moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pierwsza odsłona Święta Czarnej Dywizji

W środę, 11 września, miał miejsce pierwszy akord obchodów święta 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11 LDKPanc), które upamiętnia wspaniałe zwycięstwo odniesione pod Wiedniem przez króla Jana III Sobieskiego, patrona żagańskiej Dywizji.

Pierwszym świątecznym wydarzeniem było walne zebranie Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków (FOPP), podczas którego podsumowano kolejny rok działalności Stowarzyszenia. Pryncypialnym celem Federacji jest integracja wszystkich tych, którym na sercu leży kultywowanie orężnych tradycji, barw i pamięci o żołnierzach, twórcach pancerniackiego etosu.

Punktualnie o godzinie siedemnastej w kościele garnizonowym pod wezwaniem Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego odprawiono mszę świętą w intencji żołnierzy oraz pracowników resortu obrony narodowej Czarnej Dywizji. Msza celebrowana była przez wszystkich kapelanów służących w parafiach wojskowych dywizji.

Podczas płomiennej homilii wygłoszonej przez ks. ppłk Radosława Michnowskiego, proboszcza Parafii Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego, żołnierze Czarnej Dywizji usłyszeli: „Dziękujemy Bogu za to, że was wybrał, abyście strzegli skarbów większych niż ludzkie życie. To wielki zaszczyt i honor, ale i nie mniejsze zobowiązanie. Dziękujemy za to, że wykonujecie swoje zobowiązania z pasją i zaangażowaniem, że obce są wam postawy niewolnika i najemnika. Wezwanie do stania na straży najwyższych wartości jest wypisane w waszych sercach. Doskonalicie wasz wojskowy kunszt z myślą o tych, którym trzeba będzie wspomóc. Prosimy Boga o sokoli wzrok dla dowódców i żołnierzy, aby zawsze w porę dostrzegali grożące nam niebezpieczeństwo. Prosimy także o światły umysł, abyście zawsze rozumieli mechanizmy zła oraz z odwagą i mocą umieli mu się przeciwstawić. Bądźcie przekonani o słuszności swojej misji, czyniąc świat, poprzez waszą służbę, choć odrobinę lepszym i bezpieczniejszym. Niech wam Bóg błogosławi”.

W trakcie nabożeństwa odsłonięto tablicę upamiętniającą żołnierzy żagańskich jednostek wojskowych, którzy służyli w kontyngentach wojskowych poza granicami kraju.

Tuż po nabożeństwie na żagańskim skwerze Czołgisty odbył się uroczysty capstrzyk. Wzięli w nim udział żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej, dowódcy jednostek wojskowych dywizji, reprezentanci FOPP, władze samorządowe miasta, przedstawiciele stowarzyszeń kombatanckich, mieszkańcy Żagania.

 

„Dzień Święta Dywizji ma dla nas zawsze wyjątkowy wymiar. Przypada on w rocznicę wiktorii wiedeńskiej. Wracamy pamięcią do naszego patrona Króla Jana III Sobieskiego i jego husarzy. 336 lat temu wypełnił sojusznicze zobowiązania i przybył na odsiecz broniącej się resztkami sił załodze Wiednia. Stanął na czele wojsk sprzymierzonych i rozgromił armię Turecką, największą armię, jaka kiedykolwiek wdarła się do Europy.(…) Zwycięskie skrzydła husarii to również symbol 1 Polskiej Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka i jego żołnierzy. To oni, wyzwalając 75 lat temu miasta Europy Zachodniej, ginęli na polach Francji, Belgii i Holandii. Nieśli wolność z husarskimi skrzydłami na swoich mundurach. Husarią ostatniej wojny byli także polscy żołnierze 1 Drezdeńskiego Korpusu Pancernego, którzy uczestniczyli w krwawych bitwach II wojny światowej, kończąc swój szlak bojowy w operacji praskiej w maju 1945r.” – zwrócił się do zebranych dowódca 11LDKPanc, generał dywizji Stanisław Czosnek.

Podczas uroczystości głos zabrał również burmistrz pancernej stolicy Polski, który mówił: „Święto Czarnej Dywizji to czas podziękowań. Dziękuję za tworzenie warunków i atmosfery współpracy służącej wojsku i obywatelom naszego miasta. Dziękuję wszystkim żołnierzom i pracownikom resortu obrony narodowej oraz ich rodzinom, gdyż przyczyniają się do rozwoju naszego miasta. Nasza Dywizja, od zawsze jest darzona zaufaniem, nie tylko przez przełożonych, ale również przez społeczeństwo regionu”.

Jednak najważniejszym punktem uroczystości było odczytanie Apelu Pamięci Oręża Polskiego i oddanie salwy honorowej. Oddano tym samym hołd i cześć wszystkim tym, którzy na ołtarzu Ojczyzny złożyli daninę najcenniejszą.

Uroczysty capstrzyk zakończyło złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikami upamiętniającymi żołnierzy 1 Polskiej Dywizji Pancernej oraz 1 Drezdeńskiego Korpusu Pancernego, jako znak pamięci o dziedziczonych tradycjach. Tuż po tym, orkiestra wojskowa garnizonu Żagań odegrała Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego.

Tekst : mjr Artur Pinkowski

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


NATO on Northern Track
 
Sprawa katyńska à la española
Optyka dla żołnierzy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Strażacy ruszają do akcji
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Rakiety dla Jastrzębi
Zachować właściwą kolejność działań
Front przy biurku
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ramię w ramię z aliantami
V Korpus z nowym dowódcą
Odstraszanie i obrona
Głos z katyńskich mogił
Kolejne FlyEle dla wojska
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Barwy walki
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Mundury w linii... produkcyjnej
Szarża „Dragona”
Na straży wschodniej flanki NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ocalały z transportu do Katynia
Prawda o zbrodni katyńskiej
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kadisz za bohaterów
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Zmiany w dodatkach stażowych
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Charge of Dragon
Święto stołecznego garnizonu
Zbrodnia made in ZSRS
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Przygotowania czas zacząć
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sandhurst: końcowe odliczanie
SOR w Legionowie
Wojna w świętym mieście, epilog

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO