moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

BohaterON po raz czwarty. Pamiętaj o powstańcach!

Nie zastanawiajmy się, czy Powstanie Warszawskie miało sens, po prostu pokażmy powstańcom, że ich cenimy i pamiętamy o nich – mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska, inicjatorka akcji wysyłania kartek do powstańców warszawskich. W tym roku po raz pierwszy w historii kampanii zostaną wręczone statuetki tym, którzy propagują polską historię.

Fundacja Rosa i Fundacja Sensoria z Wrocławia zapoczątkowały w 2016 roku projekt BohaterOn pod hasłem Pamięć-Edukacja-Pomoc. Od 1 sierpnia będzie można wysyłać kartki z podziękowaniami do powstańców warszawskich. Kampania BohaterOn – włącz historię trwa dokładnie 63 dni, tyle ile trwały walki na ulicach Warszawy latem 1944 roku. Można wysyłać kartki on-line (będą one dostępne na stronie www.bohateron.pl). Wszystkie e-kartki zostaną wydrukowane i w takiej formie trafią do bohaterów. Ich nadawcy będą musieli ograniczyć się do 25 słów. To nawiązanie do rygorów, jakie obowiązywały tych, którzy korzystali z poczty w czasie Powstania Warszawskiego. Roznoszona przez harcerzy korespondencja nie mogła być dłuższa niż 25 wyrazów. – Jeśli ktoś będzie chciał napisać więcej, może wysłać list. Do czego zachęcamy gorąco – mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska, przewodnicząca komitetu organizacyjnego. Kartki można wysłać wybierając konkretnego powstańca – ich sylwetki są opisane na stronie internetowej www.BohaterOn.pl

Organizatorzy namawiają także, by wysyłać kartki własnoręcznie wykonane. Warto podać swój adres lub numer telefonu – powstańcy starają się osobiście podziękować za okazaną pamięć i życzliwość. – Niekiedy nie starcza sił na odpisywanie, znacznie łatwiej jest oddzwonić – przyznaje Hanna Stadnik, ps. Hanka, która była sanitariuszką podczas powstania. Listy należy kierować pod adres Fundacja Sensoria, ul. Ołtaszyńska 7, 53-010 Wrocław.

Trzeba zaznaczyć, że nie będą już dystrybuowane tradycyjne pocztówki, które w poprzednich edycjach były rozdawane m.in. na stacjach Orlenu czy w punktach Poczty Polskiej. Podczas trzech pierwszych edycji kampanii wysłano ponad milion kartek. – W tym roku zrezygnowaliśmy z druku i dystrybucji pocztówek z dwóch powodów. Przede wszystkim zachęcamy do wykonywania samemu pocztówek oraz pisania listów. Chcieliśmy też więcej środków przeznaczyć na pomoc materialną dla powstańców. Zaoszczędzone na druku pieniądze przekażemy powstańcom – tłumaczy Agnieszka Łesiuk-Krajewska.

Po raz pierwszy w historii kampanii została ustanowiona nagroda BohaterOn. Złote, srebrne i brązowe statuetki będą przyznawane tym, którzy w roku poprzedzającym przyznanie nagrody w sposób nieszablonowy i interesujący przekazują wiedzę na temat polskiej historii XX wieku, a tym samym zachęcają do głębszego poznawania naszych dziejów. Organizatorzy zdecydowali się na ustanowienie sześciu kategorii nagrody: instytucja, firma, nauczyciel, osoba publiczna, organizacja non-profit i dziennikarz. Kandydatów do tego wyróżnienia może zgłosić każdy, kto wypełni formularz dostępny na stronie kampanii oraz prześle go wraz ze zgodą kandydata na adres nagroda@bohateron.pl Jest na to czas od 1 sierpnia do 30. Później z grona zgłoszonych Kapituła Nagrody wybierze kandydatów do nagrody. Od 1 września do 2 października internauci będą mogli zagłosować na poszczególnych kandydatów. Laureaci otrzymają statuetki BohaterOn podczas specjalnej gali. W gronie kapituły znaleźli się m.in. Hanna Stadnik „Hanka”, Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury, Jarosław Szarek, prezes IPN, prof. Wojciech Roszkowski oraz aktorzy którzy są ambasadorami BohaterOn. To znani z popularnego serialu „Czas honoru”: Magdalena Różczka, Agnieszka Więdłocha, Maciej Zakościelny, Antoni Pawlicki i Maciej Musiał. – Powstanie to jedno z tych wydarzeń, które ukształtowało nasz naród. Dlatego jesteśmy dumni, że możemy wziąć udział w tej kampanii – mówił Antoni Pawlicki podczas spotkania organizatorów akcji z powstańcami i mediami. – Powstańcy sprawili, że jesteśmy wolni, że jesteśmy niepokorni, że nikt nie narzuca nam, co mamy robić i myśleć. Dziękujemy Wam, że obroniliście Warszawę – podkreślał.

Kampanii BohaterOn mają towarzyszyć spoty przedstawiające jej cel i ideę. Dziś, na spotkaniu z mediami, odbyła się ich premiera. W dwóch krótkich filmach występują powstańcy i aktorzy. Spoty będą wyświetlane m.in. w mediach, komunikacji miejskiej, pociągach czy samolotach PLL LOT.

Partnerami strategicznymi projektu są PKN Orlen i NBP, natomiast partnerami Muzeum Powstania Warszawskiego, IPN, Fundacja PZU, Poczta Polska, Totalizator Sportowy, PPL LOT, POLREGIO, PGE, Platige Image, Polskie Radio i Telewizja Polska.

Joanna Tańska

autor zdjęć: mat. organizatora

dodaj komentarz

komentarze


Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
SOR w Legionowie
Wojna na detale
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Zmiany w dodatkach stażowych
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Barwy walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Sandhurst: końcowe odliczanie
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
NATO on Northern Track
Szarża „Dragona”
Przygotowania czas zacząć
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kadisz za bohaterów
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Front przy biurku
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Szpej na miarę potrzeb
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zachować właściwą kolejność działań
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Strażacy ruszają do akcji
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kolejne FlyEle dla wojska
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, część druga
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
25 lat w NATO – serwis specjalny
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Sprawa katyńska à la española
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Głos z katyńskich mogił
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Święto stołecznego garnizonu
W Italii, za wolność waszą i naszą
Ramię w ramię z aliantami
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Charge of Dragon
NATO na północnym szlaku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO