moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Minister obrony z wizytą na Podkarpaciu

Mariusz Błaszczak był dziś na Podkarpaciu. Spotkał się z żołnierzami i uczniami klas mundurowych. Szef MON opowiadał o nowym programie resortu – „Wdzięczni Bohaterom. Obrońcom Ojczyzny 1939 r.”, który ma zachęcić młodzież do opieki nad mogiłami kombatantów.

Szef resortu obrony spotkał się w Sanoku z żołnierzami Wojskowej Komendy Uzupełnień i 25 Batalionu Lekkiej Piechoty 3 Brygady Obrony Terytorialnej. Minister Mariusz Błaszczak mówił o rezultatach akcji „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”.– Kiedy inicjowałem tę kampanię spodziewałem się dużego zainteresowania, jednak rezultaty przekroczyły oczekiwania – zaznaczał minister obrony narodowej. Wyjaśnił, że podczas dwóch edycji kampanii (pierwsza odbyła się w ostatnim kwartale ubiegłego roku, a kolejna w czasie ferii zimowych) chęć wstąpienia do armii zgłosiło 15,5 tys. kandydatów. Wśród nich były osoby zainteresowane służbą zarówno w wojskach operacyjnych, jak i obrony terytorialnej. – To bardzo dobry wynik – ocenił.

Zwiększenie liczebności Wojska Polskiego to dla resortu obrony kwestia priorytetowa bo zwiększająca bezpieczeństwo Polski i Polaków. – Z tego powodu powołałem 18 Dywizję Zmechanizowaną, która formuje się po wschodniej stronie Wisły. Stworzyłem też odpowiednie warunki formalno-prawne, a także finansowe, aby wojsko mogło się rozrastać – mówił. Minister Błaszczak dodał także, że silna i liczna armia ma duże znaczenie dla polityki międzynarodowej państwa, bo pokazuje jak wiele dany kraj może wnieść w sojusze, takie jak Sojusz Północnoatlantycki. – Nasze zaangażowanie w NATO jest duże i niewątpliwie opłacalne dla Polski i Polaków – zaznaczył.

Podczas wizyty w Sanoku szef MON podziękował także za zaangażowanie w służbę żołnierzom wojsk obrony terytorialnej. – To właśnie żołnierze WOT są często pierwszymi, którzy niosą pomoc w sytuacjach kryzysowych, również tych związanych z działaniem sił natury. Pracują na rzecz społeczeństwa nie tylko wtedy, kiedy mają na sobie mundur, ale także w czasie wolnym. To istota służby żołnierza Wojska Polskiego – przekonywał.

Szef resortu obrony pojechał też do Miejsca Piastowego, aby wziąć udział w ślubowaniu uczniów klas mundurowych z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. Bronisława Markiewicza. Placówka od 2017 roku, w ramach programu „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” korzysta ze wsparcia MON-u w prowadzeniu szkoleń wojskowych. – Przyjechałem do was, aby wam pogratulować, podziękować za waszą postawę, a także by was zachęcić do wstąpieniu w szeregi Wojska Polskiego. Niektórzy z was już postanowili, że będą żołnierzami, inni chcą służyć w Straży Granicznej, Straży Pożarnej czy Policji. To bardzo dobre decyzje, bo najważniejsze jest to, aby służyć Polsce i Polakom, aby stać na straży bezpieczeństwa naszej ojczyzny – zaznaczył.

Podczas wizyty na Podkarpaciu minister poinformował także o nowym programie resortu: „Wdzięczni Bohaterom. Obrońcom Ojczyzny 1939 r.”, który ma zachęcić młodzież do opieki nad miejscami pamięci związanymi z wydarzeniami z września 1939 roku, a także nad mogiłami żołnierzy, którzy wówczas polegli. – Pamiętajcie o grobach tych, którzy oddali życie za wolną ojczyznę – zwrócił się do kadetów.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: por. Robert Suchy / CO MON, MON

dodaj komentarz

komentarze

~kubek
1553715180
To morze by starczyło ludków nawet na stworzenie następnej dywizji ?,idą ciężkie czasy a od przybytku głowa nie boli
45-48-6C-71

Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
 
Eurofightery znowu w Polsce
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zielone światło dla Barbary
Będą kolejne „Daglezje-P”
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Abramsy pod dobrą opieką
Offset dla „Wisły”
Nowe śmigłowce kawalerii
Spadochroniarze na Podlasiu
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
W rezerwie pasywnej będą oceny
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zimowy sprawdzian podchorążych
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Podwójny Półmaraton Komandosa
Skromny początek wielkiej wojny
Rakietowy szach
Liban uznany za strefę działań wojennych
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Bruksela przed szczytem
Dobrowolsi – czas start!
Ślubowanie kadetów OPW
Zamiana po włosku
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Lekcje z frontu
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Śnieg może być groźną bronią
Rusza kwalifikacja wojskowa
Invictus w zimowym stylu
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Pierwszy skok
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
„Avenger” na Monte Cassino
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Mocny sygnał od NATO
Lista trupich główek
Szef MON-u w Brukseli
Roszady personalne w PGZ-ecie
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Nowy szef CWCR
Którą drogą do armii?
Zachód przeciwko „korsarzom”
Wojna o porządek świata
Cud w Trewirze

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO