moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pobiegli dla powstańców

Tegoroczny, 29. Bieg Powstania Warszawskiego był rekordowy. Na starcie stanęło prawie 11,5 tysiąca osób, o tysiąc więcej niż rok temu. Biegacze rywalizowali na dystansach 5 i 10 kilometrów. Zanim wystartowali, wspólnie odśpiewali „Rotę”. – W tej sportowej imprezie najważniejszy jest udział, a nie wynik – mówili zawodnicy.

Jak co roku w inauguracji biegu wzięli udział bohaterowie walk z 1944 roku: Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Jerzy Oględzki, który w powstaniu walczył na Starym Mieście. – Sport to forma wychowania. Aby pokonać kilka tysięcy metrów, musicie wcześniej się przygotować. Doceniam to, że tym wysiłkiem chcecie wskrzesić pamięć o ideałach, dla których walczyliśmy w Powstaniu Warszawskim – mówił do startujących Leszek Żukowski, podczas walk – strzelec i łącznik.

 

Żołnierz wśród najlepszych

Bohaterów walk sprzed 75 lat chcieli sportowo uczcić mieszkańcy stolicy, turyści, a nawet całe rodziny. W kategorii mężczyzn na odcinku 5 kilometrów triumfował Kamil Jastrzębski z czasem 14 min 27 s. Z kolei drugie miejsce w kategorii najlepszych warszawiaków zajął szer. Łukasz Parszczyński, żołnierz z 2 Pułku Saperów. Na mecie zameldował się z czasem 15 min 22 s. – Jestem z Warszawy, więc nie mogłem nie wystartować. Dla mnie był to również bieg treningowy, ponieważ za kilka dni jadę na zawody jako reprezentant Wojska Polskiego, nie myślałem więc o zwycięstwie – mówił szeregowy.

W 29. Biegu Powstania Warszawskiego wzięła też udział jego żona – Izabela Parszczyńska, która aż dwukrotnie stawała na podium. Zdobyła trzecie miejsce w klasyfikacji ogólnej kobiet na dystansie 5 km, z wynikiem 18 min 6 s oraz pierwsze miejsce w kategorii najlepszych warszawianek. – Chcieliśmy uczcić ten dzień, a przy okazji, czego się nie spodziewaliśmy, udało nam się wygrać – dodaje pani Iza. Dystans 5 kilometrów wśród kobiet najszybciej przebiegła Ewa Jagielska, z wynikiem 16 min 52 s.

Zawodników startujących na odcinku 10 km nie powstrzymała nawet nadciągająca burza z piorunami. Najszybszym udało się dobiec suchą nogą, pozostali mieli mniej szczęścia, ale i tak z uśmiechem przekraczali linię mety. – Pobiegłem w hołdzie poległym powstańcom. Bardziej liczył się dla mnie udział w tym wydarzeniu niż wynik, a deszcz tylko przyjemnie wszystkich schłodził – mówi Sylwester, jeden z biegaczy.

Najlepszym zawodnikiem w klasyfikacji ogólnej (10 km), z czasem 31 min 45 s, okazał się Emil Dobrowolski, wśród pań triumfowała Dominika Stelmach, która pokonała trasę w 35 min 57 s.

Przez miejsca walk

29. Bieg Powstania Warszawskiego przyciągnął tłumy. Łącznie na mecie zameldowało się 11 434 biegaczy, to o tysiąc osób więcej niż ubiegłym roku. Coraz więcej ludzi chce łączyć sportową pasję z zamiłowaniem do historii. Organizatorzy podkreślają też, że nie bez znaczenia był fakt, iż bieg wrócił na stary szlak. – Postanowiliśmy wyznaczyć naszą sprawdzoną, tradycyjną trasę, wiodącą przez miejsca walk z sierpnia 1944 roku, m.in. przez Krakowskie Przedmieście, ulicę Karową, dzielnicę Muranów – mówił Karol Adamaszek z Działu Marketingu i Organizacji Imprez Stołecznego Centrum Sportu „Aktywna Warszawa”, organizatora biegu.

Dodaje, że w ten sposób biegaczom przypomniano, że na trasie jest 12 miejsc, o które bili się i których bronili powstańcy w 1944 roku. – Poza tym na wysokości Kościoła św. Anny urządziliśmy też minifestiwal pieśni powstańczych. Wróciliśmy również do naszej tradycji i w tunelu Wisłostrady biegacze usłyszeli odgłosy walk powstańczych, a większość trasy i jej okolice oświetlono blaskiem zniczy – dodaje Karol Adamaszek.

W 29. Biegu Powstania Warszawskiego wystartowała także drużyna „Polski Zbrojnej”. Przygotowaliśmy także coś dla kibiców. Przy rozstawionym namiocie Wojskowego Instytutu Wydawniczego każdy mógł skorzystać z szerokiej oferty wydawnictw, również tych poświęconych Powstaniu Warszawskiemu – okazjonalne wydanie jednodniówki na 75. rocznicę zrywu budziło spore zainteresowanie warszawiaków i turystów.

Bieg Powstania Warszawskiego, razem z Biegiem Konstytucji i Biegiem Niepodległości, tworzą Warszawską Triadę Biegową „Zabiegaj o Pamięć”. „Polska Zbrojna” od kilku lat jest patronem medialnym cyklu.
Pełne wyniki biegu są dostępne tutaj

 

 

 

Z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przygotowaliśmy specjalne wydanie „Polski Zbrojnej”. Będzie można je otrzymać podczas rocznicowych obchodów.

 

Mecenasami jednodniówki są: Polska Fundacja Narodowa i Polska Spółka Gazownictwa.

 

Nasze wydawnictwo jest też dostępne w angielskiej wersji językowej.

 

Zapraszamy do lektury!

 

 

Marta Szulc

autor zdjęć: Artur Orzechowski

dodaj komentarz

komentarze


Barwy walki
 
NATO na północnym szlaku
Sprawa katyńska à la española
Sandhurst: końcowe odliczanie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Wojna na detale
SOR w Legionowie
Na straży wschodniej flanki NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Strażacy ruszają do akcji
Głos z katyńskich mogił
Ramię w ramię z aliantami
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kolejne FlyEle dla wojska
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Charge of Dragon
Święto stołecznego garnizonu
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Przygotowania czas zacząć
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Zmiany w dodatkach stażowych
Zachować właściwą kolejność działań
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Italii, za wolność waszą i naszą
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część druga
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Szpej na miarę potrzeb
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Szarża „Dragona”
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kadisz za bohaterów
Front przy biurku
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, część trzecia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO