moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kobiety w mundurach świętują

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, spotkał się dziś z kobietami żołnierzami. – Dziękuję za waszą postawę i za to, że zawsze można na was liczyć – mówił szef MON. Zaproszenie na uroczystość, która odbyła się z okazji Dnia Kobiet, przyjęły także nauczycielki klas mundurowych oraz matki żołnierzy wojsk obrony terytorialnej.

Ósmego marca minister obrony Mariusz Błaszczak spotkał się z uczestniczkami wojskowych operacji zagranicznych, kobietami, które służą w jednostkach liniowych albo na co dzień dbają o sprawy kobiet w armii. – Jestem zadowolony z waszej służby, postawy i serdecznie dziękuję, że można na was liczyć. Stanowicie ważną część Wojska Polskiego, jesteście naszą dumą – mówił szef MON.

Na spotkanie w Ośrodku Reprezentacyjnym MON w Helenowie zostały zaproszone także nauczycielki ze szkół mundurowych i matki żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. – Postawa patriotyczna, miłość do ojczyzny to wartości, które są kształtowane w rodzinnym domu, a później w szkole. Dziękuję, że wychowujecie młodych ludzi, którzy w przyszłości będą pełnić służbę dla naszego kraju – podkreślił minister obrony. Mariusz Błaszczak wyraził wdzięczność wobec kobiet także za to, że służby w armii nie traktują jak zwykłej pracy. – Jednocześnie zapewniam, że w Wojsku Polskim nie ma miejsca dla tych, którzy nadużywają relacji służbowych – dodał minister.

O roli kobiet w armii mówił także gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT. Wspominał, że w 1996 roku, gdy zaczynał służbę w 1 Pułku Specjalnym, było ich w armii niewiele. – Kobiety są dziś nierozłączną częścią sił zbrojnych. Są potrzebne na współczesnym polu walki, byśmy mogli osiągać cele operacyjne i taktyczne – zaznaczył.

Wśród terytorialsów służy 2100 kobiet, co stanowi 13 proc. wszystkich żołnierzy najmłodszego rodzaju sił zbrojnych. – Nasza formacja potrzebuje szczególnych zdolności, aby działać na rzecz lokalnych społeczności. Empatia, jaką charakteryzują się kobiety, ma pozytywny wpływ na efektywność naszych działań – mówił gen. Kukuła. Dowódca WOT podkreślał także, że kobiety bardzo poważnie podchodzą do swoich obowiązków i znacznie rzadziej niż mężczyźni rezygnują ze służby.


Grafika: MON

Podczas uroczystości swoją historią podzieliła się szer. Dorota Walczewska, żołnierz WOT, a na co dzień pielęgniarka. – Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono. Sprawdziłam siebie, pokonałam słabości, nauczyłam się rzeczy, o których marzyłam od dziecka – mówiła o szkoleniu podstawowym, nazywanym „szesnastką”, które ukończyła w ubiegłym roku. Wspominała, że w chwilach zwątpienia, gdy wojskowe zadania były dla niej trudne, wspierała ją córka, także żołnierz WOT, z którą ćwiczyła ramię w ramię. – To bardzo ważne, żeby mieć obok siebie bliską i wspierającą osobę. Dziś jestem żołnierzem 5 Brygady Obrony Terytorialnej. Służę z osobami w różnym wieku, o różnych profesjach, ale łączy nas jedno – wiara w te same wartości, z których najważniejszy jest patriotyzm – zaznaczyła.

Kobiety żołnierze służą we wszystkich rodzajach sił zbrojnych polskiej armii. I stale ich przybywa. Obecnie w Wojsku Polskim jest 6732 pań (632 więcej niż w 2018 roku), co stanowi prawie 7 proc. wszystkich żołnierzy zawodowych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Offset dla „Wisły”
 
Zachód przeciwko „korsarzom”
„Avenger” na Monte Cassino
Lekcje z frontu
Dobrowolsi – czas start!
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Pierwszy skok
Rakietowy szach
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Invictus w zimowym stylu
Zielone światło dla Barbary
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Ślubowanie kadetów OPW
Nowe śmigłowce kawalerii
Spadochroniarze na Podlasiu
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Którą drogą do armii?
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Podwójny Półmaraton Komandosa
Śnieg może być groźną bronią
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Lista trupich główek
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Mocny sygnał od NATO
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Abramsy pod dobrą opieką
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zimowy sprawdzian podchorążych
Będą kolejne „Daglezje-P”
Skromny początek wielkiej wojny
Wojna o porządek świata
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Roszady personalne w PGZ-ecie
Cud w Trewirze
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Nowy szef CWCR
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Rusza kwalifikacja wojskowa
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Eurofightery znowu w Polsce
W rezerwie pasywnej będą oceny
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Bruksela przed szczytem
Zamiana po włosku
Liban uznany za strefę działań wojennych
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Szef MON-u w Brukseli
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO