moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

WOT formuje jednostkę w lubuskim

Chętni do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej z województwa lubuskiego mogą już wstępować w szeregi Terytorialsów. W Skwierzynie rusza formowanie pierwszego batalionu. Co ważne, żeby zostać żołnierzem WOT, nie trzeba rezygnować z dotychczasowej aktywności. To służba dla tych, którzy chcą połączyć życie osobiste ze służbą wojskową.

Siedzibą pierwszej jednostki WOT w województwie lubuskim będą koszary przy ul. 61 Brygady 1 w Skwierzynie. Powstający tam batalion otrzyma numer „151”. W czwartek 10 października pierwsi chętni do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej mieli możliwość uczestniczyć w spotkaniu informacyjnym oraz zapoznać się z warunkami pełnienia służby. Była to też okazja aby porozmawiać z żołnierzami WOT a także zobaczyć broń i sprzęt będący na wyposażeniu każdego Terytorialsa. Pierwsze szkolenie uzupełniające dla przyszłych instruktorów skwierzyńskiego batalionu, odbędzie się w dniach 7-14 grudnia. Kolejne przeszkolenie, dla osób które zaczynają swoją przygodę z wojskiem rozpocznie się zaraz po nowym roku.

151 batalion w Skwierzynie do czasu sformowania brygady w województwie lubuskim podlegać będzie pod dowództwo 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Poznaniu. Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej na terenach, gdzie formacja ma już rozwinięte swoje struktury, cieszy się dużą popularnością. W szeregach WOT jest obecnie blisko 22 tys. Żołnierzy (niemal 90% z nich stanowią ochotnicy, aż 14% to kobiety). W całym kraju chęć służby w WOT zadeklarowało już ponad 40 tys. osób.

O przyjęcie w szeregi Terytorialsów mogą ubiegać zarówno kobiety jak i mężczyźni, nie pełniący do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści. Służba w WOT umożliwiają najbardziej optymalne połączenie dotychczasowej aktywności w życiu cywilnym ze służbą wojskową. Jest to możliwe dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy. Dodatkową zaletą Terytorialnej Służby Wojskowej jest wspieranie indywidualnych predyspozycji, talentów i zainteresowań ochotników w ramach różnorakich szkoleń.

Bardzo istotne jest również to, że ochotnicy którzy wstąpią do WOT, będą pełnić służbę w pobliżu miejsca zamieszkania. Obecnie, w lubuskim rekrutacja prowadzona jest do batalionu lekkiej piechoty (dla żołnierzy zawodowych oraz rezerwistów).

Szkolenie żołnierzy w WOT to nauka praktycznych umiejętności niezbędnych nie tylko na współczesnym polu walki, ale przydatnych też w codziennym życiu i pracy, jak np. udzielanie pierwszej pomocy czy kursy operatorów maszyn. Na duże zainteresowanie służbą wpływ mają innowacyjne metody i narzędzia szkoleniowe stosowane w WOT. Nowym podejściem jest wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz funkcjonariuszy jednostek antyterrorystycznych. Terytorialsi marzący o zawodowej służbie wojskowej po trzech latach służby w WOT zyskają pierwszeństwo w naborze.

Kandydat do WOT musi posiadać obywatelstwo polskie, mieć ukończone 18 lat, być zdrowy psychicznie i fizycznie. Nie może być karany oraz pełnić innego rodzaju służby wojskowej. Wniosek o powołanie należy złożyć w najbliższej Wojskowej Komendzie Uzupełnień lub korzystając z platformy internetowej ePUAP.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Tekst: kpt. Marcin Misiak/12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej 

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Jak wyszkolić pilota F-16?
 
Zapomniana Legia Cudzoziemska
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Święto wojskowego sportu
Rakiety dla Jastrzębi
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Prawda o zbrodni katyńskiej
NATO na północnym szlaku
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Odstraszanie i obrona
Psiakrew, harmata!
Szpej na miarę potrzeb
Wojsko inwestuje w Limanowej
Ogień w podziemiu
Ocalały z transportu do Katynia
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Optyka dla żołnierzy
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Animus Fortis, czyli mężny duch
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
V Korpus z nowym dowódcą
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Hiszpański palimpsest
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Weterani i bokser „Master”
Głos z katyńskich mogił
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Zbrodnia made in ZSRS
Przygotowania czas zacząć
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Cena wolności
Kurs z dzwonem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, część druga
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Mundury w linii... produkcyjnej
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO