moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polacy świętują Dzień Flagi

Barwy biało-czerwone, nasza flaga, to przeszłość, teraźniejszość i przyszłość – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej w Szczecinie. Centralne uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Duda odbyły się z kolei w Warszawie. Flaga została podniesiona na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest polskim świętem wprowadzonym ustawą z 20 lutego 2004 roku. Centralne obchody tradycyjnie odbywają się w stolicy. Tak było również dzisiaj. Na Placu Zamkowym żołnierze Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego podnieśli flagę państwową na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego, a zebrani odśpiewali hymn Polski.

W uroczystości uczestniczył prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Obecny był także Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, a także przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, władz państwowych, dowódcy wojskowi, funkcjonariusze służb mundurowych oraz mieszkańcy stolicy. Uroczystości zakończyła defilada Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Para prezydencka rozdawała dziś mieszkańcom stolicy biało-czerwone flagi.

Uroczystości związane z Dniem Flagi odbyły się również przed Belwederem. Prezydent Andrzej Duda wręczał flagi państwowe m.in. przedstawicielom formacji mundurowych oraz działaczom polonijnym (2 maja jest obchodzony także jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą). – Eksponujcie tę flagę z dumą i radością, jako manifestację oddania Polsce i wyraz naszej tożsamości. Jako symbol wspaniałego dorobku naszego narodu – mówił zwierzchnik sił zbrojnych.

Jedną z flag prezydent Duda przekazał na ręce dowódcy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Płk Tadeusz Nastarowicz odebrał ją w imieniu lubelskich terytorialsów. – To dla nas wyróżnienie, docenienie bardzo dużego wysiłku, jaki na co dzień w swoją służbę wkładają żołnierze z lubelskiej brygady  mówił dowódca 2 BOT.

Natomiast w Szczecinie, w uroczystości podniesienia flagi na Urzędzie Wojewódzkim, wziął udział premier Mateusz Morawiecki. – Barwy biało-czerwone, nasza flaga, to przeszłość, teraźniejszość i przyszłość – mówił szef rządu. Dodał, że flaga powiewała na polach bitew II wojny światowej, nad płonącą Warszawą, pod Tobrukiem, Monte Cassino... – Przez lata biało-czerwona flaga wyznaczała naszą przyszłość. Dlatego nadal należy trzymać ją głęboko w swoim sercu, aby wciąż była naszym życiowym drogowskazem – podkreślił premier Morawiecki.

2 maja jest obchodzony także jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą (święto zostało ustanowione w 2002 roku). Z tej okazji dziś, na dziedzińcu Belwederu prezydent Duda wręczył flagi państwowe działaczom polonijnym, w tym przedstawicielom różnych organizacji, instytucji, które działają zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zostały też wręczone odznaczenia państwowe.

Dzień Flagi świętowany jest w całym kraju. Polacy wywieszają flagi na balkonach, przypinają biało-czerwone kokardy do ubrań, biorą udział w organizowanych z tej okazji różnego rodzaju akcjach, biegach i spektaklach.

Obecny wzór flagi ma 100 lat. Projekt ustawy „O godłach i barwach Rzeczpospolitej Polskiej” został wniesiony do Sejmu i przyjęty 1 sierpnia 1919 roku. Za barwy narodowe uznano kolory biały i czerwony, w podłużnych pasach, górny jest biały, a dolny czerwony. Ustalone wówczas proporcje szerokości do długości (5:8) pozostają aktualne do dzisiaj.
Polska nie jest jedynym państwem, w którym obchodzi się święto flagi. Z takiej okazji świętują też mieszkańcy m.in. w Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Argentyny, Finlandii, Ukrainy i Chin.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Grzegorz Jakubowski/KPRP, Adam Guz/KPRM, WOT, chor. Piotr Ziętka

dodaj komentarz

komentarze


NATO na północnym szlaku
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojsko inwestuje w Limanowej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szpej na miarę potrzeb
Rakiety dla Jastrzębi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kurs z dzwonem
Optyka dla żołnierzy
Hiszpański palimpsest
Jeśli nie Jastrząb, to…
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w świętym mieście, epilog
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Jak wyszkolić pilota F-16?
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Przygotowania czas zacząć
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Zbrodnia made in ZSRS
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Weterani i bokser „Master”
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Święto wojskowego sportu
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
V Korpus z nowym dowódcą
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część druga
Cena wolności
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ocalały z transportu do Katynia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Animus Fortis, czyli mężny duch
Ogień w podziemiu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Psiakrew, harmata!
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zmiany w dodatkach stażowych
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Prawda o zbrodni katyńskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO