moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Studenci cywilni rozpoczęli szkolenie wojskowe

Zajęcia z budowy i rodzajów broni, zasad samoobrony, zagrożeń w cyberprzestrzeni, a także pokaz sprzętu wojskowego oraz strzelanie na multimedialnej strzelnicy – to wszystko 16 marca Wojskowa Akademia Techniczna przygotowała dla studentów cywilnych rozpoczynających swoją przygodę z wojskiem, w ramach drugiej edycji programu Legia Akademicka.

W Auli Wydziału Logistyki dziekan płk dr hab. Szymon Mitkow powitał 88 studentów zaczynających ochotnicze szkolenie wojskowe, przekonując, że dokonali słusznego wyboru. – Wierzę, że Legia Akademicka będzie dla Was niesamowitą przygodą, którą zapamiętacie do końca życia. Przekonacie się, że widowiskowe defilady z udziałem wojska, które oglądamy w telewizji kryją za sobą ogrom pracy wielu ludzi. Wszystko co robimy, robimy dla dobra naszej Ojczyzny – mówił płk Mitkow podczas inauguracji Legii Akademickiej w WAT. Do programu przystąpili nie tylko studenci Akademii, ale również innych uczelni – Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatyki, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Politechniki Gdańskiej oraz Wyższej Szkoła Bezpieczeństwa i Ochrony im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Studenci cywilni jak dawniej wstępują do wojska

W 2017 roku Ministerstwo Obrony Narodowej przywróciło ideę ochotniczego szkolenia wojskowego dla studentów cywilnych. „Program Legii Akademickiej ma bardzo bogatą historię, która nabrała tempa w czasie I Wojny Światowej, kiedy zrzeszeni w oddziały studenci zaczęli tworzyć formację Legii Akademickiej, zwiększając tym samym liczebność armii. 3 grudnia 1918 r. pododdziały Legii złożyły przysięgę, a już 13 grudnia te pododdziały składając ślubowanie stały się prawowitą częścią, wtedy odrodzonego Wojska Polskiego” – mówił płk dr hab. Szymon Mitkow oraz przypomniał, że w szeregi Legii Akademickiej wstąpiło wiele znanych i cenionych osób. „Nie można nie wspomnieć tu o jednym z najważniejszych Polaków, jakim był Jan Paweł II. W latach 1938 – 1939 r. wówczas jako Karol Wojtyła również uczestniczył w programie Legii Akademickiej” – dodał dziekan Wydziału Logistyki.

Celem programu jest odbudowa potencjału rezerw Sił Zbrojnych RP, zwłaszcza w korpusach osobowych szeregowych i podoficerów rezerwy, a w przyszłości również w korpusie oficerów rezerwy. W pilotażowej edycji szkolenie ukończyło 2719 uczestników, w tym 94 w Wojskowej Akademii Technicznej.

Najpierw teoria, potem praktyka

Szkolenie zostało podzielone na część teoretyczną – realizowaną w uczelniach w trakcie roku akademickiego oraz część praktyczną, która odbywa się w jednostkach, centrach i ośrodkach wojskowych w okresie wakacyjnym. „Program ma przybliżyć studentom cywilnym podstawowe elementy służby wojskowej. Zainteresowanie wojskiem jest bardzo duże wśród młodych ludzi, ale zanim znajdą się na poligonie muszą posiąść podstawową wiedzę w ramach takich przedmiotów jak: taktyka, podstawy uzbrojenia, elementy zabezpieczenia logistycznego, udzielanie pierwszej pomocy na polu walki, a także szkolenie SERE, czyli zasady przetrwania w izolacji, unikania, oporu w niewoli oraz ucieczki” – wyjaśnia płk Robert Pawlicki, koordynator programu w Wojskowej Akademii Technicznej.

Przed rozpoczęciem zajęć teoretycznych w WAT, uczestnicy programu wzięli udział w pokazie sprzętu wojskowego w Parku Techniki Wojskowej. Podczas szkolenia dotyczącego bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni zostali zapoznani z zagrożeniami, które występują wszędzie tam, gdzie korzystamy z urządzeń elektronicznych oraz z zasadami ochrony. Z kolei podczas szkolenia z „Bronioznawstwa i metod szkolenia strzeleckiego” młodzi ochotnicy poznali budowę broni, zasady posługiwania się nią oraz sposoby konserwacji. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z samoobrony oraz strzeleckie na wirtualnej strzelnicy. Na zakończenie tej części programu na wszystkich czekał żołnierski poczęstunek.

Studenci, którzy wyrazili chęć wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego przed wakacyjnym szkoleniem podstawowym muszą zaliczyć część teoretyczną. Ten pierwszy etap programu Legia Akademicka będzie przeprowadzony w Wydziale Logistyki WAT w trybie weekendowym. Łącznie, w trakcie 30 godzin zajęć uczestnicy zdobędą wiedzę dotyczącą zasad zachowania się na polu walki. Po zaliczeniu części teoretycznej oraz złożeniu wniosku do organów wojskowych otrzymają kartę powołania na ćwiczenia wojskowe. Ćwiczenia, czyli część praktyczna programu, przeprowadzone zostaną w jednostkach wojskowych na terenie całego kraju w dwóch turnusach. Podczas szkolenia praktycznego studenci otrzymają żołd w wysokości około 100 zł dziennie. W pierwszych tygodniach każdego z turnusów przejdą moduł podstawowy zakończony przysięgą wojskową (I turnus 20.07.2019 r., II turnus 07.09.2019 r.). Aspirujący wyżej, będą mogli kontynuować szkolenie podoficerskie.

W ramach koncepcji budowy wojsk obrony cyberprzestrzeni w tym roku do szkolenia specjalistycznego zostanie wprowadzony komponent cyberbezpieczeństwo. Będzie to pięciodniowe szkolenie skierowane do osób ze specjalności informatycznych, matematycznych lub powiązanych i zostanie przeprowadzone w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

Tekst: Ewa Jankiewicz

red. PZ

autor zdjęć: Beata Rupiewicz

dodaj komentarz

komentarze


W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
 
Zbrodnia made in ZSRS
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mundury w linii... produkcyjnej
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Święto stołecznego garnizonu
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Na straży wschodniej flanki NATO
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Front przy biurku
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, część trzecia
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, epilog
25 lat w NATO – serwis specjalny
Optyka dla żołnierzy
Rakiety dla Jastrzębi
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Zachować właściwą kolejność działań
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Barwy walki
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Szpej na miarę potrzeb
Głos z katyńskich mogił
Charge of Dragon
Przygotowania czas zacząć
Kadisz za bohaterów
Kolejne FlyEle dla wojska
Szarża „Dragona”
Ocalały z transportu do Katynia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Strażacy ruszają do akcji
Sandhurst: końcowe odliczanie
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Prawda o zbrodni katyńskiej
SOR w Legionowie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część druga
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Odstraszanie i obrona
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO