moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sojusznicza defilada

Już jutro w Warszawie wielka defilada „Silni w sojuszach”! Odbywa się z okazji 20. rocznicy wejścia Polski do NATO i 15. rocznicy przystąpienia do UE. Aby wziąć udział w defiladzie do stolicy przyjechali reprezentanci 27 sojuszniczych armii. Dziś w Wojskowej Akademii Technicznej spotkał się z nimi Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

– 20 lat Polski w NATO i 15 lat w Unii Europejskiej to dwie bardzo ważne rocznice dla historii Polski, a także dla Wojska Polskiego, bo przez ten czas stworzyliśmy podstawy do rozwoju i współpracy międzynarodowej – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z sojusznikami, które odbyło się w Wojskowej Akademii Technicznej. Wzięli w nim udział przedstawiciele 27 armii, między innymi reprezentanci Albanii, Austrii, Belgii, Czech, Chorwacji, Litwy, Łotwy, Macedonii Północnej, Rumunii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Szef MON podkreślał, że dzięki kooperacji sojuszników, zarówno Polska, jak i NATO oraz Unia Europejska, rozwijają się politycznie, gospodarczo i militarnie. Przy czym wszystkie armie są wobec siebie solidarne. Minister Błaszczak mówił, że Polska jest nie tylko beneficjentem sojuszniczych gwarancji, ale także rozwija zdolności NATO i Unii, w zakresie bezpieczeństwa i obrony. – Wspólnie przełamujemy bariery, odpowiadamy na zagrożenia i wspólnie tworzymy przyszłość naszych państw – powiedział.

Minister przypomniał, że żołnierze sojuszniczych armii 3 maja wspólnie z Wojskiem Polskim będą maszerować ulicami Warszawy podczas wielkiej defilady „Silni w sojuszach”.

Wisłostradą będą maszerowali żołnierze i funkcjonariusze innych służb, między innymi Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Więziennej, Ochrony Kolei, Służby Ochrony Państwa, a także przedstawiciele Lasów Państwowych czy Krajowej Administracji Skarbowej. W sumie w defiladzie zaprezentuje się dwa tysiące osób, a 200 z nich to przedstawiciele armii sojuszniczych. Oprócz tego będzie można zobaczyć 200 jednostek sprzętu oraz 80 statków powietrznych.

Jedną z głównych arterii stolicy przejadą m.in. kołowe transportery opancerzone Rosomak, czołgi Leopard, armatohaubice Krab i Dana, wyrzutnie rakiet Langusta, zestawy przeciwlotnicze Poprad. Będą również policyjne radiowozy i motocykle, ambulanse Pogotowia Ruchu Drogowego, pojazd z zamontowaną automatyczną wyrzutnią granatów łzawiących, lekki transporter opancerzony SCAM „Dzik”. Państwowa Straż Pożarna pokaże różnego rodzaju pojazdy gaśnicze oraz ratownictwa chemicznego i medycznego, a Straż Graniczna pojazdy patrolowe, terenowe, obserwacyjne oraz quady. W powietrze wzbije się też zespół akrobacyjny „Biało-Czerwone Iskry”, myśliwce F-16, samoloty do transportu najważniejszych osób w państwie Gulfstream G-550 czy policyjne śmigłowce Black Hawk. Sojusznicy przywieźli do stolicy m.in. bojowe wozy opancerzone Bradley, czołgi Abrams czy pojazdy rozpoznawcze Panther.

– To wydarzenie, które będzie ważne dla historii Polski. Dziękuję za waszą obecność i zaangażowanie, bo to potwierdza naszą przyjaźń – mówił szef MON. Podczas uroczystości dowódca każdego pododdziału, który jutro weźmie udział w defiladzie, otrzymał od ministra pamiątkowy ryngraf.

Kwestię udanej współpracy sojuszniczych armii, minister Błaszczak poruszył także podczas wywiadu, którego dziś rano udzielił na antenie Polskiego Radia. Mówił wówczas o wzmocnienia obecności wojsk amerykańskich w Polsce. – Wszystko wskazuje na to, że w tym roku zakończymy sukcesem negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi – powiedział. – Moim zadaniem jest doprowadzenie do tego, aby Wojsko Polskie było liczniejsze, wyposażone w nowocześniejszy sprzęt i silniej obsadzone w strukturach sojuszu NATO – dodał. Zapowiedział także, że wkrótce odbędzie się jego kolejna wizyta w USA.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Cień atomowej zagłady
 
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Abramsy w pętli
Polki pobiegły po srebro!
Wojna w świętym mieście, epilog
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Serwis K9 w Polsce
„Ryś” z laserem
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Układ nerwowy Mieczników
Broń Hitlera w rękach AK
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Flota Bayraktarów w komplecie
They Will Check The Training Results in Combat
Nowe zadania szefa SKW
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ameryka daje wsparcie
By Polska była bezpieczna
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Po śladach polskich bohaterów
Mobilne dowodzenie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wioślarze i triatlonistka na podium
Na straży nieba
Pływacy i maratończycy na medal
Krwawa noc pośród puszczy
Śladami ojca
NATO on Northern Track
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Więcej hełmów dla żołnierzy
Pytania o europejską tarczę
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
„Pierwsza Drużyna” na start
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO