moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kombatanci nad morzem

Siedemdziesięciu kombatantów przez osiem dni odpoczywało w wojskowym ośrodku w Międzyzdrojach. W programie „Wakacje dla Bohatera” były zabiegi lekarskie, pokazy filmowe, koncerty, teatr ognia, pokazy magii, a nawet kurs piwowarski i szkoła makijażu. Wczasowiczami opiekowali się wolontariusze, wśród nich żołnierze.

– Przygotowania do wyjazdu były długie i trudne, ale po reakcjach naszych gości, widzę, że było warto – mówi mł. chor. rez. Tomasz Sawicki, prezes stowarzyszenia „Paczka dla Bohatera”, pomysłodawca i główny organizator wypoczynku dla kombatantów.

Według planów, trzecia edycja „Wakacji dla Bohatera” miała być wyjątkowa. Poza spacerami i wielogodzinnymi rozmowami, kombatanci tradycyjnie zostali obdarowani prezentami. Było ich tak wiele, że przed powrotem do domu trzeba było zaopatrzyć gości w dodatkowe walizki. Szczególne wzruszenie wywołały wojskowe mundury sprezentowane bohaterom walk o niepodległość. – Długo przed wyjazdem rozpoczęliśmy ich kompletowanie. Żaden prezent nie sprawił im większej radości. Widać, że kombatanci odnoszą się do munduru wielkim szacunkiem – dodaje Tomasz Sawicki, laureat Buzdygana, nagrody „Polski Zbrojnej”.

Kilka dni spędzonych nad morzem było dla starszych osób doskonałą okazją do wypoczynku i poprawy stanu zdrowia. Wśród 70 gości zaproszonych na wyjazd znaleźli się uczestnicy walk na wielu frontach – żołnierze Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, powstańcy warszawscy, bohater spod Monte Cassino, ale też osoby ocalałe z rzezi wołyńskiej, opozycjoniści z czasów PRL czy wreszcie weterani z misji w Iraku i Afganistanie. Ale wakacje w Międzyzdrojach to dla nich nie tylko wypoczynek. – My, żołnierze AK, mamy obowiązek bronić w dalszym ciągu narodu i naszej ojczyzny, ale już w inny sposób – prawdą, którą przekazujemy teraz młodemu pokoleniu – tłumaczy mjr Zbigniew Piasecki, ps. „Czekolada”, patron stowarzyszenia, którego wizerunek widnieje w logotypie „Paczki dla Bohatera”.

Nad wypoczynkiem kombatantów dzień i noc czuwało 20 wolontariuszy. Wśród nich dziewięciu żołnierzy. – Dlaczego się zgłosiłem? Chciałem pomóc, ale też bardzo zależało mi, żeby osobiście poznać ludzi, którzy walczyli o naszą wolność. Bezpośrednia rozmowa to inne przeżycie niż przeczytanie książki, czy obejrzenie filmu – mówi kpr. Grzegorz Bojarski z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, który po raz pierwszy zaangażował się w działalność stowarzyszenia. – Mam dwójkę dzieci, które staram się wychowywać w duchu patriotycznym. Takie doświadczenie to ogrom opowieści także dla nich. Widać, że kombatanci chcą przekazać nam wartości, którym sami są wierni. Warto z tego korzystać, tym bardziej, że jesteśmy ostatnim pokoleniem, które opowieści o II wojnie światowej może usłyszeć bezpośrednio od jej uczestników – dodaje Bojarski.

Warto podkreślić, że wojsko coraz częściej angażuje się w działania „Paczki dla Bohatera”. Armia, jak co roku, zaprosiła wczasowiczów do odwiedzenia koszar. Tym razem swoje bramy otworzyła 12 Brygada Zmechanizowana. Kombatanci mogli obejrzeć sprzęt i salę tradycji, a nawet sprawdzić działanie symulatora strzeleckiego „Śnieżnik”. Goście mogli także skosztować wojskowej grochówki.

Tradycyjnie punktem kulminacyjnym wczasów był bankiet. To moment, w którym podczas uroczystej kolacji spotykają się wolontariusze, wszyscy wspierający inicjatywę i kombatanci. Ci ostatni zostali przywitani szpalerem i okrzykiem „Cześć i chwała bohaterom”. Później były m.in. wybory królowej i króla balu oraz efektowny pokaz teatru ognia. Wszystkie atrakcje wprawiły kombatantów w szampański nastrój. – Mam nadzieję, że zawsze znajdą się tacy ludzie jak Tomasz Sawicki, którzy czują wewnętrzną potrzebę pomocy bohaterom walczącym za ojczyznę. Polskie państwo również dalej będzie wspierać podobne inicjatywy. To nasza tradycja, aby kultywować pamięć o bohaterach – mówi Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, który od kilku lat wspiera działania wolontariuszy.

III Wakacje dla Bohatera odbyły się w ośrodku wypoczynkowym należącym do Agencji Mienia Wojskowego. Wyjazd został sfinansowany dzięki sponsorom i darczyńcom. Imprezę patronatem honorowym objęły: Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Instytut Pamięci Narodowej oraz Agencja Mienia Wojskowego. Patronem medialnym jest „Polska Zbrojna”.

Działalność „Paczki dla Bohatera” można wesprzeć poprzez licytację przedmiotów na aukcjach oraz crowdfunding.

Piotr Zarzycki

autor zdjęć: Stowarzyszenie Paczka dla Bohatera

dodaj komentarz

komentarze


NATO na północnym szlaku
 
Zmiany w dodatkach stażowych
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Przygotowania czas zacząć
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Barwy walki
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zachować właściwą kolejność działań
Front przy biurku
W Italii, za wolność waszą i naszą
Sprawa katyńska à la española
Szpej na miarę potrzeb
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Sandhurst: końcowe odliczanie
Szarża „Dragona”
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kadisz za bohaterów
Wojna w świętym mieście, część druga
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kolejne FlyEle dla wojska
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Strażacy ruszają do akcji
Głos z katyńskich mogił
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
SOR w Legionowie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Święto stołecznego garnizonu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO on Northern Track
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ramię w ramię z aliantami
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
25 lat w NATO – serwis specjalny
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, epilog
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Charge of Dragon
Wojna na detale
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO