moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rocznicowy wrzesień w Muzeum II Wojny Światowej

Wystawy, widowiska multimedialne i muzyczne, spotkania i konferencje naukowe – to program obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej przygotowany przez gdańskie Muzeum II Wojny Światowej. Rocznicowe obchody zostaną upamiętnione również poza granicami Polski, ponieważ jedna z wystaw będzie prezentowana w kilkudziesięciu naszych placówkach dyplomatycznych na świecie.

To będzie wyjątkowe wydarzenie. 1 września w polskich placówkach dyplomatycznych i instytucjach kultury na całym świecie zostanie otwarta wystawa „Walka i cierpienie. Obywatele polscy podczas II Wojny Światowej”. To projekt zrealizowany przez Muzeum II Wojny Światowej wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Pokazuje, co stało się 1 września 1939 roku w Polsce. – Chodzi o podkreślenie, że ten konflikt zaczął się właśnie w Polsce i to Polska była pierwszą ofiarą systemów totalitarnych – tłumaczy Bartłomiej Garba, kierownik Działu Wystaw Muzeum II Wojny Światowej. Z kolei Aleksander Masłowski, rzecznik prasowy muzeum zaznacza, że jest to nie tylko ciekawa, ale też nowocześnie przygotowana ekspozycja. – Przedstawia nie tylko niezłomność w walce, ale też cierpienia polskiego narodu w czasie II wojny światowej – wyjaśnia Aleksander Masłowski.

Na wystawie będzie można m.in. prześledzić wojenne losy Polaków i polskich żołnierzy walczących na wszystkich frontach największego światowego konfliktu zbrojnego. – Wystawa porusza wątki walki Polaków w oddziałach alianckich we Francji, Wielkiej Brytanii, ale też przedstawia szlak bojowy Armii Andersa czy dokonania gen. Stanisława Maczka i jego 1 Polskiej Dywizji Pancernej – wylicza Bartłomiej Garba. Kończy się przedstawieniem rzeczywistości, jaka nastała w Polsce w 1945 roku. Choć główna narracja wystawy „Walka i cierpienie” będzie w każdym miejscu taka sama, to organizatorzy przygotowali też szereg wyjątkowych prezentacji, charakterystycznych dla regionu, w którym będzie można ją oglądać. – Na przykład w krajach bałtyckich dla zwiedzających bardzo ważną kwestią będzie znaczenie paktu Ribbentrop-Mołotow, czy też tworzenie się armii na Wschodzie. Z kolei w krajach anglosaskich szerzej opowiemy o Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie – tłumaczy kierownik Działu Wystaw Muzeum II Wojny Światowej.

Otwarcie wystawy „Walka i cierpienie” zaplanowano oczywiście również w Gdańsku. Otwarcie ekspozycji będzie pierwszym punktem niedzielnych uroczystości. – Tu również zwiedzający powinni spodziewać się wyjątkowych eksponatów. Mogę zdradzić, że jednym z nich jest pasiak obozowy ojca Maksymiliana Kolbego – zdradza Aleksander Masłowski, rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej.

Pasjonaci historii, którzy odwiedzą tego dnia Gdańsk powinni zarezerwować sobie również popołudnie. O godz. 17.30 w sali kinowej muzeum zaplanowano spotkanie z Rogerem Moorhousem, autorem książki „Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi”. Autor opowie nie tylko o swojej książce, zaplanowana jest też dyskusja o wielkiej wadze tej tematyki w aspekcie historycznym.


Film: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Niedzielne obchody zwieńczy widowisko muzyczne „Tak zaczynała się wojna”. To koncert z udziałem gwiazd rodzimej sceny. Składać się będzie z kilkunastu części. Każda z nich przedstawi osobną historię miast – symboli, których dotknęły wojenne, tragiczne wydarzenia. Na scenie przed muzeum pojawią się między innymi: Krzysztof i Piotr Cugowscy, Dawid Kwiatkowski, Margaret, Natalia Nykiel, O.S.T.R, Janusz Radek czy The Dumplings. Gościem specjalnym będzie szwedzka grupa Sabaton.

To jednak nie koniec wydarzeń rocznicowych, ponieważ w sobotę 7 września zaplanowane jest kolejne widowisko – pod tajemniczym tytułem „Mecz, który się nie odbył”. Będzie to inscenizacja hipotetycznego spotkania piłkarskiego, które mogło odbyć się we wrześniu 1939 roku, ale z powodu wybuchu wojny nie doszło do skutku. Mecz pomiędzy Gedanią Gdańsk a Lechią Lwów odbędzie się na stadionie przy ul. Traugutta w Gdańsku, czyli dawnym obiekcie Lechii Gdańsk, która jest kontynuatorką tradycji Lechii Lwów.

Następne wydarzenia rocznicowe zostały zaplanowane na 17 września. Wtedy na placu przed muzeum zostanie odsłonięty pomnik płk. Witolda Pileckiego. Wydarzeniu będzie towarzyszyła prezentacja nowych rozwiązań multimedialnych w Muzeum II Wojny Światowej. – Na razie szczegóły utrzymujemy w tajemnicy, ale mogę zdradzić, że będą to rozwiązania z dziedziny rzeczywistości rozszerzonej – mówi tajemniczo rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej. Wrześniowe obchody rocznicy zwieńczy gala wręczenia nagrody im. ppłk. Jana Kowalewskiego zaplanowana na 28 września.

Dlaczego program obchodów wrześniowej rocznicy jest tak rozłożony w czasie? – Chcemy przypomnieć najważniejsze daty w historii: 23 sierpnia, gdy zawarto pakt sowiecko-niemiecki , 1 września, 17 września. Zależy nam, by o wrześniu 1939 roku opowiedzieć szeroko i kompleksowo. W różnych aspektach rozmawiać o tym, co wydarzyło się osiemdziesiąt lat temu – przekonuje rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

dodaj komentarz

komentarze


Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
 
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Wojna w świętym mieście, epilog
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w świętym mieście, część druga
Hiszpański palimpsest
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojsko inwestuje w Limanowej
Animus Fortis, czyli mężny duch
25 lat w NATO – serwis specjalny
Weterani i bokser „Master”
Zmiany w dodatkach stażowych
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Rakiety dla Jastrzębi
V Korpus z nowym dowódcą
Święto wojskowego sportu
Optyka dla żołnierzy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO na północnym szlaku
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ogień w podziemiu
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Jeśli nie Jastrząb, to…
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak wyszkolić pilota F-16?
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Przygotowania czas zacząć
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Psiakrew, harmata!
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Prawda o zbrodni katyńskiej
Cena wolności
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Kurs z dzwonem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odstraszanie i obrona
Zapomniana Legia Cudzoziemska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO