moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Marsz 12 Dywizji wzdłuż wschodniej granicy

Rozpoczęli na Podkarpaciu, skończyli na Podlasiu. Ponad miesiąc trwały ćwiczenia 12 Dywizji Zmechanizowanej. Żołnierze szkolili się poza poligonami, testując współpracę z wojskami obrony terytorialnej, służbami mundurowymi i lokalnymi samorządami. W niedzielę żołnierzy odwiedził minister Mariusz Błaszczak.

Na początku marca ponad tysiąc żołnierzy z 12 Dywizji Zmechanizowanej ze Szczecina błyskawicznie przemieściło się na wschód Polski i tam rozpoczęło nietypowe manewry. Wojska przemieszczały się z południa na północ wzdłuż wschodniej granicy. – Cel tego ćwiczenia to doprowadzenie do tego, by Wojsko Polskie było mobilne, by odpowiadało swoimi umiejętnościami najwyższym standardom NATO – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Szef resortu obrony odwiedził dzisiaj żołnierzy 12 Dywizji Zmechanizowanej w Czartajewie koło Siemiatycz.

Zadaniem ćwiczących wojsk była m.in. współpraca z lokalnymi pododdziałami wojsk obrony terytorialnej oraz działania połączone z innymi jednostkami, m.in. 25 Brygadą Kawalerii Powietrznej, 1 Brygadą Pancerną czy 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich, które na co dzień stacjonują we wschodniej Polsce. – To są pierwsze ćwiczenia, gdzie wojska operacyjne współpracują z wojskami obrony terytorialnej. Istotne jest również to, że wojsko wychodzi poza poligony, że jest widziane przez mieszkańców – zwrócił uwagę Mariusz Błaszczak.

Film: MON

Minister obrony narodowej obejrzał m.in. mobilne stanowisko dowodzenia dywizji i brygady oraz pokaz funkcjonowania FARP, czyli wysuniętego punktu uzbrajania i tankowania śmigłowców. – To przykład szkolenia poza poligonem, które daje umiejętności i zdolności bojowe Wojsku Polskiemu. Pierwsze wnioski, o których rozmawialiśmy z szefem Sztabu Generalnego, dotyczą pewnych zmian ustawowych, których celem będzie umożliwienie, by możliwości bojowe Wojska Polskiego były jeszcze większe. To jest standard, który wprowadzamy. Tak będą wyglądały ćwiczenia Wojska Polskiego – zapewnił minister. – Wyjście ze strefy komfortu, adaptacja, inicjatywa, prędkość. Te słowa kluczowe odmieniamy na wszystkich odprawach, a ja przyjechałem, by zobaczyć, czy one się odpowiednio materializują – mówił z kolei gen. broni Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. – Jestem bardzo podbudowany postawą wszystkich żołnierzy i procesami, które tu zachodzą – ocenił generał.

Ponieważ ćwiczenie zorganizowane zostało poza poligonem, żołnierze musieli nawiązać współpracę z cywilami, innymi służbami mundurowymi czy lokalną administracją publiczną. W ten sposób w praktyce sprawdzali m.in. procedury kryzysowe i swoje zdolności do realizacji szerokiej gamy zadań. – Ten przerzut pokazał możliwości, jakie ma Wojsko Polskie. Uważam, że te ćwiczenia są niezwykle korzystne, budują zdolności Wojska Polskiego – powiedział minister obrony narodowej. – Te ćwiczenia dają nam dużo wniosków do rozważań na temat nowych rozwiązań systemowych w obszarze gotowości bojowej czy też ochrony informacji niejawnych. Chodzi o to, by jak najszybciej urealnić te rozwiązania i dostosować do dzisiejszych czasów, by można było realizować zadania stosownie do zagrożeń, które się pojawiają – powiedział gen. Andrzejczak. Dodał także, że z perspektywy szefa Sztabu Generalnego chciałby, aby tempo zmian było możliwie wysokie. – Dlatego to wszystko, o czym rozmawiamy w Warszawie, musi być równolegle sprawdzane i implementowane na ćwiczeniach wojsk. Stąd takie zadanie realizowane na ścianie wschodniej. Nie ukrywam, że przed 12 Dywizją Zmechanizowaną poprzeczka została postawiona bardzo wysoko – zwrócił uwagę gen. Andrzejczak.

To nie pierwsze takie ćwiczenie z udziałem 12 Dywizji Zmechanizowanej. Dwa lata temu żołnierze ze Szczecina również opuścili dobrze im znane poligony i szkolili się na terenie województwa zachodniopomorskiego. Jak podkreślają wojskowi, takie manewry pozwalają żołnierzom wyjść ze strefy komfortu i są odpowiedzią na stale zmieniające się zagrożenia.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski, Maciej Nędzyński/CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1554668340
Ćwiczenia są dowodem na to, że Polska B nie będzie oddana potencjalnemu przeciwnikowi ze wschodu w pierwszych dniach ewentualnego konfliktu zbrojnego, jak to było w założeniach doktryny wojennej poprzednich ekip rządzących.
D7-7F-AD-03

Jakie podwyżki dla żołnierzy
 
Tajna misja polskiej agentki
Palmiry – miejsce kaźni
Mocny sygnał od NATO
Lista trupich główek
Wielki test w West Point coraz bliżej
Będzie za co kupić koreańską broń
Leopardy jadą na poligon
Kleszcze dla wojska
W Jachrance o skokach spadochronowych
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Zamiana po włosku
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Air Show ’25 – do zobaczenia
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Przerwany lot „Orlika”
Eurofightery znowu w Polsce
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Nowoczesna łączność dla armii
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Podwójny Półmaraton Komandosa
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Polska przystań brytyjskich jeńców
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Priorytety dla armii
Sztandar dla Dowództwa WOT
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Zachód przeciwko „korsarzom”
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Rusza morski „Dragon”
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Wojenny bohater na szubienicy
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Nowy szef CWCR
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Telefon zaufania dla żołnierzy
Dobrowolsi – czas start!
Offset dla „Wisły”
Którą drogą do armii?
Abramsy pod dobrą opieką
Pamiętamy o Niezłomnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO