moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wnioski z „Anakondy ‘18”

Czy Jaśmin sprawdził się podczas „Anakondy”? Zdaniem uczestników seminarium zorganizowanego w Akademii Sztuki Wojennej system wsparcia dowodzenia spełnił oczekiwania wojskowych. – Jaśmin umożliwia prowadzenie operacji połączonych zarówno na potrzeby misji zagranicznych, jak i operacji krajowych – mówią przedstawiciele wojska.

Jednodniowe seminarium „Rozwój wspomagania informatycznego dowodzenia w SZ RP. Wnioski z wykorzystania systemów teleinformatycznych w ćwiczeniu Anakonda ‘18.” zostało zorganizowane przez Akademię Sztuki Wojennej. Wzięli w nim udział przedstawiciele Sztabu Generalnego WP, Dowództw: Operacyjnego oraz Generalnego, przemysłu zbrojeniowego i jednostek wojskowych. Na debatę do Rembertowa przyjechali też naukowcy i wykładowcy wojskowych uczelni.

Podpułkownik dr inż. Bartosz Biernacik, kierownik Zakładu Teleinformatyki Wydziału Wojskowego ASzWoj, zwracał uwagę, że „Anakonda ’18” była jednym z najważniejszych ćwiczeń w ostatnich latach. – Celem manewrów była integracja krajowych i sojuszniczych struktur dowodzenia wobec zagrożenia konwencjonalnego oraz hybrydowego – mówił ppłk dr inż. Bartosz Biernacik. Dodał, że podczas „Anakondy ’18” polska sieć dowodzenia została oparta na kupionym w ubiegłym roku sieciocentrycznym systemie wsparcia dowodzenia C3IS HMS Jaśmin. – Wyposażono w niego większość ćwiczących jednostek, zarówno polskich, jak i zagranicznych – zaznaczał.

Seminarium było okazją do przeanalizowania wniosków i doświadczeń z użytkowania Jaśmina podczas „Anakondy ‘18”. Niestety, ze względu na niejawny charakter omawianych danych, ta część konferencji została zamknięta dla mediów. Referaty na niej zaprezentowali: generał brygady Robert Drozd, szef Zarządu Kierowania i Dowodzenia Sztabu Generalnego WP, kmdr por. Piotr Niemczyk z DORSZ oraz płk Jacek Konieczny z Centrum Wsparcia Systemów Dowodzenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Choć pierwsza część seminarium była niejawna, to podczas kolejnych można było wywnioskować jak wojsko ocenia system. – Spełnia nasze oczekiwania i umożliwia prowadzenie operacji połączonych nie tylko na potrzeby misji zagranicznych, ale przede wszystkim na potrzeby krajowej operacji obronnej – komentowali przedstawiciele wojska.

Uczestnicy seminarium zwracali jednak uwagę, że potrzeba więcej szkoleń. Wojskowi nie ukrywali, że największą bolączką wprowadzonego w ubiegłym roku do służby systemu jest niewystarczająca liczba przeszkolonych użytkowników. I mowa tutaj nie tylko o wojskowych administratorach systemu ale także o dowódcach różnych szczebli, którzy muszą nauczyć się nie tylko, jak się go używa, ale także jakie daje możliwości w planowaniu i prowadzeniu wszelkiego typu operacji.

Akademia Sztuki Wojennej chce pomóc rozwiązać ten problem. – Zgłosiliśmy ministrowi obrony pomysł uruchomienia w naszej uczelni cyklu aż pięciu nowych szkoleń z systemu Jaśmin. Byłyby one przeznaczone nie tylko dla jego użytkowników, ale także dla administratorów oraz, co bardzo istotne, instruktorów – mówi płk Biernacik.

„Polska Zbrojna” była partnerem medialnym seminarium. 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek/CC DORSZ, Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Podwójny Półmaraton Komandosa
 
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Abramsy pod dobrą opieką
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Offset dla „Wisły”
Invictus w zimowym stylu
Zimowy sprawdzian podchorążych
Zamiana po włosku
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Rusza kwalifikacja wojskowa
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Nowy szef CWCR
Zielone światło dla Barbary
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Bruksela przed szczytem
Spadochroniarze na Podlasiu
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Lista trupich główek
Śnieg może być groźną bronią
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Dobrowolsi – czas start!
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Szef MON-u w Brukseli
Roszady personalne w PGZ-ecie
„Avenger” na Monte Cassino
Nowe śmigłowce kawalerii
Którą drogą do armii?
Eurofightery znowu w Polsce
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Ślubowanie kadetów OPW
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Mocny sygnał od NATO
Będą kolejne „Daglezje-P”
Pierwszy skok
Rakietowy szach
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Liban uznany za strefę działań wojennych
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
W rezerwie pasywnej będą oceny
Wojna o porządek świata
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zachód przeciwko „korsarzom”
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Lekcje z frontu
Skromny początek wielkiej wojny
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Cud w Trewirze

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO