moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
WOT szuka psów i ich przewodników

13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła nabór kandydatów na przewodników psów. Zwierzęta mają w przyszłości brać udział w operacjach ratowniczych i poszukiwać osoby zaginione. Program K9-WOT jako pierwsi wprowadzają terytorialsi ze Śląska. Z czasem przewodnicy i psy służyć będą w pozostałych jednostkach tego rodzaju sił zbrojnych.

Wojska obrony terytorialnej na Śląsku wprowadzają do służby ochotniczej psy wraz z przewodnikami. Kilka dni temu rozpoczął się nabór kandydatów na przewodników psów do 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. To właśnie ta jednostka, jako pierwsza w WOT, buduje w swoich strukturach grupę poszukiwawczo-ratowniczą K9, w której oprócz żołnierzy służyć mają także psy. Czworonogi będą wykorzystywane w sytuacjach kryzysowych, np. do poszukiwania osób zaginionych.

W ramach grupy poszukiwawczo-ratowniczej K9, poza przewodnikiem i psem, działać mają także nawigatorzy, czyli osoby odpowiedzialne za koordynowanie akcji poszukiwawczych i kierowanie zespołem w czasie akcji oraz psychologowie i profilerzy. Psychologowie mają zapewniać opiekę rodzinom osób zaginionych, jak i już odnalezionym. Natomiast zadaniem profilerów – będą to psychologowie po odpowiednim przeszkoleniu – ma być tworzenie profilu osoby zaginionej. To może pomóc w określeniu miejsca przebywania zaginionego. – Dodatkowo pośród nawigatorów chcemy wyodrębnić planistów. Takie osoby będą odpowiedzialne np. za ustalenie terenu poszukiwań i przygotowywanie map dla zespołu działającego w terenie – mówi szer. Monika Ligejka, rzecznik prasowy 13 BOT i jednocześnie przewodnik psów poszukiwawczych.

W ramach projektu K9-WOT już na początku 2019 roku kilku żołnierzy 13 BOT wyszkolono na kursach instruktorskich dla nawigatorów. A w czerwcu kilkunastu terytorialsów zaliczyło szkolenie dla nawigatorów. Podczas sprawdzianu żołnierze wzięli udział w symulowanej operacji ratowniczej, w której uczestniczyli również przewodnicy z psami z Ochotniczej Straży Pożarnej. Nawigatorzy z WOT-u oceniani byli m.in. z techniki pracy, sposobu planowania akcji, obsługi GPS-u oraz umiejętności prowadzenia komunikacji radiowej zgodnie z zasadami Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. – Nawigatorzy są wyszkoleni na poziomie podstawowym, ale cały czas będą podnosić swoje kwalifikacje zawodowe. Będziemy budować ich umiejętności m.in. poprzez stałą współpracę szkoleniową ze Strażą Pożarną – mówi szer. Ligejka. – W tym roku skupieni byliśmy na szkoleniu nawigatorów, teraz nadszedł czas na pozyskanie przewodników psów. Być może część z wyszkolonych przez nas nawigatorów będzie chciało zdobyć nowe uprawnienia i postanowią kupić psy. Ale jesteśmy także otwarci na potencjalnych kandydatów do służby, którzy chcieliby związać się z WOT i zajmować tą specjalnością – dodaje.

Płk Tomasz Białas Dowódca 13 BOT wyjaśnia, że w Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją dokumentu regulującego służbę psów w armii. Chodzi tu o instrukcję o gospodarce psami służbowymi w Siłach Zbrojnych RP. – Czekamy, aż w dokumencie znajdzie się zapis o przewodnikach i psach ochotnikach w WOT – mówi płk Białas. Oficer podkreśla jednocześnie, że w przypadku psów ochotników to nie wojsko będzie właścicielem psa, a jego przewodnik. Oznacza to, że 13 BOT nie będzie kupowała psów dla swoich żołnierzy, ale podpowie, jak szkolić, by zwierzę zdało egzamin państwowy na psa ratowniczego. Zwierzę musi się np. nauczyć pokonywania różnego rodzaju przeszkód, poszukiwania ludzi oraz wysyłania kierunkowego. Gdy pies zda egzamin państwowy dostanie „etat” w jednostce. – Dopiero takiego psa będziemy mogli utrzymywać, czyli płacić za jego wyżywienie, szkolenie i opiekę medyczną – zaznacza dowódca 13 BOT.

Jakie psy mogą służyć w WOT? Zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych w sprawie zwierząt wykorzystywanych w akcjach ratowniczych mogą to być czworonogi 25 różnych ras. Psem ratownikiem mogą zostać np. labradory, owczarki niemieckie, holenderskie i belgijskie, border collie, setery szkockie, irlandzkie i angielskie oraz różne odmiany terierów. Rozporządzenie dopuszcza także służbę psów innych ras, o ile te mają predyspozycje do pracy ratowniczej.

– Na ogłoszenie 13 Brygady o zatrudnieniu przewodników z psami już teraz mamy bardzo dużo odpowiedzi. Jest mnóstwo chętnych nie tylko ze Śląska, ale z całej Polski – mówi szer. Ligejka. – Poszukujemy przede wszystkim ludzi mocno zmotywowanych i cierpliwych, bo praca z psami jest bardzo wymagająca – podsumowuje.

Pierwsze psy z przewodnikami trafią do WOT najprawdopodobniej na początku przyszłego roku. W kolejnych latach projekt będzie kontynuowany w innych jednostkach OT.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w zarządzie PGZ-etu
 
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
„Avenger” na Monte Cassino
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Skromny początek wielkiej wojny
Invictus w zimowym stylu
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Nowe śmigłowce kawalerii
Podwójny Półmaraton Komandosa
Lekcje z frontu
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Offset dla „Wisły”
Zachód przeciwko „korsarzom”
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Lista trupich główek
Spadochroniarze na Podlasiu
Śnieg może być groźną bronią
Liban uznany za strefę działań wojennych
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Bruksela przed szczytem
Eurofightery znowu w Polsce
Będą kolejne „Daglezje-P”
Abramsy pod dobrą opieką
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Dobrowolsi – czas start!
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Pierwszy skok
Nowy szef CWCR
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Zielone światło dla Barbary
Roszady personalne w PGZ-ecie
Rakietowy szach
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Jakie podwyżki dla żołnierzy
W rezerwie pasywnej będą oceny
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Którą drogą do armii?
Mocny sygnał od NATO
Zamiana po włosku
Zimowy sprawdzian podchorążych
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Rusza kwalifikacja wojskowa
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Szef MON-u w Brukseli
Ślubowanie kadetów OPW
Cud w Trewirze
Wojna o porządek świata
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO