moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Siedziba dowództwa „Terytorialsów” w Zegrzu

Przed chwilą przekazałem symboliczny klucz dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej do kompleksu wojskowego w Zegrzu. Miejsca, które jest bardzo mocno osadzone w historii Wojska Polskiego. (...) Kompleks w Zegrzu jest przygotowany do tego, żeby dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej mogło go wykorzystywać, a sama obecność dowództwa nada temu miejscu nowej siły, nowej wartości - poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas święta Wojsk Obrony Terytorialnej w Serocku.

W sobotę 28 września br. na Rynku Miejskim w Serocku, szef MON wziął udział w święcie Wojsk Obrony Terytorialnej. Podczas spotkania z żołnierzami minister ogłosił, że nową siedzibą dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej staną się obiekty Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

- Wczoraj obchodziliśmy święto Wojsk Obrony Terytorialnej, które zostało ustanowienie w dniu, kiedy 80 lat temu zostało powołane Polskie Państwo Podziemne. Wczoraj prezydent Andrzej Duda nadał sztandary trzem brygadom Wojsk Obrony Terytorialnej. Ja miałem zaszczyt wręczenia nominacji czterem dowódcom, którzy już podjęli działania związane z formowaniem kolejnych brygad. Wojska Obrony Terytorialnej rozwijają się, to bardzo dobra wiadomość - powiedział minister Błaszczak.

Uroczystości na Serockim rynku towarzyszył piknik wojskowy, podczas którego szef MON spotkał się z żołnierzami Wojska Polskiego i mieszkańcami regionu. Na pikniku swoje wyposażenie zaprezentowali żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i wojsk operacyjnych. Dla gości przygotowano m. in. występy orkiestry wojskowej i zespołów artystycznych klubów wojskowych.Uroczystości na Serockim rynku towarzyszył piknik wojskowy, podczas którego szef MON spotkał się z żołnierzami Wojska Polskiego i mieszkańcami regionu. Na pikniku swoje wyposażenie zaprezentowali żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i wojsk operacyjnych. Dla gości przygotowano m. in. występy orkiestry wojskowej i zespołów artystycznych klubów wojskowych.

- Wojsko Polskie zwiększa się liczebnie stąd i w powiecie Legionowskim więcej Wojska Polskiego. Nie zawsze tak było. Jeszcze kilka lat temu w 2011, kiedy rządziła koalicja PO-PSL została zlikwidowana 1. Warszawska Dywizja Zmechanizowana im. Tadeusza Kościuszki, ale te czasy już za nami. Chociaż politycy dzisiejszej opozycji w swoich zapowiedziach mówią o likwidacji Wosjk Obrony Terytorialnej, nie pozwólmy im na to. Wosjka Obrony Terytorialnej zdają egzamin - mówił minister.

Film: MON

Szef MON zwracając uwagę na ważną rolę Wojsk Obrony Terytorialnej oraz gotowość niesienia przez nich pomocy przywołał wczorajszą akcję poszukiwawczą, w którą zaangażowani byli terytorialsi. W piątek żołnierze z 12. Wielkopolskiej Brygady rozpoczęli poszukiwania zaginionej starszej kobiety w powiecie konińskim. Dziś rano kobieta została odnaleziona. Była wychłodzona, ale to żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej uratowali jej życie.

- Żołnierze pokazali, że są zawsze blisko i zawsze gotowi. Można przedstawić mnóstwo przykładów ofiarności ze strony żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, ich zaangażowania, tego że są blisko ludzi, strzegą bezpieczeństwa obywateli naszego kraju, zarówno w wymiarze międzyludzkim, jak i wojskowym - mówił minister Błaszczak.

W Serocku w ramach kampanii „Zostań żołnierzem RP” chętni do służby w szeregach WOT składali wnioski w mobilnym punkcie rekrutacyjnym. Mieszkańcy miasta mieli również okazję spróbować kuchni wojskowej.

***
WOT znajduje się obecnie w jednym z najbardziej dynamicznych okresów tworzenia. Szkolenia ochotników prowadzi już trzynaście brygad OT na terenie dwunastu województw. Formacja liczy 21,7 tys. żołnierzy (w tym 3,2 tys. żołnierzy zawodowych) – do końca tego roku zaplanowanych jest jeszcze kilkadziesiąt szkoleń podstawowych i wyrównawczych.

W połowie sierpnia w WOT rozpoczęto formowanie kolejnych siedmiu batalionów lekkiej piechoty. Pięć z nich powstaje na terenie województw, gdzie są już zlokalizowane struktury WOT (w Słupsku, Inowrocławiu, Kutnie, Sandomierzu oraz Cieszynie). Dwa kolejne bataliony (w Skwierzynie i Brzegu) będą stanowić zalążek przyszłych brygad OT na terenie województw: opolskiego i lubuskiego, a tymczasowo będą podporządkowane odpowiednio pod wielkopolską i śląską brygadę OT.

Wczoraj obchodziliśmy święto Wojsk Obrony Terytorialnej, które zostało ustanowienie nieprzypadkiem, bo ustawienie w dniu, kiedy 80 lat temu zostało powołane Polskie Państwo Podziemne. Wczoraj Pan prezydent Andrzej Duda nadał sztandary trzem brygadom Wojsk Obrony Terytorialnej. Ja miałem zaszczyt wręczenia nominacji czterem dowódcą, którzy już podjęli działania związane z formowaniem kolejnych brygad Wojsk Obrony Terytorialnej.

red. PZ

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Kurs z dzwonem
 
Głos z katyńskich mogił
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Cena wolności
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojsko inwestuje w Limanowej
Ramię w ramię z aliantami
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, część druga
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Rakiety dla Jastrzębi
Weterani i bokser „Master”
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Animus Fortis, czyli mężny duch
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Jeśli nie Jastrząb, to…
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Mundury w linii... produkcyjnej
Ocalały z transportu do Katynia
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Optyka dla żołnierzy
Ogień w podziemiu
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Prawda o zbrodni katyńskiej
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Święto wojskowego sportu
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Zbrodnia made in ZSRS
V Korpus z nowym dowódcą
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, epilog
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
NATO na północnym szlaku
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Hiszpański palimpsest
Przygotowania czas zacząć
Sprawa katyńska à la española
Psiakrew, harmata!
Zmiany w dodatkach stażowych
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Jak wyszkolić pilota F-16?
Wojna w świętym mieście, część trzecia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO