22 marca kompania zmotoryzowana PKW Rumunia zakończyła dwutygodniowe szkolenie poligonowe na obiektach w Cincu.
Żołnierze PKW Rumunia podczas półrocznego dyżuru realizują zadania polegające na wzmocnieniu południowej flanki NATO. Główne przedsięwzięcia skupione są na intensywnym szkoleniu z sojusznikami na obiektach poligonowych. W każdym miesiącu polscy i rumuńscy żołnierze, wchodzący w skład 26 batalionu piechoty „Red Scorpions”, mają zaplanowany co najmniej dwutygodniowy poligon. Cel jest jeden, najwyższa ocena wykonywanych zadań przez wielonarodowy pododdziału w czasie ćwiczenia Saber Guardian.
Marcowe szkolenie poligonowe podzielone zostało na trzy zasadnicze części: taktyczną, ogniową oraz kierowanie ogniem, które stanowiło podsumowanie dotychczasowych zagadnień.
„Kompania w ramach zajęć z taktyki doskonaliła prowadzenie działania jako szpica czołowa. Sprawdzeniu podlegały również wszystkie elementy zabezpieczenia bojowego. W praktyce zrealizowano ewakuację sprzętu technicznego oraz rannych i poszkodowanych, a także uzupełnianie walczących pododdziałów w niezbędne środki walki” – opisuje dowódca kompanii kapitan Tomasz Drążkiewicz. Dla urealnienia sytuacji taktycznej siły przeciwnika podgrywała kompania strony rumuńskiej. Jak podkreśla kapitan Drążkiewicz „żołnierze z poza macierzystego pododdziału pomagają wychwycić słabe i mocne strony naszej kompanii. Ponadto tego rodzaju działanie weryfikuje procedury naszego wspólnego działania i pokazuje kierunki, na których musimy się skupić w przyszłym szkoleniu”.
Drugi tydzień szkolenia obejmował zadania ogniowe. Na zakończenie, w środę, 20 marca, kompania wykonała kierowanie ogniem w obronie. – Kierowanie ogniem, jest jedną z najbardziej wymiernych form oceny wyszkolenia pododdziału. Zawiera w sobie nie tylko sprawdzenie celnego prowadzenia ognia przez pojedynczego żołnierza, ale łączy ze sobą elementy taktyki, zgranie drużyn i plutonów, a także umiejętność efektywnego wykorzystania wszystkich środków ogniowych przez dowódców – dodaje dowódca zmotoryzowanych.
Ostatnim etapem szkolenia jest wykonanie przemieszczania całością pododdziału na ponad 200 kilometrów po drogach cywilnych, a następnie obsługa wyposażenia.
Tekst: kpt. Weronika Milczarczyk
autor zdjęć: st. szer. Krzysztof Gajkowski
komentarze