moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Honorowi krwiodawcy z WAT-u

Akcja „Niepodległą mamy we krwi” ruszyła pełną parą! Pierwsza zbiórka, podczas której można było oddać krew dla potrzebujących, a także upamiętnić tych, którzy 101 lat temu walczyli o niepodległość Polski, odbyła się w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej. Jako pierwsi w kolejce do wojskowego krwiobusa ustawili się podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej.

Akcja „Niepodległą mamy we krwi” to wspólna inicjatywa Wojskowego Instytutu Wydawniczego i Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi Legion. Dziś w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej odbyła się inauguracja tegorocznej edycji. – Dziękuje za waszą gotowość do służby na rzecz drugiej osoby. To świadczy o waszym patriotyzmie – mówił ochotnikom Maciej Podczaski, dyrektor WIW. Przypomniał, że w ubiegłym roku do akcji przyłączyło się ponad 1600 osób, które oddały łącznie ponad 800 litrów krwi. – Wierzę, że w tym roku także osiągniemy wspaniały wynik – dodał dyrektor WIW.

Sierżant Robert Kowalewski, prezes Stowarzyszenia HDK Legion, mówił, że do akcji włączyło się wielu żołnierzy. – Dziś wspólnie pokazujemy, że żołnierze przelewają krew nie tylko na polu bitwy, ale także na co dzień, oddając ją honorowo, aby pomóc tym, którzy potrzebują jej najbardziej – zaznaczył. Dodał, że kampania potrwa do 18 listopada, a jej celem jest nie tylko zebranie jak największej ilości krwi dla potrzebujących, ale także uhonorowanie bohaterów walk o niepodległość.

Dziś jako pierwsi w kolejce do krwiobusa z Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa ustawili się podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej. – Oddaję krew po raz trzeci, bo wiem, że dzięki temu mogę pomóc innym – mówił szer. pchor. Rafał Mróz. Do akcji przyłączył się także por. Konrad Winiarski z WAT. – Oddawanie krwi to taka mała cegiełka, dzięki której każdy z nas może przyczynić się do wzmacniania zdrowia Polaków – komentował.

Porucznik Paweł Żałoba, dowódca kompanii na WAT, przypomniał, że w akademii studiuje 630 honorowych krwiodawców. – Mam nadzieję, że każdy z nich odda krew w ramach akcji „Niepodległą mamy we krwi” – mówił. – Oczywiście nie zamierzamy na tym poprzestać, będziemy też zachęcać do przyłączenia się do nas podchorążych z pierwszego rocznika. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to podczas całej akcji krew odda ponad tysiąc osób z naszej uczelni – zaznaczył.

Jednak krew honorowo oddawali dziś nie tylko żołnierze i podchorążowie z wojskowych uczelni. Mógł to zrobić każdy. Z takiej możliwości skorzystał między innym ppłk Mariusz Kalinowski z Departamentu Strategii i Planowania Obronnego MON. – Jestem honorowym krwiodawcą, postanowiłem więc skorzystać z okazji. Mnie to nic nie kosztuje, a może dzięki temu uda się komuś pomóc – tłumaczył.

Pierwsza zbiórka dobiegła końca, ale nadal można przyłączyć się do akcji. Może to zrobić każdy – wystarczy między 1 września a 18 listopada oddać honorowo krew, uwiecznić swoją donację na zdjęciu, a następnie zarejestrować się na portalu Legionhdk.pl. Można to zrobić za pomocą strony internetowej lub aplikacji na telefony komórkowe. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że krew jest oddana w ramach kampanii „Niepodległą mamy we krwi”. Warto to zrobić, bowiem na uczestników akcji czekają atrakcyjne nagrody – codziennie pięć osób będzie otrzymywało upominki ufundowane przez sklepy Militaria.pl, Helikon Tex, ZoKart, a także od „Polski Zbrojnej”. Ale to nie wszystko. Spośród wszystkich uczestników wylosujemy także szczęśliwców, którzy otrzymają sygnety, multitule, plecaki, koszulki, czapki, a nawet możliwość skoku w tandemie z żołnierzami Jednostki Woskowej Komandosów. W puli nagród znajdują się także upominki podarowane przez osoby i instytucje, którym idea krwiodawstwa nie jest obojętna. Prezydent Andrzej Duda przekazał na ten cel wieczne pióro. Specjalne zestawy upominków przygotowało też Centrum Weterana i 18 Dywizja Zmechanizowana. Jednak pula nagród cały czas się powiększa.

Nie zwlekajcie, przyłączcie się do naszej akcji! Wspólnie udowodnijmy, że „Niepodległą mamy we krwi”!

Szczegółowy regulamin akcji, lista nagród, a także terminy akcji „Niepodległą mamy we krwi” znajdziecie na portalu https://legionhdk.pl.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Artur Orzechowski

dodaj komentarz

komentarze


Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
 
NATO na północnym szlaku
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Święto wojskowego sportu
Rakiety dla Jastrzębi
Psiakrew, harmata!
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Jeśli nie Jastrząb, to…
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Cena wolności
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Mundury w linii... produkcyjnej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Hiszpański palimpsest
Odstraszanie i obrona
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Kurs z dzwonem
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Optyka dla żołnierzy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ogień w podziemiu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, część druga
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojsko inwestuje w Limanowej
Weterani i bokser „Master”
Jak wyszkolić pilota F-16?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Animus Fortis, czyli mężny duch
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO