moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pierwszy krok do Formozy

Lubisz wyzwania i marzysz o służbie w Formozie? Zrób pierwszy krok i złóż dokumenty! Do końca miesiąca jednostka specjalna czeka na ankiety od chętnych do służby w jej szeregach. Później specjaliści od rekrutacji zaproszą wybrane osoby do udziału w testach sprawności fizycznej. Instruktorzy Formozy sprawdzą też predyspozycje psychiczne kandydatów.

Tylko do 31 lipca można składać ankiety personalne do Jednostki Wojskowej Formoza. To pierwszy z pięciu etapów dla kandydatów do służby w jej szeregach. – Ankiety można znaleźć na naszej stronie internetowej. Czytelnie wypełnioną, podpisaną i ze zdjęciem trzeba wysłać na adres poczty elektronicznej lub tradycyjnej jednostki. Te dane znajdują się na naszej stronie – wyjaśnia kmdr ppor. Tomasz Królik, rzecznik prasowy Formozy. Na tym etapie jednostka wymaga od kandydatów tylko podstawowych informacji dotyczących m.in. przebiegu służby w wojsku lub innych formacjach mundurowych, wykształcenia, ukończonych szkół, kursów oraz posiadanych uprawnień. – Ankiety są analizowane pod kątem przydatności danej osoby do służby w jednostce, po czym wybrane osoby zapraszamy na kolejny etap rekrutacji, czyli test sprawnościowy – wyjaśnia kmdr ppor. Królik.

Ten test dla przyszłych operatorów trwa jeden dzień. Obejmuje m.in. bieg na dystansie 3000 metrów (w czasie krótszym niż 12 minut i 30 sekund), co najmniej 14 podciągnięć na drążku, wspięcie się po 5-metrowej linie i bieg wahadłowy 10x10 metrów. Weryfikowane są również umiejętność walki wręcz oraz, jak przystało na jednostkę, której głównym zadaniem jest wykonywanie morskich operacji specjalnych, jak kandydaci radzą sobie w wodzie. Muszą np. przepłynąć określony dystans pod wodą oraz na dwóch dystansach (50 i 400 metrów) stylem dowolnym. Na końcu jest test wodno-wysokościowy, podczas którego kandydaci mają skoczyć z wysokości około 5 metrów do wody, wejść na wysokość około 10 metrów po drabince speleo, której używają operatorzy Formozy m.in. podczas abordażu okrętów. Ostatnim elementem sprawdzianu jest zjazd kolejką tyrolską do wody. Wszystkie zadania oraz normy czasowe i ilościowe dla kandydatów są podane na stronie jednostki. – Można zatem przygotować się do tego egzaminu, sprawdzając wcześniej swoje możliwości. Ważne jest, aby taki zestaw ćwiczeń wykonać w czasie jednego dnia, z krótkimi przerwami między ćwiczeniami. Z pozostałymi etapami nie będzie już tak łatwo – dodaje kmdr ppor. Tomasz Królik.

Jeśli test sprawności fizycznej zostanie zaliczony, kandydat przechodzi do kolejnego etapu. – Są to badania psychologiczne. Ich pozytywne przejście jest przepustką do dalszego etapu rekrutacji, czyli sprawdzianu w trudnych warunkach klimatyczno-terenowych – dodaje rzecznik. Odbywa się on w górach i trwa maksymalnie sześć dni. Instruktorzy z Formozy sprawdzają wówczas wytrzymałość kandydata, zarówno tę fizyczną, jak i psychiczną. – Nie ujawniamy zbyt wielu szczegółów tego etapu selekcji. Wiadomo na pewno, że będą to dni wypełnione wysiłkiem fizycznym, małą ilością snu, pożywienia i odpoczynku. Można się więc spodziewać wielokilometrowych marszów na orientację po górach, podczas których kandydaci będą wykonywali określone zadania. Będziemy w ich trakcie sprawdzać, jak kandydaci funkcjonują, gdy są coraz bardziej zmęczeni, czy radzą sobie wtedy ze zmęczeniem i czy są w stanie logicznie myśleć – dodaje oficer.

Jak się przygotować do tego wysiłku? – Warto poznać swoje ograniczenia przed przystąpieniem do selekcji i skupić się na tym, by je eliminować lub zredukować do takiego poziomu, który pozwoli na pozytywne przejście całego procesu rekrutacji. W trakcie selekcji jest tak dużo różnego rodzaju sprawdzianów, że lepiej popracować nad słabymi stronami, niż skupiać się na rozwijaniu tego, co już u nas dobrze działa – mówi żołnierz Formozy.

Co może pomóc kandydatom na operatorów Formozy? – Na pewno dobre przygotowanie fizyczne, znajomość topografii i terenoznawstwa oraz dobry sprzęt, który może znacznie wpłynąć na wynik w konfrontacji z warunkami terenowymi i atmosferycznymi – mówi żołnierz jednostki specjalnej. Ważne jest też przygotowanie psychiczne. – Trzeba pamiętać, w jakim celu przystąpiło się do selekcji i co tak naprawdę motywuje do działania. Pozwoli to w trudnych chwilach kontynuować zmagania i osiągnąć założony cel – podpowiada rzecznik prasowy jednostki.

Selekcja do służby w sekcjach szturmowych jest organizowana dwa razy w roku: w okresie jesienno-zimowym i zimowo-wiosennym. Proces rekrutacji trwa około dwóch miesięcy. Limit wiekowy dla kandydatów to 32 lata. W rekrutacji mogą wziąć udział również kandydaci bez przeszkolenia wojskowego. Formoza poszukuje specjalistów do służby w zespołach zabezpieczenia, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje, wiedzę, umiejętności, predyspozycje czy wykształcenie. Szczegóły dotyczące procesu rekrutacji można znaleźć na oficjalnej stronie jednostki – www.formoza.wp.mil.pl.

KE

autor zdjęć: Michał Wajnchold

dodaj komentarz

komentarze


W Italii, za wolność waszą i naszą
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna na detale
25 lat w NATO – serwis specjalny
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Sandhurst: końcowe odliczanie
Przygotowania czas zacząć
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Na straży wschodniej flanki NATO
Szpej na miarę potrzeb
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, epilog
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojna w świętym mieście, część druga
Strażacy ruszają do akcji
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
NATO on Northern Track
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Rekordziści z WAT
Kadisz za bohaterów
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Gunner, nie runner
Charge of Dragon
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
SOR w Legionowie
Święto stołecznego garnizonu
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zachować właściwą kolejność działań
Front przy biurku
NATO na północnym szlaku
Wytropić zagrożenie
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Pod skrzydłami Kormoranów
Kolejne FlyEye dla wojska
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO