moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Afgan III, czyli jak ratować życie żołnierzy

W jaki sposób ratować żołnierzy poszkodowanych w wyniku postrzału czy wybuchu miny-pułapki, ale też jak zorganizować działania w zespole urazowym – tego uczą się kursanci podczas cyklu zaawansowanych szkoleń medycznych „Trauma Room II” w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie. W kursach realizowanych w ramach programu Afgan bierze udział 85 osób.

Podczas jazdy po poligonie wojskowa ciężarówka wpada w poślizg i uderza w drzewo. Kierowca, choć doznał tylko niewielkich otarć, skarży się na kłopoty z oddychaniem i jest mocno pobudzony. Sanitariusze muszą rozpoznać, co tak naprawdę dolega poszkodowanemu i udzielić mu pomocy. To jeden ze scenariuszy, z jakim mierzą się kursanci podczas cyklu zaawansowanych szkoleń „Trauma Room II”. Kurs medyczny (składający się z kilku dwudniowych szkoleń) został zorganizowany jako III cześć projektu „Poprawa bezpieczeństwa i ochrona żołnierzy na misjach poprzez działanie w obszarach wojskowo-medycznym i technicznym”, czyli tzw. programu Afgan. To już drugie szkolenie medyczne w ramach programu. W pierwszym cyklu podstawowych zajęć z ratownictwa przeprowadzonych w 2017 roku wzięło udział około 750 osób.

Postrzały i krwotoki

– W Afganistanie niewielkie zespoły doskonale wyszkolonych i zorganizowanych medyków skutecznie niosły pomoc najciężej poszkodowanym żołnierzom. Przypadki tamtych ataków, zachowania poszkodowanych i działania ratowników analizujemy od kilku lat w Wojskowym Instytucie Medycznym i dzięki temu przygotowaliśmy cykl szkoleń przeznaczonych dla medyków w mundurach oraz cywili – mówi gen. dyw. prof. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM.

Program zajęć został opracowany przez zespół Oddziału Medycyny Pola Walki i Symulacji Medycznej WIM i oparty na doświadczeniach z misji w Iraku i Afganistanie oraz z Centrum Urazowego WIM. Scenariusze uwzględniają najczęstsze przyczyny zgonów żołnierzy rannych w efekcie postrzałów i wybuchów min-pułapek: masywne krwotoki, niedrożności dróg oddechowych czy odmę. – Nie skupiamy się jednak tylko na obrażeniach pola walki: amputacjach urazowych czy ranach postrzałowych, ale na wszystkich zdarzeniach, jakie mogą mieć miejsce na misji, poligonie czy terenie jednostki – tłumaczy Szymon Rokicki, młodszy asystent Oddziału Medycyny Pola Walki. Dodaje, celem programu jest podwyższenie bezpieczeństwa żołnierzy, którzy pełnią służbę poza granicami kraju. – Statystyki pokazują, że ponad 70 proc. kłopotów zdrowotnych żołnierzy na misjach nie jest związanych z obrażeniami bojowymi. Są to np. wypadki podczas jazdy samochodem po bazie, skręcenia nóg czy upadki – wylicza Rokicki. Stąd w scenariuszach kursu znalazły się także przypadki pacjentów z obrażeniami po wypadkach samochodowych, upadkach z wysokości czy osoby z nagłym zatrzymaniem krążenia.

Trauma Room

– Zaczynamy od najprostszych symulacji, każda kolejna jest bardziej skomplikowana, w sumie kursanci przejdą ich około 10 – podaje Paweł Wiktorzak, młodszy asystent Oddziału Medycyny Pola Walki. Podczas szkolenia wykorzystywane są nowoczesne symulatory pacjentów, w które wyposażony jest Oddział. – Dzięki nim szkolenie jest bardziej realistyczne, możemy nawet podawać leki czy wykonywać wkucia – podkreśla jeden z kursantów, ppor. Karol Socik, dowódca plutonu z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej z Białegostoku, z wykształcenia ratownik medyczny. Podczas zajęć w WIM kursanci wcielają się też w role członków zespołu Trauma Roomu, czyli odpowiednika Szpitalnego Oddziału Ratunkowego zorganizowanego w szpitalu polowym.

Jak zaznaczają instruktorzy, najważniejszym celem kursu jest nauka pracy zespołowej i komunikacji. – Chcemy, aby ratownicy mieli okazję wymienić się doświadczeniami z lekarzami i pielęgniarkami, bo każde z nich ma inne spojrzenie na pacjenta i inny schemat działania, a muszą nauczyć się współdziałać – tłumaczy Wiktorzak. Dlatego kursanci działają w sześcioosobowych grupach złożonych z żołnierzy i cywili z różnych jednostek.

– Szkolenie to doskonała okazja do pogłębienia i odświeżenia wiedzy oraz przećwiczenia pracy w zespole nieznanych wcześniej osób, bo tak właśnie możemy działać w sytuacjach kryzysowych czy konfliktach – zaznacza st. kpr. Mirosław Mizera, ratownik medyczny w 10 Pułku Dowodzenia i 4 Szpitala Wojskowego we Wrocławiu.

W szkoleniu uczestniczą żołnierze i pracownicy cywilni wojskowej służby zdrowia – lekarze, ratownicy medyczni i pielęgniarki m.in. z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej z Warszawy, Jednostki Wojskowej Formoza z Gdyni, 15 Brygady Zmechanizowanej z Giżycka, 1 Brygady Pancernej z Wesołej czy jednostek Wojsk Obrony Terytorialnej. W sumie ok. 85 osób.

Miny pułapki

W ramach I etapu programu Afgan w 2015 roku w WIM przebadano 221 żołnierzy rannych w wybuchach min-pułapek podczas jazdy kołowymi transporterami opancerzonymi w Afganistanie. Lekarze i specjaliści od konstrukcji pojazdów gruntownie przeanalizowali skutki ataków przy użyciu min pułapek i improwizowanych ładunków wybuchowych (IED). W efekcie opracowano propozycje dotyczące zmian w konstrukcji pojazdów, leczenia rannych żołnierzy oraz programy szkoleniowe związane z udzielaniem pomocy medycznej poszkodowanym w takich zdarzeniach. W lutym 2017 roku projekt „Afgan” zdobył główną nagrodę w konkursie prac naukowych na konferencji amerykańskich ortopedów wojskowych w Kalifornii.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
 
Skromny początek wielkiej wojny
Liban uznany za strefę działań wojennych
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zachód przeciwko „korsarzom”
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Abramsy pod dobrą opieką
Szef MON-u w Brukseli
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Offset dla „Wisły”
Pierwszy skok
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
W rezerwie pasywnej będą oceny
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Spadochroniarze na Podlasiu
Zimowy sprawdzian podchorążych
Bruksela przed szczytem
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
„Avenger” na Monte Cassino
Cud w Trewirze
Będą kolejne „Daglezje-P”
Roszady personalne w PGZ-ecie
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Rusza kwalifikacja wojskowa
Zamiana po włosku
Nowe śmigłowce kawalerii
Wojna o porządek świata
Rakietowy szach
Śnieg może być groźną bronią
Gwiazdy sportu dają lekcję
Invictus w zimowym stylu
Dobrowolsi – czas start!
Lekcje z frontu
Zielone światło dla Barbary
Ślubowanie kadetów OPW
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Eurofightery znowu w Polsce
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Lista trupich główek

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO