moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Premier odwiedził GROM

Służba operatorów jest ich życiową pasją i misją. Ich umiejętności są najlepszym gwarantem bezpieczeństwa naszej ojczyzny – mówił premier Mateusz Morawiecki o żołnierzach Jednostki Wojskowej GROM. Szef rządu i minister obrony Mariusz Błaszczak odwiedzili jednostkę specjalną, by spotkać się z jej żołnierzami oraz obejrzeć pokaz ich szkolenia.

Premier Morawiecki i minister Błaszczak rozmawiali w GROM-ie m.in. o zagrożeniach terrorystycznych w Europie i na całym świecie. – Tematem, którym zainteresował się prezes Rady Ministrów była integracja systemów łączności na szczeblu międzyresortowym – przyznaje mjr Tomasz Mika, rzecznik JW GROM. Do tej pory GROM działał wspólnie z policją, m.in. przy zabezpieczaniu szczytu NATO czy Światowych Dni Młodzieży. – Łączność to bardzo ważny element współpracy podczas przygotowania i zabezpieczenia tego typu przedsięwzięć oraz niezbędny czynnik ratujący ludzkie życie podczas zamachów terrorystycznych o znacznym zasięgu – mówi Mika.

Podczas wizyty premier i szef MON złożyli kwiaty kwiaty pod pomnikiem Braterstwa Broni Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej i Żołnierzy Jednostki Wojskowej GROM oraz przy miejscach pamięci żołnierzy JW GROM, którzy polegli na misjach lub zginęli w czasie szkolenia. Politycy odwiedzili również salę tradycji jednostki, w której wysłuchali historii operacji, w których brali udział żołnierze. Poznali też historię cichociemnych, skoczków Armii Krajowej, których tradycje dziedziczy GROM, m.in. Jana Piwnika „Ponurego”, Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, Bolesława Kontryma „Żmudzina” czy Kazimierza Wincentego Iranka-Osmeckiego „Makarego”.

Kancelaria Premiera opublikowała krótki film, w którym szef rządu mówi o żołnierzach JW GROM. – Czujni niczym orzeł, szybcy jak błyskawica, potrafią znaleźć się w dowolnym miejscu i są gotowi do prowadzenia działań w każdych warunkach: na ziemi, w wodzie, w powietrzu, zstępują jak grom z jasnego nieba – mówi premier Morawiecki. Ocenia też poziom wyszkolenia operatorów, zwłaszcza ich skuteczność w działaniu w operacjach HRO – uwalniania zakładników (Hostage Rescue Operation). – Ich umiejętności są najlepszym gwarantem bezpieczeństwa naszej ojczyzny. Szkolą się, by zwyciężać – przekonuje w materiale filmowym. – Polscy specjalsi budzą respekt na całym świecie. Gdziekolwiek polscy obywatele byliby zagrożeni, jest siła, która się o nich upomni – podkreśla Mateusz Morawiecki. Z kolei mjr Tomasz Mika, rzecznik JW GROM, zauważa, że to efekt wielu lat zdobywania doświadczeń na misjach różnego typu, które niejednokrotnie odbywały się tysiące kilometrów od rodzinnych domów. – Szkolenia i ciągłe doskonalenie często łączy się z poświęceniem życia rodzinnego i czasu prywatnego – dodaje rzecznik.

– Żołnierze i Polacy wam ufają, bo wiedzą, że podołacie każdemu zadaniu. Jesteście naszą dumą i chlubą narodową –podsumowuje premier w materiale filmowym.

GROM powstał 29 lat temu. Stworzenie jednostki było pokłosiem operacji „Most”. W 1990 roku premier Tadeusz Mazowiecki zgodził się, aby rosyjscy Żydzi opuszczający ZSRR mogli z Warszawy wylatywać do Izraela. Niedługo potem fundamentaliści oświadczyli, że przestali uważać Polskę za kraj przyjazny i przeprowadzili w Bejrucie zamach na dwóch Polaków. Właśnie wtedy narodził się plan utworzenia antyterrorystycznej jednostki specjalnej. Jej zadaniem miało być reagowanie na zagrożenie terroryzmem, które dotyczyło obywateli Polski przebywających poza granicami kraju. Żołnierze mieli być szkoleni do działań w wodzie, na lądzie i w powietrzu. Zarówno proces wyłaniania żołnierzy jednostki, jak i misje wykonywane przez operatorów zespołów bojowych są objęte tajemnicą.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Adam Guz / KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Jakie podwyżki dla żołnierzy
 
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Liban uznany za strefę działań wojennych
Abramsy pod dobrą opieką
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Offset dla „Wisły”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Wojna o porządek świata
Lista trupich główek
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Tajna misja polskiej agentki
Wojenny bohater na szubienicy
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zielone światło dla Barbary
Rusza kwalifikacja wojskowa
Eurofightery znowu w Polsce
Roszady personalne w PGZ-ecie
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Nowy szef CWCR
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zachód przeciwko „korsarzom”
„Avenger” na Monte Cassino
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Zimowy sprawdzian podchorążych
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Polska przystań brytyjskich jeńców
Rakietowy szach
Invictus w zimowym stylu
Mocny sygnał od NATO
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Śnieg może być groźną bronią
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Którą drogą do armii?
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Skromny początek wielkiej wojny
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Cud w Trewirze
Szef MON-u w Brukseli
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Nowoczesna łączność dla armii
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Bruksela przed szczytem
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Lekcje z frontu
Zamiana po włosku
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Pierwszy skok
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Dobrowolsi – czas start!
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Air Show ’25 – do zobaczenia
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO