moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Survival dla nauczycieli

Jeszcze do jutra nauczyciele klas mundurowych mogą zgłaszać się na pilotażowy kurs z zakresu przetrwania w nieznanym, trudnym terenie. Zajęcia odbędą się w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce. Nauczyciele dowiedzą się, jak zbudować schronienie, rozpalić ogień używając krzesiwa czy uzdatnić wodę. Bezpłatny kurs przygotowało MON.

Skąd pomysł na survival dla pedagogów? Żołnierze przyznają, że na szkoleniach instruktorsko-metodycznych dla nauczycieli klas mundurowych, zagadnienia SERE (techniki przetrwania w warunkach kryzysowych) cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. – Dlatego postanowiliśmy zorganizować kurs z tego zakresu. Wierzymy, że nauczyciele chętnie podzielą się zdobytą wiedzą z uczniami i wzbogacą nią programowe zajęcia z podstaw przetrwania w warunkach środowiska naturalnego – mówi Paweł Hut, dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON. Departament oraz Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej są organizatorami kursu.

 

Survival dla nauczycieli

Kurs w Ustce to pierwsze tego rodzaju szkolenie. Będzie w nim mogło wziąć udział 20 nauczycieli klas mundurowych z całej Polski. Na wysłanie zgłoszenia zainteresowani mają czas do 30 maja. Choć o wpisaniu na listę uczestników decyduje kolejność, to pierwszeństwo mają pedagodzy bez doświadczenia wojskowego.

Uczestników czeka czterodniowe intensywne szkolenie. Poprowadzą je instruktorzy z centrum szkolenia MW. Jak zaznaczają, kurs dla pedagogów będzie zawierał jedynie podstawowe elementy SERE (Survival – przetrwanie, Evasion – unikanie, Resistance – opór w niewoli, Escape – ucieczka). – SERE to wymagające, długotrwałe szkolenie personelu wojskowego. Obejmuje szereg umiejętności i procedur, umożliwiających żołnierzom przetrwanie w izolacji. Podczas kursu dla nauczycieli skupimy się wyłącznie na survivalu, czyli zdolności przetrwania w warunkach środowiska naturalnego – wyjaśnia kpt. mar. Wojciech Kordus, oficer Sekcji Szkolenia Specjalistycznego i SERE w Centrum w Ustce.

Na początek uczestnicy wezmą udział w zajęciach teoretycznych. Poznają metody przetrwania w nieznanym terenie, podstawy topografii, a nawet zasady pakowania się i przygotowania do działania w terenie.

Obóz w lesie

Potem wszyscy ruszą na poligon. Tam sprawdzą zdobytą wiedzę. Będą budować schronienia, pozyskiwać i uzdatniać wodę oraz za pomocą kompasu określać swoją lokalizację. Czekają ich też praktyczne zajęcia z topografii. – Pokażemy im również sposoby rozpalania ognia, miedzy innymi tzw. fire test, czyli technikę polegającą na rozpalaniu ognia w określonym czasie za pomocą sposobów naturalnych i z wykorzystaniem krzesiwa – dodaje kapitan.

Kolejny dzień to nauka podstaw medycyny survivalowej oraz sposobów na przyrządzenie ciepłego posiłku… z dala od kuchni. – Pokażemy, jak zbudować piec ziemny czy upiec mięso na kamieniu. Zaprezentujemy też uczestnikom podstawowe metody pozyskiwania jedzenia w terenie, np. pułapki na drobną zwierzynę. Tych ostatnich nie będziemy jednak wykorzystywać w praktyce – zapewnia kpt. Kordus.

Po trzech dniach szkolenia kursanci spędzą noc w terenie. Organizatorzy zalecają więc, by wszyscy zabrali ze sobą nie tylko mundur polowy wz. 93 i ciepłą odzież, ale też nóż, krzesiwo, rękawice ochronne, okulary lub gogle ochronne i apteczkę. W lesie będą musieli sami przygotować sobie obozowisko, w którym spędzą kilkanaście godzin.

Kurs zakończy się egzaminem, podczas którego nauczyciele, będą musieli dotrzeć do określonego miejsca, znając tylko jego współrzędne. Tam będą czekać na nich kolejne zadania finałowe. – Zazwyczaj szkolimy żołnierzy, więc kurs dla nauczycieli będzie dla nas całkiem nowym doświadczeniem. Wierzę jednak, że solidnie ich przygotujemy – dodaje kapitan.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Psiakrew, harmata!
Rakiety dla Jastrzębi
Jeśli nie Jastrząb, to…
Święto wojskowego sportu
Mundury w linii... produkcyjnej
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Przygotowania czas zacząć
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Wojna w świętym mieście, część druga
Kurs z dzwonem
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wojna w świętym mieście, epilog
Hiszpański palimpsest
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
V Korpus z nowym dowódcą
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Głos z katyńskich mogił
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Odstraszanie i obrona
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Animus Fortis, czyli mężny duch
Ramię w ramię z aliantami
Ogień w podziemiu
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Weterani i bokser „Master”
Ocalały z transportu do Katynia
Jak wyszkolić pilota F-16?
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Zbrodnia made in ZSRS
Wojsko inwestuje w Limanowej
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
NATO na północnym szlaku
Cena wolności
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Optyka dla żołnierzy
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
25 lat w NATO – serwis specjalny
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Szpej na miarę potrzeb
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Prawda o zbrodni katyńskiej
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO