armii NATO. Liczę także, że będą się tu odbywały międzynarodowe ćwiczenia. To niezwykle ważne, aby zgrywać działanie jednostek, aby żołnierze razem ćwiczyli i perfekcyjnie przeprowadzali różne działania taktyczne – podkreślił.

Natomiast Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej zaznaczył, że 20 lat temu Polska przystąpiła do Sojuszu Północnoatlantyckiego, a dziś żołnierze NATO służą razem, ramię w ramię. – To wymiar naszej solidarności i umiejętności, które wojska sojusznicze pogłębiają na poligonach podczas codziennych ćwiczeń, a także manewrów narodowych, takich jak „Anakonda’18” – mówił szef MON.

Przypomniał także, że podczas 20 lat obecności Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim na terenie kraju powstało wiele natowskich jednostek, między innymi Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni w Szczecinie, Wielonarodowa Dywizja Północny-Wschód w Elblągu czy jednostki NATO w Bydgoszczy. – Te instytucje są przygotowane do sprawowania swoich funkcji, również szkoleniowych. To sprawia, że system obrony naszego kraju jest spójny, że możemy w ramach Sojuszu czuć się bezpiecznie – podkreślił.

Podczas spotkania prezydent wyróżnił flagą narodową płk. Norberta Iwanowskiego, dowódcę 15 Brygady Zmechanizowanej, a także dowódców poszczególnych kontyngentów wojskowych, które tworzą Wielonarodową Batalionową Grupę Bojową NATO.


Goście dzisiejszej uroczystości mogli obejrzeć pokaz wyszkolenia żołnierzy na co dzień stacjonujących w Orzyszu. Na poligon wyjechały amerykańskie czołgi Abrams, polskie Leopardy 2A5 i PT-91, chorwackie samobieżne wyrzutnie rakiet M92 Volcano, amerykańskie samobieżne haubice Paladin, a ich działania osłaniały śmigłowce Mi-17. Następnie żołnierze zaprezentowali, jak na co dzień trenują walkę w bliskim kontakcie. W 15 Brygadzie Zmechanizowanej został uruchomiony program szkoleniowy, dzięki któremu sojusznicze wojska wspólnie szlifują umiejętności walki wręcz, ochrony VIP-ów czy strzelania dynamicznego. Jego autorem jest kpt. Tomasz Dembiński. – Często nawet połowa uczestników naszych szkoleń to żołnierze Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Wymieniamy się doświadczeniami, trenujemy i walczymy ramię w ramię – mówi oficer. – Działamy w naprawdę międzynarodowym zespole. To bardzo fajne – dodaje spec. Nicholas Williams z US Army.

„NATO Week” rozpoczął się w poniedziałek. Wówczas zwierzchnik sił zbrojnych i szef resortu obrony spotkali się z żołnierzami 11 Dywizji Kawalerii Pancernej oraz 1 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej US Army, którzy służą razem w Żaganiu. Natomiast jutro wspólnie z Jensem Stoltenbergiem, sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego, wezmą udział w odprawie kadry kierowniczej MON w Warszawie. Natomiast na poniedziałek zaplanowano ich wizytę w Wielonarodowym Korpusie Północno-Wschodnim w Szczecinie, a na wtorek – w Czechach, gdzie odbędą się uroczystości z okazji 20-lecia rozszerzenia NATO. Swój udział zapowiedzieli już prezydenci Republiki Czeskiej Miloš Zeman, Republiki Słowackiej Andrej Kiska oraz Republiki Węgier János Áderem.

Natomiast już w sobotę, 9 marca, w dwudziestu miastach odbędą się wojskowe pikniki. Każdy, kto zdecyduje się wziąć w nich udział będzie miał okazję obejrzeć nie tylko wojskowy sprzęt, ale także zobaczyć, jak wygląda szkolenie żołnierzy oraz skosztować legendarnej grochówki.

MM

autor zdjęć: MON, Krzysztof Sitkowski / KPRP

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1551977040
Nasuwa mi się pytanie formalne . Czy Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jako konstutywny zwierzchnik sił zbrojnych możne używać munduru żołnierza.
EC-B4-95-43

Co z podwyżkami dla żołnierzy?
 
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Liban uznany za strefę działań wojennych
Roszady personalne w PGZ-ecie
Zachód przeciwko „korsarzom”
Eurofightery znowu w Polsce
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Podwójny Półmaraton Komandosa
Lista trupich główek
Zielone światło dla Barbary
Tajna misja polskiej agentki
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Wojenny bohater na szubienicy
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
„Avenger” na Monte Cassino
Śnieg może być groźną bronią
Zimowy sprawdzian podchorążych
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Wojna o porządek świata
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Polska przystań brytyjskich jeńców
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Bruksela przed szczytem
Mocny sygnał od NATO
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Air Show ’25 – do zobaczenia
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Dobrowolsi – czas start!
Którą drogą do armii?
Pierwszy skok
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Nowoczesna łączność dla armii
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Nowy szef CWCR
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Skromny początek wielkiej wojny
Offset dla „Wisły”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Rakietowy szach
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Lekcje z frontu
Cud w Trewirze
Abramsy pod dobrą opieką
Rusza kwalifikacja wojskowa
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Invictus w zimowym stylu
Zamiana po włosku
Szef MON-u w Brukseli

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO