moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowe pikniki z okazji 20 lat Polski w NATO

9 marca w 20 polskich miastach odbyły się pikniki wojskowe z okazji obchodów 20-lecia wstąpienia Polski do NATO.

Elbląg
9 marca mieszkańcy Elbląga mieli okazję do świętowania wraz z żołnierzami garnizonu Elbląg oraz 9 Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa rocznicy 20-lecia Polski w NATO.

Podczas pikniku można było obejrzeć m.in. sprzęt wojskowy, wyposażenie Patrolu Saperskiego oraz pokazy amatorskiej twórczości artystycznej w wykonaniu dzieci i młodzieży Klubów Wojskowych oraz Młodzieżowego Domu Kultury z Elbląga. Przygotowana była również specjalna strefa dla najmłodszych, gdzie można było pokonać tor przeszkód czy pomalować twarz w kolory maskujące. Nie zabrakło również wojskowej grochówki. O 13.00, podczas wszystkich pikników, podniesione zostały flagi oraz odegrane hymny Rzeczpospolitej Polskiej oraz NATO.

Głównym organizatorem pikniku był Pułk Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód. W jego przygotowaniu brali również udział przedstawiciele Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód, jednostek i instytucji Garnizonu Elbląg oraz 9 Brygady Kawalerii Pancernej. Uczestnikami obchodów 20-lecia Polski w NATO byli również Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski Sławomir Sadowski oraz żołnierze z krajów członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego służący w Dowództwie Wielonarodowej Dywizji.

Sojusz Północnoatlantycki powstał w 1949 roku. Obecnie liczy 29 członków, najmłodszym z nich jest Czarnogóra. Polska przystąpiła do Sojuszu 12 marca 1999 roku wraz z Czechami oraz Węgrami.

Tekst: mjr Dariusz Guzenda
Fot. archiwum Pułku Wsparcia Dowodzenia oraz Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód


Żagań
Pokaz polskiego i amerykańskiego sprzętu, najlepsza na świecie żołnierska grochówka, koncert orkiestry wojskowej, a także malowanie twarzy, pokazy sztuk walki, koncerty oraz gry i zabawy na najmłodszych. Punktualnie o 11.00 dowódca 34 Brygady Kawalerii Pancernej cz. p. o. Ireneusz Ignasiak krótkim powitaniem rozpoczął jeden z dwudziestu pikników na 20-lecie wstąpienia Polski do NATO, które zaplanowano w całym kraju.

Pomimo typowo taktycznej pogody na samym początku imprezy, po kilku chwilach przez chmury przebiło się słońce, ale nawet początkowo kiepska aura nie odstraszyła potężnej grupy odwiedzających dzisiejszą uroczystość na Skwerze Czołgisty. Goście, którzy byli na dzisiejszym pikniku to nie tylko mieszkańcy Żagania, Żar czy okolicznych miejscowości, pan Dariusz i pani Sylwia przyjechali aż z Rogoźna Wielkopolskiego. - Rewelacyjna sprawa, pierwszy raz jesteśmy w takim miejscu, na takiej imprezie, świetnie zorganizowane i bardzo ciekawie. W naszych stronach niestety nie mamy za dużo do czynienia z wojskiem, a szkoda. Żołnierze super opowiadają o sprzęcie, widać, że kochają to co robią i znają się na tym. Skąd pomysł na przyjazd? Odwiedzamy rodzinę i to oni zaproponowali taki sposób na spędzenie soboty. Musimy przyznać to był strzał w dziesiątkę – opowiadają pan Dariusz i pani Sylwia.

Uczestnicy imprezy mogli podziwiać nowoczesny sprzęt i uzbrojenie Wojska Polskiego ale też wojsk amerykańskich. Atrakcją była oczywiście orkiestra wojskowa i koncerty estradowe zorganizowane przez Klub Wojskowy Czarnej Dywizji. Każdy, kto odwiedził w tym dniu 34 Brygadę Kawalerii Pancernej Hetmańską Brygadę z Żagania mógł również raczyć się rewelacyjną grochówką żołnierską przygotowaną przez najlepszych kucharzy z Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Świętoszowie.

Piknik jest też świetną okazją do poznania bliżej oferty służby w Wojsku Polskim. Na zainteresowanych czekali przedstawiciele jednostek z Czarnej Dywizji oraz specjaliści z Wojskowej Komendy Uzupełnień, którzy dokładnie wyjaśniali jak wygląda procedura wstąpienia w szeregi armii. Dodatkowe informacje w kwestiach mieszkaniowych można było również uzyskać w namiocie promocyjnym Agencji Mienia Wojskowego. Pracownicy udzielali wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie pytania w zakresie „to jak to jest z tymi mieszkaniami”.
Amerykańscy żołnierze pytani o współpracę z polskimi żołnierzami i ich wyszkolenie odpowiadają zgodnie, że nie wyobrażają sobie ćwiczeń bez Polaków. - To świetnie wyszkoleni profesjonaliści, stacjonujemy w 34 Brygadzie i ćwiczymy razem z polskimi żołnierzami i to się świetnie sprawdza. Ja osobiście mam rewelacyjne doświadczenia z Polakami, kilka lat temu byłem w Bagram, gdzie mieszkałem drzwi w drzwi z polskimi żołnierzami. Jeździliśmy razem, służyliśmy razem, bardzo mi pomogli w kilku trudnych sytuacjach i wiele mnie nauczyli – podkreśla major Jeffrey Kyle z Devil Brigade 1. Dywizji Piechoty, stacjonujący aktualnie w Hetmańskiej Brygadzie.

Punktualnie o godzinie 13.00 nastąpiło uroczyste podniesienie flag i odegranie hymnów Rzeczypospolitej Polskiej i NATO. Chwilę przed tym wydarzeniem dowódca 34 BKPanc przypomniał krótko historię wstąpienia Polski do NATO. - Szanowni Państwo, 12 marca mija 20 lat od wstąpienia Polski do NATO. 12 marca 1999 roku w mieście Independence w Stanach Zjednoczonych minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek przekazał amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright dokument ratyfikacyjny Traktatu Północnoatlantyckiego. Co warte podkreślenia w tym doniosłym momencie uczestniczył były dowódca 34Brygady – gen. Tadeusz Buk. Co to dało naszemu krajowi? Wejście w grono państw NATO zapoczątkowało włączanie się Polski do wspólnoty euroatlantyckiej i budowanie fundamentu przyszłej integracji. Nasi politycy, podpisując traktat dwadzieścia lat temu, umożliwili polskiemu żołnierzowi maszerowanie równym krokiem z najnowocześniejszymi armiami świata. Teraz po dwóch dekadach możemy śmiało powiedzieć, że bez problemu dotrzymujemy im kroku – podkreślał ppłk Ireneusz Ignasiak.

Pikniki wojskowe pod hasłem „20 lat Polski w NATO” odbywają się w 20 jednostkach na terenie całego kraju.

Tekst: por. Magdalena Czekatowska
Fot. por. Magdalena Czekatowska


 

Toruń
9 marca w 20 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju odbyły się pikniki wojskowe pod hasłem „20 Polski w NATO”. Jednym z organizatorów było także Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, które zapewniło uczestnikom pikniku wiele atrakcji.

Dokładnie o godzinie 11.00 bramy Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia zostały otwarte i już od samego początku mimo deszczowej pogody napływało wielu miłośników wojska, którzy razem z żołnierzami chcieli świętować tę wspaniałą rocznicę. Zwiedzający przez cały czas trwania pikniku mogli oglądać sprzęt wojskowy będący na wyposażeniu Centrum ale również innych jednostek tj.: 6 Samodzielnego Oddziału Geograficznego, 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, 2 pułku inżynieryjnego z Inowrocławia, a także sprzęt wystawiony przez żołnierzy armii amerykańskiej. Do dyspozycji zwiedzających byli także przedstawiciele ww. jednostek wojskowych oraz Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego z Bydgoszczy i Wojskowej Komendy Uzupełnień z Torunia, którzy wystawili swoje punkty informacyjne dla zainteresowanych służbą wojskową.

Punktualnie o 13.00 nastąpił kulminacyjny moment tego dnia, albowiem o tej godzinie we wszystkich jednostkach, w których odbywały się pikniki, na masztach zawisły flagi, a przy akompaniamencie orkiestry odśpiewano Hymn Rzeczpospolitej Polskiej oraz wysłuchano Hymnu NATO. Ponadto okolicznościowe wystąpienie wygłosił Komendant Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, płk Dariusz Adamczyk oraz prezydent Torunia Michał Zaleski. Po przemówieniach rozpoczęła musztra paradna oraz koncert w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Torunia.

Ponadto wszyscy uczestnicy pikniku mieli możliwość skosztowania prawdziwej wojskowej grochówki, a pobyt w murach Centrum umilały im występy artystyczne obecnych i byłych wychowanków Klubu CSAiU, młodzieży z Domu Harcerza oraz Młodzieżowego Domu Kultury. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych gości. Klub CSAiU zorganizował wiele konkursów rodzinnych i indywidualnych, ale z całą pewnością największym powodzeniem cieszyła się atrakcja zaoferowana przez Wojskowe Zakłady Uzbrojenia z Grudziądza, czyli możliwość krótkiej przejażdżki wojskowym samochodem terenowym Hummer.

Żołnierze CSAiU oraz organizatorzy dzisiejszego przedsięwzięcia otrzymali najpiękniejszy prezent od mieszkańców Torunia i regionu kujawsko-pomorskiego. Tym prezentem była frekwencja gości, których nie zniechęciła deszczowa aura i licznie pojawili się w murach Centrum.

Tekst i zdjęcia: kpt. Agnieszka Śmiechowska


 

Rzepin 
9 marca w Rzepinie dowódca 17 WBZ gen. bryg. Robert Kosowski wraz z delegacją żołnierzy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej uczestniczył w uroczystym koncercie muzycznym zorganizowanym z okazji 20-lecia przystąpienia Polski do NATO.

20 lat temu, 12 marca 1999 r., Polska przystąpiła do Sojuszu Północnoatlantyckiego NATO, otwierając nowy etap w historii naszej Ojczyzny, w dziejach Wojska Polskiego. Przez wiele lat zabiegaliśmy o ten zaszczyt, wytrwaliśmy w dążeniach, a dziś stajemy się jednym z liderów Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W koncercie, który uczcił tę szczególną rocznicę, udział wzięła Orkiestra Wojskowa z Żagania oraz zespół swingowo-jazzowy Orkiestry Sił Powietrznych USA w Europie. Gospodarzem koncertu był burmistrz Rzepina Pan Sławomir Dudzis oraz Dyrektor Zespołu Szkół w Rzepinie Pani Ewa Winiarczyk. Koncert w hali widowisko-sportowej w Rzepinie, zgromadził liczne grono słuchaczy, a uroczystość swym udziałem zaszczyciła Konsul Generalny USA w Krakowie - Amy Steinmann. Dowódcę Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych reprezentował dowódca 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. dr Robert Kosowski wraz z delegacją żołnierzy brygady.

Preludium do muzycznej uczty duchowej było odegranie hymnów państwowych USA i Polski oraz odczytanie treści listu ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka dedykowanego właśnie na okoliczność 20-ej rocznicy przystąpienia Polski do NATO. „Dziękuję organizatorom oraz wykonawcom za inicjatywę uczczenia tej wspanialej rocznicy w niezwykle interesujący sposób – poprzez wspólne koncerty. Potwierdzacie tą inicjatywą, jak różnorodne mogą być formy współpracy w ramach NATO” – pisał w liście minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Dowódca wielkopolskiej brygady podkreślił, jak trudną i wymagającą drogę pokonały Siły Zbrojne Rzeczypospolitej, aby dołączyć do najlepszych. – Dwadzieścia lat to czas przeobrażeń Sił Zbrojnych i sposobu ich postrzegania przez społeczeństwo. Naszą armię nie tylko uzawodowiono, ale również zmodernizowano i dostosowano do standardów NATO. Ten proces jest ciągle realizowany, a wymierne efekty możemy obserwować podczas wspólnych ćwiczeń i szkoleń z żołnierzami państw członkowskich NATO.

Podczas koncertu wykonano największe światowe hity swingowo-jazzowe, nie zabrakło również utworów wykonywanych wcześniej przez słynną orkiestrę Glenna Millera. Ale licznie zgromadzoną publiczność porwały światowe popowe szlagiery, między innymi przebój Tiny Turner - „Simply the Best”, a także polskie złote przeboje, takie jak: Danuty Rinn - „Gdzie Ci Mężczyźni”, czy Danuty Błażejczyk - „Taki cud i miód”. Atmosfera koncertu była wyjątkowa, wiele utworów wykonano z humorystycznym akcentem, artyści „bawili” się muzyką, a publiczność entuzjastycznie i spontanicznie pochłaniała kolejne skoczne nuty.

- Jesteśmy silni siłą naszego sojuszu, a nasze wysiłki przekładają się na wspólne bezpieczeństwo. Polska wstępując do NATO wskazała jasny kierunek w którym z determinacją podąża, określając jakie wartości i idee są ważne dla Nas Polaków – mówił gen. bryg. dr Robert Kosowski.

Amerykańscy muzycy z Orkiestry Sił Powietrznych USA w Europie istnieją od 1943 roku, wykonują muzykę na żywo podczas oficjalnych uroczystości wojskowych i ważnych wydarzeń na całym kontynencie europejskim i afrykańskim. Orkiestra na stałe ma swą siedzibę w Bazie w Ramstein w Niemczech.
17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana jest jednostką bardzo aktywnie włączającą się w działania polskich kontyngentów wojskowych (PKW) poza granicami kraju. Żołnierze brygady wielokrotnie uczestniczyli w misjach w Iraku, Czadzie, Afganistanie, a obecnie wykonują zadania mandatowe w Bośni i Hercegowinie oraz Rumuni.

Tekst: kpt. Tomasz Kwiatkowski
Zdjęcia: st. szer. Michał Wilk

red. PZ

dodaj komentarz

komentarze


W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
 
Abramsy pod dobrą opieką
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
„Avenger” na Monte Cassino
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Skromny początek wielkiej wojny
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Liban uznany za strefę działań wojennych
Rusza kwalifikacja wojskowa
Lista trupich główek
Będą kolejne „Daglezje-P”
Spadochroniarze na Podlasiu
Offset dla „Wisły”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Lekcje z frontu
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Rakietowy szach
W rezerwie pasywnej będą oceny
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Invictus w zimowym stylu
Ślubowanie kadetów OPW
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Bruksela przed szczytem
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Wojna o porządek świata
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Podwójny Półmaraton Komandosa
Śnieg może być groźną bronią
Zielone światło dla Barbary
Roszady personalne w PGZ-ecie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Pierwszy skok
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Nowe śmigłowce kawalerii
Cud w Trewirze
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Którą drogą do armii?
Zachód przeciwko „korsarzom”
Eurofightery znowu w Polsce
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Szef MON-u w Brukseli
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zimowy sprawdzian podchorążych
Zamiana po włosku
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Dobrowolsi – czas start!
Gwiazdy sportu dają lekcję
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO