moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Koncert z okazji 20-lecia 10 Brygady Logistycznej

W Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu odbyła się uroczystość z okazji 20. rocznicy powstania 10 Brygady Logistycznej. Kulminacyjnym momentem był koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

W wypełnionej po brzegi sali Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu zgromadzili się żołnierze i pracownicy 10 Opolskiej Brygady Logistycznej oraz ich goście, wśród których byli przedstawiciele Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej oraz lokalnych władz państwowych i samorządowych, dowódcy jednostek i instytucji wojskowych, przedstawiciele służb mundurowych, weterani ze stowarzyszeń i związków kombatanckich, byli dowódcy i żołnierze brygady, delegacje z organizacji pozarządowych, uczelni wyższych i szkół województwa opolskiego oraz partnerów społecznych, które na co dzień wspierają działalność jednostki.

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru wojskowego 10 Opolskiej Brygady Logistycznej i odegrania hymnu państwowego. Następnie zebrani zostali zaproszeni do obejrzenia krótkiego filmu, przedstawiającego historię, dorobek i aktualne zadania opolskiej jednostki. Po projekcji major Dariusz Chądziński odczytał okolicznościowy list ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka skierowany do żołnierzy i pracowników 10 Opolskiej Brygady Logistycznej: Dziękuję wszystkim żołnierzom Brygady za trudną i odpowiedzialną służbę. Dzięki Wam Polska jest postrzegana jako wiarygodny oraz sprawdzony sojusznik. Wasze zaangażowanie, profesjonalizm oraz umiejętności wielokrotnie okazały się bezcenne, zarówno podczas ćwiczeń, jak i na misjach zagranicznych. W dniu Święta Waszej jednostki życzę pomyślności oraz realizacji planów, zarówno zawodowych, jak i osobistych”.

Podczas swojego wystąpienia dowódca 10 Brygady Logistycznej pułkownik Szymon Lepiarz przypomniał zebranym okoliczności powstania brygady oraz podkreślił wysiłek ówczesnej kadry włożony w budowanie zupełnie nowej, wyjątkowej jednostki wojskowej w strukturze Sił Zbrojnych. – Formowanie 10 Brygady Logistycznej realizowane było równolegle z rozformowaniem 10 Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej. Kadra z rozwiązywanych jednostek dywizji zasilała powoływane kolejno bataliony brygady, które przejmowały rejony zakwaterowania i obiekty koszarowe. Pierwszym dowódcą 10 Brygady Logistycznej był płk dypl. Andrzej Solnica powołany na to stanowisko w dniu 12 kwietnia 1999 roku. Wśród nas są wciąż obecni żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej, którzy dwadzieścia lat temu tworzyli naszą jednostkę. Szczególnie tym osobom pragnę podziękować i wyrazić swój podziw dla ich zaangażowania i poświęcenia. Dzięki Wam nie tylko powstała 10 Brygada Logistyczna, ale również przez dwadzieścia kolejnych lat rozwijała się, osiągając obecny kształt. Dowódca podziękował również żołnierzom oraz pracownikom brygady za sumienną służbę i pracę, a także instytucjom współpracującym z opolską jednostką. Wyróżnione osoby odebrały odznaczenia państwowe oraz Medale Pamiątkowe 20-lecia powstania 10 Opolskiej Brygady Logistycznej.

W trakcie okolicznościowych przemówień przedstawiciel Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych pułkownik Artur Kępczyński, Wojewoda Opolski Adrian Czubak i Wicemarszałek Województwa Opolskiego Roman Kolek dziękowali dowódcy oraz żołnierzom i pracownikom brygady za służbę na rzecz bezpieczeństwa kraju i regionu. W imieniu całego stanu osobowego 10 Brygady Logistycznej, dowódca pułkownik Szymon Lepiarz odebrał Honorowy Herb Głubczyc za 20 – letnią pracę na rzecz społeczności głubczyckiej, a z rąk delegacji władz Strzegomia Honorowy Tytuł „Zasłużony dla Ziemi Strzegomskiej”.

W drugiej części uroczystości na scenie pojawił się Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Artyści zaprosili publiczność do wokalno – tanecznej podróży od pieśni żołnierskich aż do musicalu. Oprócz dawnych pieśni wojennych i wojskowych w programie znalazły się utwory muzyki współczesnej oraz własne aranżacje. Występ został przyjęty z ogromnym aplauzem, a publiczność wysoko oceniła profesjonalizm, talent i elegancję artystów.

Uroczystość objęli patronatem honorowym wojewoda opolski Adrian Czubak, marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła oraz prezydent Miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski, a patronatem medialnym TVP3 Opole i Radio Opole.

Tekst: kpt. Piotr Płuciennik

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Piotr Płuciennik, Jerzy Smajdor

dodaj komentarz

komentarze


Ogień w podziemiu
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, epilog
Jeśli nie Jastrząb, to…
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Przygotowania czas zacząć
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Prawda o zbrodni katyńskiej
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak wyszkolić pilota F-16?
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
25 lat w NATO – serwis specjalny
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, część druga
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Szpej na miarę potrzeb
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojsko inwestuje w Limanowej
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Rakiety dla Jastrzębi
V Korpus z nowym dowódcą
Święto wojskowego sportu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Odstraszanie i obrona
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Hiszpański palimpsest
Cena wolności
NATO na północnym szlaku
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Weterani i bokser „Master”
Zmiany w dodatkach stażowych
Kurs z dzwonem
Zbrodnia made in ZSRS
Psiakrew, harmata!
Animus Fortis, czyli mężny duch
Optyka dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO