moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polska odpowiedzialnym partnerem w Sojuszu

Chciałem podkreślić z wielką satysfakcją, że Polska należy do liderów Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wydajemy ponad 2% PKB na obronność. Należymy do ośmiu państw Sojuszu, które osiągają takie właśnie wyniki. Wywiązujemy się ze zobowiązań, jesteśmy aktywni. Poważnie traktujemy sprawy dotyczące obronności - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, w Brukseli.

W dniach 26- 27 czerwca br. szef MON uczestniczył w spotkaniu ministrów obrony państw NATO w Kwaterze Głównej Sojuszu. Minister Błaszczak poinformował, że jednym z tematów rozmów w szerokim gronie, jak i podczas bilateralnego spotkania z M. Esperem, który pełni obowiązki sekretarza obrony USA były sprawy związane z bezpieczeństwem na wschodniej flance NATO oraz zwiększenie obecności wojsk USA w Polsce.

- Zmienił się lider, natomiast nie zmieniła się misja. Realizujemy dalej to wszystko, co rozpoczęliśmy w ubiegłym roku. Teraz negocjujemy szczegóły, które wypełniają deklaracje polityczną zawartą przez naszych prezydentów – powiedział szef MON po spotkaniu z pełniącym obowiązki sekretarza obrony USA. Minister poinformował także, że reakcje na podpisaną przez Polskę i USA deklarację są pozytywne. - Obecność wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce, na wschodniej flance, w Europie wzmacnia też NATO, odstrasza ewentualnego przeciwnika. W ten sposób zapewniamy bezpieczeństwo Polsce, zapewniamy bezpieczeństwo państwom wschodniej flanki NATO i całemu sojuszowi – podkreślił minister. Jak zaznaczył szef MON deklaracja w konsekwencji spowodowała, że obecność wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce ma trwały charakter.

Ministrowie obrony omawiali także kwestie związane z traktatem INF. - Wszyscy zebrani podzielali nadzieję, że do 2 sierpnia Rosja ma jeszcze czas na rewizję swojego postępowania i ograniczenie rozmieszczania rakiet średniego zasięgu, które zagrażają niewątpliwie bezpieczeństwu Europy i świata – mówił szef MON.

W gronie ministrów obrony rozmawiano także na temat nowoczesnych technologii i możliwości ich zastosowania do celów wojskowych w NATO i UE. Spotkanie odbyło się z udziałem Wysokiej Przedstawiciel UE ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, Federiki Mogherini, a także ministrów obrony Szwecji i Finlandii. Szef MON zwrócił uwagę, że Polska pozyskuje zarówno nowoczesny sprzęt, jak i nowoczesne technologie. Jednym z przykładów są samoloty F-35, które MON zamierza kupić na wyposażenie Wojska Polskiego. - Wraz z tym samolotem do Wojska Polskiego trafi najnowocześniejsza technologia na świecie. Posiadanie najnowocześniejszego sprzętu odstrasza ewentualnego agresora – podkreślił minister.

Jednym z tematów omawianych podczas spotkania szefów obrony były kwestie bezpieczeństwa w Afganistanie i zadania, jakie stoją przed żołnierzami misji Resolute Support. Odbyło się także spotkanie poświęcone grupie bojowej eFP na Łotwie. Z udziałem ministrów obrony pięciu państw zaangażowanych we wsparcie Ukrainy (Wielka Brytania, USA, Kanada, Polska i Litwa) odbyły się rozmowy w formule QUINT.

W czwartek minister M. Błaszczak, na zaproszenie sekretarza obrony USA, wziął udział w spotkaniu sojuszników zaangażowanych w działania Globalnej Koalicji przeciw tzw. państwu islamskiemu.

W ramach spotkań bilateralnych szef MON rozmawiał na temat zacieśniania współpracy wojskowej m. in. z minister obrony Macedonii Północnej Radmilą Šhekerinską. Spotkanie poświęcone było także możliwościom rozwoju współpracy przemysłów zbrojeniowych obu państw. Szef MON rozmawiał także z ministrem obrony Litwy i Chorwacji.

W Brukseli minister Mariusz Błaszczak podpisał Memorandum of Understanding w sprawie pozyskania środków bojowych dla morskich systemów rażenia (Maritime Battle Decisive Muntitions).

Źródło: MON

red. PZ

autor zdjęć: por. Robert Suchy/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ocalały z transportu do Katynia
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Ogień w podziemiu
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Mundury w linii... produkcyjnej
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Cena wolności
V Korpus z nowym dowódcą
Zbrodnia made in ZSRS
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Psiakrew, harmata!
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Optyka dla żołnierzy
Zmiany w dodatkach stażowych
Weterani i bokser „Master”
Hiszpański palimpsest
Jak wyszkolić pilota F-16?
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO na północnym szlaku
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Wojsko inwestuje w Limanowej
Prawda o zbrodni katyńskiej
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
Rakiety dla Jastrzębi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kurs z dzwonem
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
25 lat w NATO – serwis specjalny
Święto wojskowego sportu
Wojna w świętym mieście, epilog
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Wojna w świętym mieście, część druga
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Odstraszanie i obrona
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Sprawa katyńska à la española
Na straży wschodniej flanki NATO
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Głos z katyńskich mogił
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Animus Fortis, czyli mężny duch
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Jeśli nie Jastrząb, to…

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO