moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Najważniejsze jest rażenie

163 mld zł chcemy przeznaczyć na modernizację techniczną do 2026 roku. Z tej sumy ponad 80 procent pójdzie na zakupy sprzętu – ujawnił płk Robert Frommholz z MON na konferencji „Dzień przemysłu”. Z zapowiedzi kierownictwa resortu wynika, że prawie 60 procent pieniędzy zaplanowanych na zakupy zostanie wydanych na sprzęt i broń ofensywną.

– „Dzień przemysłu” to forum wymiany opinii i doświadczeń oraz okazja dla przedstawicieli przemysłu do nawiązywania nowych kontaktów biznesowych – podkreślał gen. bryg. Karol Dymanowski, dyrektor Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON, który zorganizował spotkanie. Wzięli w nim udział przedstawiciele zbrojeniówki, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych oraz Inspektorat Uzbrojenia.

Najważniejsza część konferencji była poświęcona planowi modernizacji technicznej do 2026 roku. – Na modernizację techniczną armii chcemy do 2026 roku przeznaczyć 163 mld zł. Z tej sumy ponad 80 procent będzie zaplanowane na pozyskiwanie sprzętu wojskowego. Ponad 8 procent na prace rozwojowe, a 7,5 procenta na remonty – mówił płk Robert Frommholz, naczelnik Wydziału Pozyskiwania Sprzętu w Departamencie Polityki Zbrojeniowej MON. Dyrektor zapowiedział, że prawie 60 procent środków przeznaczonych na zakupy wydamy na rozwijanie potencjału uderzeniowego. – Zaliczamy do tego programy takie jak: Wisła (pociski przeciwrakietowe – przyp. red.), Narew (pociski przeciwlotnicze krótkiego zasięgu – przyp. red.), program dotyczący samolotu wielozadaniowego, a także śmigłowca uderzeniowego – dodawał płk Frommholz.

Pułkownik podkreślał, że program modernizacji do 2026 roku kontynuuje wiele przedsięwzięć zapisanych w poprzednich tego typu dokumentach. Są w nim jednak również istotne zmiany. Pierwsza dotyczy programu śmigłowcowego. – Przedłużyliśmy fazę analityczno-koncepcyjną programu pozyskania śmigłowców uderzeniowych Kruk, ponieważ pojawił się nowy partner europejski i chcemy dokładnie przeanalizować jego ofertę. Mam jednak nadzieję, że w tym roku przejdziemy do wyboru dostawcy – zapowiedział płk Frommholz. Dyrektor dodał, że armia chce kupić 32 śmigłowce, do 2026 roku – jedną eskadrę. Nowym punktem w programie śmigłowcowym jest kupno wiropłatów pokładowych dla okrętów obrony wybrzeża typu Miecznik.

Jeżeli chodzi o program modernizacji wojsk pancernych i zmechanizowanych, to wojsko ma przygotowane środki finansowe, by od 2021 roku zacząć kupować nowe bojowe wozy piechoty o kryptonimie Borsuk. Z kolei wozy oparte o tę platformę, ale w wersji specjalistyczno-rozpoznawczej, dowodzenia i rozpoznania skażeń – od 2022 roku. Rok później ma się rozpocząć procedura pozyskania gąsienicowej wersji automatycznych, 120-milimetrowych moździerzy Rak (obecnie wojsko kupuje model na podwoziu kołowym KTO Rosomak).

Spore zmiany są także w programie dotyczącym bezzałogowców. Płk Frommholz poinformował, że w nowym PMT nie znalazł się (a był w poprzednim programie) zakup Zefirów, czyli dronów klasy operacyjnej, tzw. MALE, wyposażonych w rakiety kierowane i niekierowane. – Na razie siły zbrojne odstąpiły od tego programu, skupiając się na innych zadaniach – wyjaśniał. Nowością są za to plany zakupu – na przełomie 2021 i 2022 roku – dronów o kryptonimie Gladius. Choć nie wyjaśniono na konferencji, jakiego typu mają to być konstrukcje, ich oznaczenie BSP-U i dołączone poglądowe zdjęcie sugerują, że chodzi o nieduże maszyny uderzeniowe.

Poza operacyjnymi programami w nowym PMT są też plany dotyczące innych zakupów. Priorytetowym – wskazanym przez ministra obrony – jest zakup nowych samolotów wielozadaniowych piątej generacji. – Prowadzimy działania, aby do 2026 roku pozyskać przynajmniej jedną eskadrę, a po 2026 roku kolejną – wyjaśniał płk Frommholz.

Drugim, obok PMT, strategicznym rządowym dokumentem omawianym podczas konferencji była Narodowa Polityka Zbrojeniowa. Obejmuje ona system pozyskiwania sprzętu wojskowego i kierunki rozwoju konkurencyjnego przemysłu obronnego. Co dokładnie dokument będzie zawierać? – Między innymi wytyczne, które ustawy trzeba zmienić, a jakie wprowadzić, oraz wskazówki dotyczące zmian procesowych niezbędnych, aby osiągnąć założone cele polityki zbrojeniowej – komentował dyrektor Departamentu Polityki Zbrojeniowej, który odpowiada w ministerstwie za stworzenie NPZ.

Podczas drugiej części konferencji firmy zbrojeniowe mogły zaprezentować swoje prace badawczo-rozwojowe i najnowsze produkty. „Dzień przemysłu” zamykał panel poświęcony sprawom międzynarodowym, na którym omówiono najważniejsze inicjatywy europejskie w zakresie obronności, w tym przede wszystkim zasady funkcjonowania Europejskiego Funduszu Obrony.

Konferencję zakończyła dyskusja na temat największych wyzwań stojących obecnie przed polskim przemysłem zbrojeniowym oraz o problemach dotyczących zdobywania kontraktów zbrojeniowych. 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: PGZ

dodaj komentarz

komentarze

~Marcin
1553524980
"Chcemy przeznaczyć ..." i tutaj pojawia się problem , ponieważ chcieć a móc to jest różnica , niestety. Więc patrząc na ostatnie 3 lata nie jestem optymistą . Prezentacje są nawet ok , ale wykonanie będzie jak zwykle takie same.
5A-5C-33-E1

Offset dla „Wisły”
 
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zamiana po włosku
Nowy szef CWCR
Mocny sygnał od NATO
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zachód przeciwko „korsarzom”
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Podwójny Półmaraton Komandosa
Skromny początek wielkiej wojny
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szef MON-u w Brukseli
Którą drogą do armii?
Nowoczesna łączność dla armii
Air Show ’25 – do zobaczenia
Dobrowolsi – czas start!
Eurofightery znowu w Polsce
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Tajna misja polskiej agentki
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Abramsy pod dobrą opieką
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Lista trupich główek
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Rusza kwalifikacja wojskowa
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Wojna o porządek świata
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Zimowy sprawdzian podchorążych
Bruksela przed szczytem
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Polska przystań brytyjskich jeńców
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Pierwszy skok
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
„Avenger” na Monte Cassino
Cud w Trewirze
Wojenny bohater na szubienicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO