moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowe „M” dla żołnierzy

W listopadzie do nowych, służbowych mieszkań wprowadzą się żołnierze w Stargardzie i Chełmie. Wybudowanie ponad 60 lokali kosztowało 20 mln 600 tys. zł. Inwestycja została sfinansowana ze środków Agencji Mienia Wojskowego oraz dotacji MON. W tym roku AMW oddała już do użytku 127 lokali, a do końca grudnia przekaże jeszcze 57 lokali w Inowrocławiu, Nisku i Olsztynie.

Każdemu żołnierzowi zawodowemu wojsko zapewnia na czas służby zakwaterowanie. Może to być mieszkanie służbowe lub miejsce w internacie. Trzecią możliwością jest wypłata świadczenia mieszkaniowego, za które wojskowi kupują sobie własne „M” lub wynajmują.

Wysoki standard w Stargardzie

Kilka dni temu klucze do mieszkań w Stargardzie otrzymało 30 żołnierzy. To wojskowi, którzy służą np. w jednostkach 12 Brygady Zmechanizowanej, 2 Stargardzkim Batalionie Saperów oraz Dowództwie Brygady Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północny Wschód. Nowe lokale znajdują się w czteropiętrowym budynku z windą, usytuowanym przy ulicy 9 Zaodrzańskiego Pułku Piechoty.

– To mieszkania cztero- i trzypokojowe z balkonami oraz kilka kawalerek. Wszystkie wykończone są „pod klucz”, w wysokim standardzie – mówi Małgorzata Weber, rzecznik prasowy AMW. W każdym z mieszkań jest pokój dzienny, sypialnia, kuchnia, łazienka oraz toaleta. W pokojach położono panele podłogowe, a w pomieszczeniach sanitarnych i kuchni glazurę. – Mieszkania zostały wyposażone także w kuchenki elektryczne i zlewozmywaki w kuchniach, w łazienkach z kolei został zainstalowany tzw. biały montaż, czyli wanny, umywalki i toalety. Żołnierze muszą zadbać jedynie o umeblowanie – mówi Małgorzata Weber. Do każdego mieszkania przypisana jest także komórka lokatorska.

Inwestor zadbał również o zagospodarowanie terenów osiedla. Wokół bloku powstały miejsca parkingowe, chodniki, trawniki oraz plac zabaw dla dzieci. Budowa trwała zaledwie osiem miesięcy, a jej łączny koszt wyniósł ponad 10,6 mln zł. – Dzięki nowym mieszkaniom Stargard jako miejsce służby stanie się dla żołnierzy dużo atrakcyjniejszy – mówił podczas przekazania lokali gen. dyw. Maciej Jabłoński, dowódca 12 Dywizji Zmechanizowanej.

To jednak dopiero początek inwestycji. Dwa kolejne bloki z 60 lokalami mają powstać do końca 2023 roku.

Mieszkania dla żołnierzy 18 Dywizji

Nowymi mieszkaniami mogą się też cieszyć żołnierze służący w Chełmie. Klucze do wojskowych „M” otrzymało 32 wojskowych, większość z 1 Kołobrzeskiego Batalionu Zmechanizowanego, wchodzącego w skład „Żelaznej” Dywizji. Czteropiętrowy, nowoczesny budynek został wybudowany przy ul. Szpitalnej. Znajdują się w nim mieszkania dwu- i trzypokojowe. Część mniejszych będzie służyć jako kwatery internatowe. Zamieszkają w nich wojskowi bez rodzin.

Wśród nowych mieszkańców bloku jest kpr. Krzysztof Bielski, który do nowego lokum wprowadzi się z żoną i dwójką dzieci. – Wcześniej wynajmowaliśmy 50-metrowe mieszkanie, korzystając z wypłacanego przez wojsko świadczenia. Teraz warunki mieszkaniowe nam się poprawią, bo będziemy mieli trzy pokoje o łącznym metrażu 70 m. Nie bez znaczenia jest też standard, nie trzeba martwić się o remont, prace wykończeniowe, bo właściwie wszystko jest zrobione. Tylko wstawić meble i mieszkać. Jesteśmy już w trakcie przeprowadzki – mówi kpr. Bielski.

Nowo wybudowany blok również wyposażony jest w windę. Wokół budynku posadzono drzewa i krzewy oraz trawę gazonową, odporną na deptanie. – Dla dzieci postawiono też wykonany z bezpiecznych materiałów plac zabaw z piaskownicą, huśtawkami oraz zjeżdżalnią – mówi kpr. Bielski. Cała budowa trwała 13 miesięcy, a jej koszt wyniósł ponad 10 mln zł.

Obie inwestycje zostały sfinansowane ze środków AMW pochodzących ze sprzedaży powojskowych nieruchomości oraz dotacji z MON.

Do 18 października tego roku AMW przekazała żołnierzom 127 lokali w całej Polsce (32 w Chełmie, 60 w Gdyni, 5 w Olsztynie i 30 w Stargardzie). Niebawem wojskowe lokum otrzymają kolejni żołnierze. Do końca grudnia AMW planuje przekazać 57 mieszkań. Klucze otrzyma 12 wojskowych z Inowrocławia, 25 z Niska i 20 z Olsztyna. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: OR AMW Szczecin, OR AMW Lublin

dodaj komentarz

komentarze

~Kamil
1571818080
Szkoda, że w 1bz w Lęborku gdzie służy ponad 600 żołnierzy nie budują żadnych bloków dla żołnierzy :/
09-19-F2-D1

Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
 
Tajna misja polskiej agentki
Eurofightery znowu w Polsce
Wojenny bohater na szubienicy
Pamiętamy o Niezłomnych
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Dobrowolsi – czas start!
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Offset dla „Wisły”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Zamiana po włosku
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Leopardy jadą na poligon
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Palmiry – miejsce kaźni
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Mocny sygnał od NATO
Zachód przeciwko „korsarzom”
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Air Show ’25 – do zobaczenia
Rusza morski „Dragon”
Abramsy pod dobrą opieką
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Sztandar dla Dowództwa WOT
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Lista trupich główek
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Telefon zaufania dla żołnierzy
W Jachrance o skokach spadochronowych
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Priorytety dla armii
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Nowoczesna łączność dla armii
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Podwójny Półmaraton Komandosa
Przerwany lot „Orlika”
Polska przystań brytyjskich jeńców
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Wielki test w West Point coraz bliżej
Kleszcze dla wojska
Nowy szef CWCR
Którą drogą do armii?
Będzie za co kupić koreańską broń
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO