moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Medale dla powstańców

Jesteście bezcennym skarbem historii – mówił dziś o powstańcach warszawskich prezydent Andrzej Duda. Dwa dni przed 75. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego spotkał się z nimi w Muzeum Powstania Warszawskiego i uhonorował m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z powstańcami warszawskimi odbyło się dziś w Muzeum Powstania Warszawskiego na warszawskiej Woli. – Jesteście tak wielkim autorytetem, jesteście tak bezcennym skarbem historii, ale przede wszystkim niepodległości, że młodzi ludzie są gotowi przyjeżdżać z całej Polski, żeby móc pobyć, chociaż przez chwilę, w waszym otoczeniu. Żeby móc doświadczyć waszej obecności, żeby móc posłuchać waszych słów, żeby móc wam służyć, tak jak wy przez dziesięciolecia służyliście Rzeczypospolitej na początku swojego życia – mówił prezydent Andrzej Duda, zwracając się do powstańców. Prezydent zaznaczył, że Powstanie Warszawskie było jednym z „kamieni rzuconych na szaniec”. – Na szaniec budowania wolnej, niepodległej Rzeczypospolitej – podkreślił Duda. I dodał, że marzenie o wolności nie skończyło się wraz z powstaniem. – Po II wojnie światowej, kiedy Polska nie była w pełni suwerenna, nie była w pełni niepodległa, nie była w pełni wolna, ten mit powstania cały czas trwał. W dużym stopniu jako zakazany, przecież tego doświadczyliście – mówił Andrzej Duda.

W czasie uroczystości prezydent wręczył odznaczenia państwowe. Otrzymali je nie tylko powstańcy, ale także osoby, które w wyjątkowy sposób upowszechniają wiedzę o Powstaniu Warszawskim. Najwyższe odznaczenie – Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie otrzymał Andrzej Romocki, ps. „Morro”, dowódca drugiej kompanii „Rudy” Batalionu „Zośka”. Zginął on w walce 15 września 1944 roku. Odznaczenie odebrał krewny Romockiego – Jan Leopold.

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: Halina Cieszkowska, ps. „Alika”, w czasie powstania łączniczka w plutonie łączności przy dowództwie Obwodu I „Radwan”, oraz Jan Kulma, który służył w 2 kompanii Batalionu „Ruczaj”, a po wojnie był reżyserem teatralnym i telewizyjnym. Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości został uhonorowany Jerzy Malczewski, ps. „Wola”, w czasie powstania służył jako ochotnik w Batalionie „Bełt”, był strzelcem. Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości otrzymali: Tadeusz Brodowski, ps. „Abdank”, „J-7”, z Batalionu Szturmowego „Odwet”, oraz Anna Przytuła, ps. „Koza”, łączniczka z Oddziału I Wojskowego Sądu Specjalnego Komedy Głównej Armii Krajowej (w jej imieniu Krzyż odebrali jej synowie).

Prezydent uhonorował również osoby, które w wyjątkowy sposób szerzą wiedzę o powstańczym zrywie. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowany został Janusz Bełza, ps. „Bernard”, który w czasie powstania walczył w Zgrupowaniu „Radosław”, w batalionie „Czata 49”, a dziś wspiera oraz finansuje grupy rekonstrukcyjne oraz edukację w szkołach na temat Powstania Warszawskiego. Złoty Krzyż Zasługi za zasługi w działalności na rzecz upamiętniania prawdy o najnowszej historii Polski otrzymała Urszula Zaniewska, wolontariuszka Muzeum Powstania Warszawskiego. Srebrny Krzyż Zasługi otrzymała Paulina Gajownik, komendantka Stołecznej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego, współpracowniczka Muzeum Powstania Warszawskiego, dziennikarka Edyta Poźniak, która popularyzuje wiedzę o Powstaniu Warszawskim na antenie Polskiego Radia, oraz Jan Wróblewski, uczestnik Powstania Warszawskiego pielęgnujący pamięć o najnowszej historii Polski, współpracujący z młodzieżą szkolną. Brązowy Krzyż Zasługi otrzymali dziennikarze oraz pracownicy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Prezydent Andrzej Duda wręczył również Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Otrzymali je powstańcy: Edmund Baranowski, pseudonim „Jur”; Zgrupowanie „Radosław”; Mieczysław Chorąży, pseudonim „Grom”; pułk „Baszta”; Jadwiga Chruściel, pseudonim „Kozaczek”; I Obwód „Radwan”; Andrzej Dławichowski, pseudonim „Andrzej”; pułk „Baszta”; Jan Drużyński, pseudonim „Wojtek”; Batalion „Ruczaj”; Włodzimierz Dusiewicz, pseudonim „Dusza”, w Szarych Szeregach zajmował się zdobywaniem informacji wywiadowczych i przenoszeniem meldunków, Barbara Gancarzyk, pseudonim „Pająk”; Zgrupowanie „Róg”; Wacław Gluth-Nowowiejski, pseudonim „Wacek”; Zgrupowanie „Żmija”; Wiesław Gniazdowski, pseudonim „Wiesiek”; Grupa Bojowa „Krybar”; Jerzy Kruppe, pseudonim „Czajka”; Zgrupowanie „Sienkiewicz”; Jakub Nowakowski, pseudonim „Tomek”; Zgrupowanie „Żniwiarz”; Janina Rożecka, pseudonim „Dora”; Zgrupowanie „Żaglowiec”.

Na zakończenie spotkania prezydent podkreślał, że Powstanie Warszawskie przyniosło warszawiakom nadzieję. – Mogę sobie tylko wyobrazić jako pokolenie długo potem urodzone, jak ważny musiał być to moment, kiedy ta ulica, ten kwartał, ta dzielnica stała się wolna. Kiedy można było wyjść na ulicę, nie bojąc się łapanki, nie bojąc się prześladowania, że można było śpiewać „Mazurka Dąbrowskiego” bez strachu. Że wróciła wolna Polska – mówił Duda. – PW było wielkim aktem heroizmu. Dzisiaj, kiedy wręczałem medale, dziękowałem za niepodległość, tę którą dzisiaj mamy, tę, w której dzisiaj żyjemy – dodał Andrzej Duda.

KE

autor zdjęć: Jakub Szymczuk / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
 
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, epilog
Kolejne FlyEle dla wojska
Strażacy ruszają do akcji
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Przygotowania czas zacząć
Szarża „Dragona”
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO na północnym szlaku
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Kadisz za bohaterów
Sandhurst: końcowe odliczanie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Front przy biurku
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Święto stołecznego garnizonu
Szpej na miarę potrzeb
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Zachować właściwą kolejność działań
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
Charge of Dragon
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Na straży wschodniej flanki NATO
SOR w Legionowie
W Italii, za wolność waszą i naszą
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO on Northern Track
Głos z katyńskich mogił
Sprawa katyńska à la española
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna na detale
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ocalały z transportu do Katynia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Barwy walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO