moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rekordowy Bieg Konstytucji

Za nami 29. Bieg Konstytucji! Na ulicach Warszawy pojawiło się niemal siedem tysięcy biegaczy! To rekordowa liczba uczestników w historii imprezy. Jako pierwszy linię mety przekroczył Jakub Nowak, któremu pokonanie pięciokilometrowej trasy zajęło 14 minut i 47 sekund. Na podium stanął także reprezentant 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Łasku – por. Michał Cenkier.

Bieg Konstytucji rozpoczął się tradycyjnie na warszawskiej Agrykoli. Uczestnicy wystartowali o godzinie 11 i mieli do pokonania pięciokilometrową trasę, która wiodła ulicami związanymi z działalnością króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, inspiratora prac nad Konstytucją 3 maja – ul. Łazienkowską, Czerniakowską, Alejami Ujazdowskimi, ul. Górnośląską, Hoene-Wrońskiego. Linia mety była przy ulicy Rozbrat. Jako pierwszy, podobnie jak w ubiegłym roku, przekroczył ją Jakub Nowak, który uzyskał czas 14 minut i 47 sekund.

– Moim największym rywalem podczas tego biegu okazał się wiatr i podbieg, który znajdował się między drugim a trzecim kilometrem trasy. Koledzy jakoś nie mieli ochoty trzymać mojego tempa – żartował zwycięzca. – Wynik mnie cieszy, choć jest daleki od mojej życiówki, która wynosi 14 minut i 4 sekundy. Jednak w przypadku tej imprezy liczy się przede wszystkim aspekt patriotyczny i pamięć o historii Polski. Bardzo mnie cieszy, że tyle osób zdecydowało się uczcić dzisiejsze święto właśnie w taki sposób – dodał Jakub Nowak. Drugi na mecie stawił się Marcin Patecki, który osiągnął czas 15 minut 35 sekund, a trzeci był por. Michał Cenkier (15 minut 39 sekund) z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku.  Zdecydowałem się na udział w tym wydarzeniu, aby uczcić Święto Konstytucji. Biegło mi się bardzo dobrze. Co prawda niewiele brakowało, abym zajął drugie miejsce, ale nie narzekam. Cieszę się z tego, że udało mi się stanąć na podium  mówi.

Pierwsi do mety dobiegli: Kuba Nowak i Ewa Jagielska.

Wśród pań triumfowała Ewa Jagielska, która pięciokilometrową trasę pokonała w 17 minut i 17 sekund, drugie miejsce zajęła Natalia Mierzlikin z czasem 17 minut 53 sekundy, a trzecie – Anna Szyszka, osiągając wynik 18 minut i 1 sekunda.

Jednak nie wszyscy uczestnicy wydarzenia koncentrowali się na biciu sportowych rekordów. Wiele osób przyszło, by z bliskimi uczcić dzisiejsze święto – 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. – Biorę udział w tym biegu co roku, to już taka tradycja. Dwa lata temu namówiłem do biegania żonę, od tego czasu trenujemy razem i razem się tu stawiamy – mówił Krzysztof, zawodnik z Warszawy. – Pobiegłam dziś razem z koleżankami. Choć na co dzień nie wszystkie intensywnie ćwiczymy, postanowiłyśmy się zmobilizować i spróbować swoich sił, aby w ten sposób przetestować swoje możliwości i uczcić dzisiejsze święto – dodała studentka Anna.

Metę tegorocznego Biegu Konstytucji przekroczyło prawie siedem tysięcy zawodników. Oprócz tego 150 osób wzięło udział w towarzyszącym imprezie marszu nordic walking, a w zorganizowanym dla najmłodszych Biegu z Maskotką rywalizowało ponad tysiąc dzieci. W sumie na sportowo dzisiejsze święto uczciło ponad osiem tysięcy osób, co stanowi rekord imprezy.

Bieg Konstytucji zainaugurował tegoroczną edycję Triady Biegowej. To cykl imprez sportowych upamiętniających ważne wydarzenia polskiej historii. W lipcu odbędzie się Bieg Powstania Warszawskiego, a 11 listopada biegacze uczczą Narodowe Święto Niepodległości. Każdy zawodnik, który pokona całą trasę biegu, otrzymuje medal. Medale otrzymane w trzech biegach utworzą kształt Polski.

Organizatorem wszystkich wydarzeń jest Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa, a „Polska Zbrojna” ich patronem medialnym.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Magdalena Miernicka, Aktywna Warszawa

dodaj komentarz

komentarze


Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
 
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Święto wojskowego sportu
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Sprawa katyńska à la española
Szarża „Dragona”
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Wojsko inwestuje w Limanowej
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, część druga
Ogień w podziemiu
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, część trzecia
V Korpus z nowym dowódcą
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Barwy walki
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Odstraszanie i obrona
Zmiany w dodatkach stażowych
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Prawda o zbrodni katyńskiej
Mundury w linii... produkcyjnej
Zbrodnia made in ZSRS
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Optyka dla żołnierzy
Ocalały z transportu do Katynia
Kurs z dzwonem
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Na straży wschodniej flanki NATO
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, epilog
Szpej na miarę potrzeb
Strażacy ruszają do akcji
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Głos z katyńskich mogił
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO